שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הלילה זה קורה: טראמפ וקים בפגישה היסטורית

  העולם ממתין בסקרנות לפגישה ראשונה של מנהיגי ארה"ב וצפון קוריאה, שלפני חודשיים עוד נראתה דמיונית. ב-45 דקות ינסה טראמפ לחלץ מקים ג'ונג און נכונות למו"מ לפירוק מגרעין, או הצהרה על סיום מלחמת קוריאה. אופטימיות בבית הלבן: "אולי התקווה תנצח את החרדה". שידור חי ב-ynet מ-04:00

   

  קים יוצא מהמלון לקראת הפגישה

  קים יוצא מהמלון לקראת הפגישה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  45 דקות. זה הזמן שהוקצב לפגישה ההיסטורית הלילה (04:00 שעון ישראל) בין דונלד טראמפ לקים ג'ונג און. שני המנהיגים שקיללו אחד את השני ואיימו באופציות צבאיות ילחצו ידיים, וכנראה גם ירעיפו מילים טובות על האומץ והנחישות. "אולי התקווה תנצח את החרדה", אמרו בבית הלבן לקראת הפגישה הראשונה אי פעם בין מנהיגי ארה"ב וצפון קוריאה.

   

  הפסגה בסינגפור - עוד כתבות:

  השעות שלפני: טראמפ בהתייעצויות, קים יוצא לבלות

  קים וטראמפ ייפגשו ב"אי המוות"

  מסאדאת עד קים ג'ונג און: הפגישות שעשו היסטוריה

   

  לקראת הפגישה מנסים שני הצדדים לשדר נינוחות ואופטימיות. "תהיה לנו פגישה מעניינת, אני חושב שהיא תהיה יפה מאוד", אמר טראמפ לקראת המפגש עם קים. נשיא ארה"ב לא הודיע על תוכניות כלשהן ללילה לפני הפסגה, וכנראה ניצל את השעות האחרונות להתייעצויות ולמידת הפרטים.

  דונלד טראמפ (צילום: AP, EPA)
  טראמפ וקים בסינגפור(צילום: AP, EPA)

  בחשבון הטוויטר שלו צייץ הנשיא האמריקני: "כי הפגישות בין הצוותים ונציגי המדינות מתקדמות היטב ובמהירות, בקרוב נדע אם אכן, בניגוד לעבר, תיסגר כאן עסקה אמיתית".

   

  טראמפ לא שכח לנזוף במתחריו ומתנגדיו וכתב בטוויטר: "כל השונאים והמפסידנים אומרים שהעובדה שאני זה שעורך את הפגישה היא הפסד עצום לארה"ב. החזרנו את השבויים שלנו ועצרנו את כל שיגורי הטילים והמחקר התחום. ועל אף כל זה - המומחים מטעם עצמם שסברו שאני טועה לאורך כל הדרך נותרו ללא מילים. אנחנו נהיה בסדר!".

   

  קים הצעיר ניצל את השעות האחרונות לבילויים ברחובות סינגפור, וביקר באטרקציות שיש לה להציע – מבתי הקזינו עד לגורדי השחקים. עבור הרודן מדובר בביקור נדיר בחו"ל, ונראה שהוא ניסה לנצל אותו עד תום. קים חייך לצלמים ונופף לשלום לקהל שהתאסף מחוץ למלון שלו בסינגפור. 

   

  קים ג'ונג און עם ויויאן בלקרישנאן (צילום: EPA)
  קים מבלה בשעות לפני הפסגה(צילום: EPA)
    

  צילום של סוכנות הידיעות הממלכתית של צפון קוריאה, בה נראה קים ג'ונג און בסיור לילי בסינגפור לפני הפסגה ההיסטורית עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ (צילום: EPA)
  "התרשמתי מהניקיון והיופי של סינגפור". קים בסיור הלילי(צילום: EPA)

  סוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה דיווחה כי במהלך הסיור קים התרשם מהפיתוח הכלכלי של סינגפור. עוד דווח כי "קים מקווה ללמוד רבות על המקומות החשובים והידע במדינה". לפי כלי התקשורת הממלכתי של המדינה המבודדת, השליט "התרשם מהניקיון ומהיופי" של המדינה המארחת.

   

  אחרי שיחה "אחד על אחד" במלון קפלה, כשרק מתורגמנים לצדם, יעברו שני המנהיגים לחדר אחר במלון. שם תתקיים פגישה מורחבת עם היועצים משני הצדדים. הפגישה הזו תימשך 90 דקות ותסתיים בארוחת צהריים משותפת.

   

  צילום של סוכנות הידיעות הממלכתית של צפון קוריאה, בה נראה קים ג'ונג און בסיור לילי בסינגפור לפני הפסגה ההיסטורית עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
    

  שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  לא מתוכננת מסיבת עיתונאים משותפת של הנשיא האמריקני והרודן הצפון קוריאני. טראמפ ייצא לבדו לתקשורת וישיב לשאלות. מחר בצהריים הוא כבר ימריא לגואם, משם ימשיך לארה"ב.

   

  בצד האמריקני אופטימיים ומעריכים שהפסגה ההיסטורית תסתיים בהצלחה. טראמפ רוצה למקם את עצמו בצמרת מנהיגי העולם ומשתוקק שהפסגה תהיה מוצלחת עם הישג משמעותי, התחייבות להסכם שלום בין הקוריאות למשל. לעומתו רוצה קים להסיר את הסנקציות המחמירות ולהתקבל בעולם כמנהיג לגיטימי, מה שיסייע לו לשמור על שלטונו.

  דונלד טראמפ (צילום: AP)
  עוגת יום הולדת לכבוד טראמפ. יהיה השבוע בן 72(צילום: AP)

  מזכיר המדינה של ארה
  מייק פומפאו בחודש שעבר בביקור אצל קים(צילום: AFP)

  מלון קפלה האי סנטוזה ב סינגפור יארח את מפגש הפסגה של דונלד טראמפ ו קים ג'ונג און (צילום: רויטרס)
  מלון קפלה, שיארח את הפסגה(צילום: רויטרס)

  סנטוסה סינגפור ה אי שבו ייפגשו דונלד טראמפ קים ג'ונג און ארה
  האי סנטוסה שבו נפגשים השניים

  כאמור, טראמפ הביע אופטימיות לקראת הפגישה, אך מזכיר המדינה שלו ספקן יותר. מייק פומפאו, שגם הגיע לסינגפור, אמר שעדיין לא ברור אם ההצהרות של צפון קוריאה על התפרקות מגרעין אמינות. "צפון קוריאה אישרה בפנינו בעבר את נכונותה להתפרק מנשק גרעיני, ואנחנו רוצים לראות אם המילים האלה נאמרו בכנות", אמר פומפאו.

   

  הנשק הגרעיני הכרחי ליציבות השלטון הרודני של קים ג'ונג און, וחוסר האמינות של צפון קוריאה שהוכח בעבר לא מעודד את פומפאו. כדי לשכנע את פיונגיאנג פומפאו אמר שארה"ב הציעה ערבויות ביטחוניות "ייחודיות" שיסייעו למדינה המבודדת בעולם. "זו הזדמנות חסרת תקדים לשנות את מסלול היחסים שלנו ולהביא לצפון קוריאה שלום ושגשוג", הבטיח מזכיר המדינה האמריקני.

   

  למה טראמפ הקדים את חזרתו לארה"ב?

  ביממה האחרונה ערכו נציגי המדינות שיחות הכנה אחרונות לקראת הפגישה, שרק לפני חודשיים קשה היה להאמין שתתרחש (ובחודש שעבר בוטלה). הבית הלבן מסר אתמול שהשיחות עם צפון קוריאה מתקדמות "מהר יותר ממה שחשבנו", ושטראמפ יעזוב את סינגפור בשלישי ולא ברביעי כפי שתוכנן תחילה.

   

  אלא שלפי גורמים אמריקנים הסיבה לחזרתו המוקדמת של טראמפ לארה"ב היא לא התקדמות במגעים, אלא דד-ליין שהציב קים לתום הפסגה. טראמפ תכנן להישאר בסינגפור גם ברביעי, אך מכיוון שקים החליט לחזור לצפון קוריאה בשלישי נשיא ארה"ב הגיב בהתאם.

  החדשות על מפגש הפסגה של קים ג'ונג און ו דונלד טראמפ תחנת רכבת פיונגיאנג צפון קוריאה ()
  קוראים על הפסגה בתחנת רכבת בפיונגיאנג

  החדשות על מפגש הפסגה של קים ג'ונג און ו דונלד טראמפ תחנת רכבת פיונגיאנג צפון קוריאה ()
   

  המדינה המבודדת בעולם לא מיהרה לדווח לאזרחיה על הפסגה, אך אתמול סיפרה להם ששני המנהיגים יגיעו לפגישה שנערכת "תחת ציפיות גדולות של העולם כולו". לפי התקשורת הממלכתית בפיונגיאנג השיחה תתקיים בנושא השלום בחצי האי קוריאה ובפירוק חצי האי מגרעין. לא מדובר בנכונות של צפון קוריאה להתפרק מנשק גרעיני, אלא ברצון שלה שארה"ב תסיר את "המטרייה הגרעינית שלה" שהיא מספקת לדרום קוריאה וליפן. 

  דניס רודמן (צילום: AP)
  "שחקן החיזוק" רודמן מגיע לסינגפור(צילום: AP)
   

  דניס רודמן (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  ואיזו הצהרה תצא בתום מפגש הפסגה? טראמפ מעוניין לסיים אותה עם הישג – הכרזה על סופה הרשמי של מלחמת קוריאה, או תתחילתו של מו"מ לפירוק צפון קוריאה מגרעין. כמו כן יש סיכוי שהשיחות יסתיימו בפיצוץ – ושהעוינות בין שני המנהיגים תחזור.

   

  לקראת המפגש ההיסטורי נחת בסינגפור שחקן החיזוק של קים – דניס רודמן, כוכב ה-NBA לשעבר וחבר של הרודן. אין סימנים שמצביעים על כך שרודמן ייקח חלק בשיחות. "אני מתרגש להיות חלק מזה", אמר רודמן לכתבים, וניסה לצנן את ההתלהבות: "זה צריך ללכת די טוב, אבל לא צריך לצפות ליותר מדי בפעם הראשונה. הדלתות נפתחות".


  פורסם לראשונה 11/06/2018 22:00

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP, EPA
  ב-04:00: פגישה היסטורית בסינגפור
  צילום: AP, EPA
  מומלצים