שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: צה"ל תקף לראשונה מנהרה תת-ימית של קומנדו חמאס

בשבוע שעבר הפציץ חיל האוויר תעלה הדומה לצנרת ביוב ששימשה את צוללני כוח העילית "נוכבא" לצאת לים מבלי להיחשף. הערכה: בעימות עלולים לוחמי הקומנדו של הארגון לתקוף את תחנת הכוח באשקלון או יישוב ישראלי. צפו בתיעוד

 

 

האיום התת-ימי מרצועת עזה: אחר הצהריים (יום א') הותר לפרסום כי ביום ראשון שעבר לפנות בוקר הפציצו מטוסי חיל האוויר לראשונה מנהרת טרור תת-ימית בצפון הרצועה, שיועדה להסתיר את יציאתם לים של לוחמי כוח "נוכבא" מהקומנדו הימי של חמאס. הפעולה הייתה כחלק מסדרת תקיפות תגובה למטחי הרקטות והפצמ"רים ששוגרו בערב ובלילה שלפני.

 

המנהרה, שנבנתה בתצורה דומה לזו של מנהרת צנרת ביוב, יצאה ממבנה ששימש מוצב של חמאס שלושה ק"מ דרומית לקו הגבול עם ישראל. התוואי נמשך מתחת לאדמה כמה עשרות מטרים לכיוון הים ומשם בתעלה נסתרת עד לעומק רדוד של 3-2 מטרים מתחת למים. בנקודה זו יכלו צוללני חמאס לצאת את הים מבלי שזוהו על ידי תצפיות צה"ל.

 

בחיל הים מעריכים שקומנדו חמאס התאמן על המנהרה כמה פעמים, ותכנן להשתמש בה כדי להפעיל לוחמים לצאת לעבר איזור חוף זיקים ולתקוף ישוב ישראלי סמוך או אתר אסטרטגי קרוב כגון קצא"א או תחנת הכוח רוטנברג.

נטרול המנהרה (צילום: דובר צה
אחרי תקיפת המנהרה(צילום: דובר צה"ל)

נטרול המנהרה (צילום: דובר צה
מתוך הסרטון(צילום: דובר צה"ל)

קצין בכיר בחיל הים אמר שצה"ל "אוחז" מודיעינית במנהרה כמה חודשים, ועיתוי תקיפתה נקבע משיקולים מבצעיים. הוא הוסיף שייתכן שהכוח הימי של חמאס, שהותקף כמה פעמים על ידי חיל האוויר בחודשים האחרונים, מחזיק מנהרות דומות נוספות ומתנהל מאמץ מודיעיני לאתר אותן.

 

"חמאס השקיע בבניית המנהרה הזו משאבים רבים והיא מוגדרת אצלנו 'מנהרה כחולה', מהיבשה לים", הוסיף. "יש לקומנדו חמאס עשרות רבות של לוחמים עם ציוד צלילה אזרחי, שמאפשר גם תנועה חשאית מתחת למים ללא בועות. האמצעים האלה יעילים לצליחה בטווח שלושה הקילומטרים שבין התוואי לגבול".

 

כוח הקומנדו הימי של חמאס, שנחשף לראשונה בתקרית החדירה לחוף זיקים במבצע צוק איתן, התעצם מאז סיום המלחמה בקיץ 2014. צה"ל מזהה אימונים רבים על בסיס כמעט שבועי, שימוש בכלי נשק וציוד צלילה מהמתקדמים בעולם.

 

אחד התרחישים שאליו נערכים בחיל הים נוגע להחדרת צוללני חמאס חמושים בטילי נ"ט שיתקפו מוצבים צה"ליים או את ארובות תחנת הכוח רוטנברג הסמוכה לאשקלון. לאחר צוק איתן פרס חיל הים לאורך הגבול הימי עם הרצועה רשת סנסורים שמגלה ומתריעה מפני תנועות חשודות במים. היא שודרגה בשנים האחרונות, עברה ניסויים רבים וכוחות חיל הים מבסיס אשדוד הטילו לא אחת מטעני חבלה ייעודיים נגד צוללנים ברדיוס נרחב, כאשר התגלה זיהוי תת מימי חשוד.

 

בנוסף, בחודש האחרון החלו משרד הביטחון להקים מכשול ימי נגד קומנדו חמאס, שיבוסס על מערכת הסנסורים ועל שובר גלים שיתפרס באזור נתיב העשרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
פתח המנהרה הימית שהופצצה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים