שתף קטע נבחר

הקלטה בלעדית: כך כיוון אזרח בעפולה את השוטרים לדוקר שניסה לברוח במונית

לבוש בגדים ארוכים בחום כבד, הרים הדוקר הפלסטיני יד ועצר מונית לאחר שפצע קשה את שובה מלכה, תלמידה בת 18. תומר מזל טוב עקב אחר המונית בדרכה מחוץ לעפולה, והתקשר למשטרה. הנהג נכנס חזרה לעיר ואז כיוון מזל טוב את השוטרים לשב"ח שנורה ונעצר. האזינו להקלטה

 

 

 

הפלסטיני שדקר ופצע קשה היום (ב') את הצעירה שובה מלכה בעפולה, שהייתה בדרכה לבחינת בגרות, ניסה לברוח מהעיר במונית לאחר הדקירה - אולם הנהג החזיר אותו לעיר. הדוקר ברח ממנה ברגל בין הבתים ברחוב ירושלים שבעיר - שם נורה ונעצר על-ידי המשטרה. מי שזיהה את הפלסטיני וכיוון את המשטרה הוא תומר מזל טוב, שסיפר ל-ynet כי היה בנסיעה מחוץ לעיר לכיוון "מחנה עמוס", כשחברו עדכן אותו באירוע. בשלב הזה החלה שרשרת אירועים שהביאה ללכידתו של הדוקר. בפתח הכתבה: הקלטת השיחה למשטרה שהגיעה לידי הצלם יאיר שגיא.

 

"הוא אמר לי שמסתובב מחבל בעיר ושאני אזהר", סיפר מזל טוב. "כשנסעתי לכיוון היציאה, ראיתי בחור צעיר הולך בשביל בשדה בצד הדרך. הוא היה לבוש בגדים ארוכים בחום הנורא ששרר בחוץ וזה עורר את חשדי. הורדתי את העובד שהיה איתי במכונית ואמרתי לו שימשיך ברגל ואני אעקוב אחרי החשוד. הוא הרים את היד ועצר מונית. התחלתי לעקוב אחרי המונית ובמקביל הודעתי על האירוע למשטרה.

 

 

"לפי ההתנהגות של המונית הבנתי שמתנהל ויכוח בין החשוד לנהג. באיזשהו שלב, הנהג פנה חזרה ונכנס שוב לעיר. ברחוב ירושלים הוא עצר בצד והחשוד ברח מהרכב. את כל זה דיווחתי למשטרה בזמן אמת. הוא נכנס בין הבתים ברחוב ירושלים, השוטרים רדפו אחריו ואני נסעתי לצד השני של הרחוב כדי לחסום אותו אם יגיע לשם. זה השלב שבו צעקתי לשוטרים שיעצרו אותו כי הוא התחיל לברוח". בשלב זה ירו השוטרים לעבר רגליו של הדוקר, הפילו אותו לרצפה, אזקו אותו והוא הועבר לטיפול בבית החולים העמק בעפולה והוא ייחקר בידי שב"כ.

 

מזל טוב הוסיף: "זו הייתה תחושה טובה להשתתף באירוע כזה. מבחינתי הכי חשוב היה שהוא נעצר, ושלא ימשיך להסתובב בעפולה. זה היה הדבר הכי חשוב ומשמעותי".

 

במשטרה אמרו כי לאחר שהאזרח התקשר למוקד, הוא חוּבר ישירות לכוחות היס"מ שהיו בשטח, בחיפושים אחרי החשוד. אלו הקולות הנשמעים בהקלטה, כששיתוף הפעולה בין המדווח לאנשי היס"מ הוביל אותם במדויק למקום בו ירו ועצרו את החשוד.

 

מיכל מלכה, אמה של הפצועה, אמרה אחר הצהריים בפתח בית החולים שבו מאושפזת בתה, כי "הקדוש ברוך הוא עשה איתנו נס מאוד גדול. אנחנו מקווים שבעזרת השם היא תצא מזה בשלום. אני רוצה להודות לכל מי שהתפלל עבורה. תמשיכו להתפלל". עוד הוסיפה האם: "היא הייתה בדרך לבחינת בגרות באזרחות, כשראתה מולה מחבל עם סכין. היא צעקה לעברו 'רשע'. הוא דקר אותה באכזריות מספר פעמים"

 

ור א-דין שינאוי ()
הדוקר, נור א-דין שינאוי בן 20 מג'נין

 

מפת רצף האירועים ()
רצף האירועים

תמלול הקלטת השיחה של מזל טוב עם כוחות המשטרה:

 

משטרה: "הלו, אתה דיברת על אדם חשוד?"

מזל טוב: "כן, אבל הוא עלה על מונית כבר. אני נוסע אחרי המונית"

משטרה: "איפה אתה עכשיו?".

מזל טוב: "תגיד, יש לכם תיאור של הבחור? הוא לובש ג'ינס בהיר ארוך וחולצה כהה ארוכה?".

משטרה: "אין, אין עדיין תיאור. אין תיאור. איפה אתה?".

מזל טוב: "אני עובר עכשיו את בית העלמין".

משטרה: "אנחנו לכיוון בית העלמין. איפה אתה?"

מזל טוב: "אני עכשיו עובר את בית העלמין...בכיוון עכשיו...הוא הולך לפנות ימינה לכיוון...הוא במונית מספר...".

משטרה: "הוא נמצא על מונית?".

מזל טוב: "הוא על מונית, כן, אבל הוא הלך ברגל לכיוון עפולה, לכיוון היציאה מעפולה, ואז הוא הזמין מונית והמונית החזירה אותו חזרה לעפולה. יש משהו חשוד בו, אחי. תרשום מספר מונית שיהיה לך אם אני אאבד אותו...".

משטרה: "תשמור קשר עין איתו, אולי הוא יברח. אני עם המודיע, החשוד עלה על מונית בדרך לצומת יזרעאל, מעפולה ליזרעאל".

מזל טוב: "בדיוק. הוא עכשיו בדיוק פה, נמצא מול המגרש הישן. הנה הוא מגיע לעבר המחסום".

משטרה: "עברתם את תחנת הדלק?".

מזל טוב: "לא, אנחנו איפה שהיציאה אחרי בית העלמין, יש שם יציאה ימינה לכיוון ג'נין, לכיוון המחסומים, יש פה מחסום משטרתי".

משטרה: "אה, יש מחסום, הוא ביציאה למחסום?".

מזל טוב: "עוד לא, הוא עכשיו עומד לפני הכיכר. אני אתן לך את מספר המונית".

משטרה: "יש מחסום בדרך ליזרעאל?".

מזל טוב: "קצת חשוד אחי, התמונה...מה שהיה...הסיטואציה. (הוא) על מונית של פולקסווגן. הנה הוא עצר, הנהג מונית עצר, שם ארבעה וינקרים...הוא מנסה לברוח נראה לי. הנה, הנה הוא יצא לפרדס, חברים, הוא יצא. הוא יצא. הנה הוא. תצאו אליו, חברים, תצאו אליו. סגרו עליו, סגרו עליו. סגור עליו. שלא יעבור".

 

לכידת הדוקר ()

זירת האירוע בעפולה (צילום: תיעוד מבצעי מד
(צילום: תיעוד מבצעי מד"א)

תפיסת החשוד בדקירה של בחורה צעירה בעפולה ()

הצעירה נדקרה בתחנת אוטובוס ברחוב הבנים בעפולה, ומשם צעדה מטרים ספורים לבית הקפה סמוך. "ישבנו בקפה ארומה", שחזר עד הראייה יוסי לוי. "בסביבות עשרה ל-12 ראיתי שבחורה קטנטונת עם חצאית רצה ופתאום היא נופלת בסמוך למעבר החציה. היא נפלה על המדרכה והתיק שלה עף ממנה. ואז שמענו אותה ממלמלת משהו ואומרת 'דקרו אותי, דקרו אותי. הערבי דקר אותי'. יותר מזה היא לא דיברה".

 

שובה, תלמידה תושבת מגדל העמק, נפצעה קשה מאוד מהדקירות. לאחר הטיפול הראשוני בבית החולים העמק בעפולה מצבה השתפר ומוגדר כעת קשה ויציב - אך היא טרם יצאה מכלל סכנה. "ערבי דקר אותי", היא אמרה פעם אחר פעם לעדי ראייה, לאחר שהתמוטטה בכניסה לבית קפה בעפולה. הצעירה נדקרה כשהייתה בדרכה לבחינת בגרות בבית הספר שבו היא לומדת. אביה אמר בבית החולים: "תודה לאל שקרה פה נס גדול והילדה ניצלה. אנחנו מבקשים מכל עם ישראל להתפלל לשלומה".

 

סגן-ניצב אלי גוזלן, מפקד תחנת עפולה, אמר זמן קצר לאחר האירוע כי "החקירה בראשיתה ואנחנו מעריכים שיתבצעו מעצרים נוספים". בנוסף, הוא לא שלל את האפשרות כי מדובר באירוע פלילי ולא לאומני. עוד הוסיף סגן-ניצב גוזלן, כי המשטרה עיבתה את כוחותיה בעפולה "כדי לתת ביטחון לתושבים ולהחזיר את המצב לקדמותו".

 

רועי רובינשטיין השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים