שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בת זוגו של נכה משותק מועמדת לגירוש לפיליפינים: "נותנת לי תקווה לחיות"

  ידידיה קנוף, המשותק בגופו, הכיר לפני 4 שנים את דרלין רייס שהייתה המטפלת של חברו - ומאז הם זוג. לאחר שהחבר נפטר הפכה לשוהה בלתי חוקית וכעת נעצרה. "המדינה דורשת אישור שהיא החלה להתיר את נישואיה, אבל נישואים קתוליים לא ניתן לבטל והליך ההתרה בפיליפינים לוקח שנים"

  ידידיה קנוף ודרלין רייס ()
  "תנו לי לחיות עם מישהי שמביאה לי תקווה". ידידיה קנוף ודרלין רייס

  רשות האוכלוסין וההגירה מבקשת להפריד בין בני זוג, נכה המשותק בגופו ובת זוגו, שהגיעה לארץ כעובדת זרה. השניים הכירו בשנת 2014, והחלו לשוחח ברשתות החברתיות. ידידיה קנוף, המשותק מהצוואר ומטה בעקבות תאונת דרכים שעבר בגיל 14, סיפר ל-ynet: "באותם ימים הייתי משוחח עם חבר חולה ALS דרך הפייסבוק. יום אחד ראיתי בחברים שלו בחורה שמצאה חן בעיני, שאלתי אותו עליה והוא אמר שהיא המטפלת הפיליפינית שלו. יצרתי איתה קשר ולאט לאט התחלנו להתקרב, עד שיום אחד היא באה לבקר אותי והתנשקנו".

   

  בת זוגו של קנוף, דרלין רייס, הגיעה לארץ באישור רשות האוכלוסין, ועבדה כמטפלת אצל חולה ALS שנפטר לפני שנתיים. כעת היא מתבקשת לחזור לארץ מולדתה כדי לקבל אישור שמוכיח שהתירה את נישואיה הקודמים, שהיו נישואים קתוליים - אך הבירוקרטיה באיי הפיליפינים בנוגע לאישור זה עשויה לקחת שנים.

  ידידיה קנוף ודרלין רייס ()

  "ביקשו מאיתנו לצרף מסמכים נוספים. כבר היו בידינו כל המסמכים הנדרשים וממש יומיים לפני הגיעו ועצרו אותה", הסביר קנוף. "היא עצורה כעת בגבעון והמצב הנפשי שלה ממש קשה. כל גופה מלא עקיצות של פשפשים, לא היה לי מושג שמחזיקים אותם בתת-תנאים כאלו, היא עצורה ולא מוכנים לשחרר אותה".

   

  לדברי קנוף, "הודיעו לנו שהיא צריכה לצאת מהארץ ולטוס לפיליפינים, אבל עד שהתהליך הזה ייצא לפועל זה יכול לקחת עד שש שנים. יכול להיות שאני כבר לא אהיה חי עוד שש שנים".

   

  הוא הוסיף: "אני מפחד שאם אפרט לגבי מצבי הרפואי, משרד הפנים ישתמשו גם בזה נגדנו. לכן אני כל כך נלחם - לפחות תנו לי להיות איתה, תנו לי לחיות עם מישהי שאני אוהב ונותנת לי תקווה לחיות בעולם הזה. האטימות של רשות האוכלוסין היא קשה מאוד". לדבריו, "הם לא פתחו את התיק, לא בדקו אותו, והבאנו להם מסמכים ותמונות. כל מה שביקשו הבאנו להם. הם עומדים בדעתם להעיף אותה מהארץ, הם רוצים כמה שפחות פיליפינים במדינה".

  ידידיה קנוף ודרלין רייס ()

  עו"ד דוד אנג'ל, שמייצג את קנוף בערעור שהוגש לבית הדין המחוזי לעררים בלוד, אמר: "זה אחד התיקים ההזויים ביותר שטיפלתי בהם בחיי. לידידיה יש בת זוג והיתר להעסיק שלושה עובדים זרים. אכן עובדים אצלו שניים בפועל, ובת זוגו הנמצאת איתו משנת 2014, כאשר לאחר מות המטופל שלה חולה ALS חל שינוי במעמדה.

   

  "ב-2016 הם הגישו בקשה לפתיחת תיק זוגיות במשרד הפנים. בת זוגו חיה איתו ויש לכך הוכחות מפורשות לפי הנוהל שקבעה המדינה. המדינה ביקשה להציג מסמך שהיא החלה להתיר את נישואיה, אבל נישואים קתוליים לא ניתן לבטל. קיים הליך התרה, שבפיליפינים לוקח שנים, והמדינה יודעת את זה".

   

  תגובת רשות האוכלוסין וההגירה: "גברת דרלין רייס הינה אזרחית פיליפינית שנכנסה לישראל לפני כעשור באשרת עבודה כמטפלת סיעודית. במהלך השנים הגישה בקשות להארכת שהותה בישראל. לאחרונה, לאחר שהפכה לשוהה בלתי חוקית ונעצרה, הגישה בקשה לקבלת מעמד כבת זוג למר ידידיה קנוף. הנ"ל הינה נשואה בפיליפינים והבקשה נדחתה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים