שתף קטע נבחר

דרוש מרד תלמידות נגד הצניעות בבתי ספר

הרשתות החברתיות רותחות סביב העיסוק האובססיבי של בתי ספר באורך המכנסיים של התלמידים. כלומר, של התלמידות כמובן. במערכת החינוך גובר ערך הצניעות על ערך השוויון בין בנים לבנות. הגיע הזמן לשנות את זה

 

אילוסטרציה  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה (צילום: shutterstock)

אם בית הספר שלך או של ילדיך קובע קוד לבוש שאינו מקובל עליך, יש בהחלט מה לעשות בקשר לכך. אבל לפני כן, מהו בעצם הערך החינוכי שבתי הספר מנחילים לילדים ולילדות שלנו כשהם בוחרים להתעסק עם אורך המכנסיים שהם לובשים - או יותר נכון, לובשות?

 

 

לפי חוזר מנכ"ל של משרד החינוך המחייב תלבושת אחידה מדובר ב"ביטוי חיצוני לתפיסה חינוכית-ערכית שבבסיסה עומדים ערכי השוויון, הצניעות, השייכות הקהילתית והאחווה". אבל מכאן ועד כימות הערכים החינוכיים הללו למספר מדויק של סנטימטרים מעל או מתחת לברך, הדרך ארוכה ואינה הכרחית כלל וכלל.

 

המצב הנוכחי בבתי הספר מוכיח שבניסיון לחנך לצניעות, פספסו לחלוטין את ערכי השוויון, השייכות הקהילתית והאחווה, ויצרו בראש ובראשונה הפרדה מגדרית ומנגנון מבוסס השפלה המנוגד לחוק זכויות התלמיד. משרד החינוך אף מורה באותו חוזר ממש שהתלבושת האחידה חייבת להיות פרי הליך חינוכי משותף לצוות החינוכי, המורים והתלמידים. כך שבית ספר המנחית הוראות שרירותיות על התלמידות בעניין זה, בלי מעורבותן בתהליך, עושה זאת בחוסר סמכות.

 

מאז התחיל הקיץ נשמעים קולות מחאה ברחבי הרשת החברתית, כיכר העיר העכשווית. פוסטים זועמים, נבוכים ואפילו מושפלים, מתרבים בגרף מקביל לעליית הטמפרטורה. נשים וילדות שזכו לתגובות ביקורתיות לגבי בחירות הלבוש שלהן, ותלמידות והוריהן המומים וכעוסים על בתי ספר רבים שהחליטו שתפקידם למשטר את לבוש התלמידות.

 

אז מי קובע מה חשוב יותר - צניעות או שוויון? כמו שזה נראה עכשיו זה בידיים שלנו. אין בית ספר שערוך להתמודד עם עשרות תלמידות שמתלבשות איך שבא להן, ומספר כפול של הורים שמגבים אותן. בסופו של יום בתי הספר הללו חיים בתוך קהילות ובתוך שכונות והם חייבים להתאים עצמם לקהילה שאותה הם משרתים. זהו בדיוק ההיגיון שהנחה, כך אני מאמינה, את שנכתב בחוזר מנכ"ל משרד החינוך.

 

מהדיון הנרחב ברשתות החברתיות עולה שבתי הספר מנותקים מהמציאות הפרקטית הפשוטה ביותר. נסו לחפש בחנויות הבגדים מכנסי ילדות או נערות באורך המכסה את הברך ותגלו די מהר שהם זן נדיר וכמעט ולא ניתן להשיגם. זו הסיבה, אגב, שמבט חטוף יגלה שרוב הבנים בבתי הספר לובשים מכנסיים קצרים והבנות לעומתם נאלצות ללבוש מכנסיים ארוכים גם בשיא השרב.

 

בחירתם של בתי הספר לחייב לבישת מכנסיים בגובה המכסה את הברך היא חסרת היגיון, מפלה בפועל לרעת התלמידות ולא מקדמת ערכים שרוב החברה הישראלית דוגלת בהם.

 

בבית ספר בכפר סבא החליטו תלמידות כיתה ט' להשתמש בזכותן למחאה כנגד האיסור ללבוש מכנסיים קצרים. בין האיסורים וההתעסקות התפלה באורך המכנסיים הצליחו ללמוד שם אזרחות. אזרחות פעילה באמת. מתגובת מנהלת בית הספר שרשמה לתלמידות הערות משמעת, נראה שדווקא היא לא הבינה זאת, אבל התלמידות האלה הן העתיד המבטיח של החברה הישראלית. הן ושכמותן שמסרבות לשבת בשקט במכנסיהן הארוכים ולקבל את הדין המוכתב מלמעלה, הן הסיכוי שלנו לחברה מתקדמת.

 

הדמוקרטיה הישראלית קפואה כבר 70 שנים כשהכול סביבה מתקדם והולך, ורק מוסדות השלטון שלנו נראים בדיוק אותו דבר מהקמת המדינה ועד עצם היום הזה. העולם כולו נמצא במגמה של פירוק מוקדי הכוח המסורתיים והחזרת יכולת ההשפעה לידינו האזרחים. עלינו האחריות לעיצוב חיינו, הקהילות שבהן אנו חיים ואופי המדינה שלנו.

 

הכעס שלנו, אותו רצון מוכר לשנות ולחדש בתחומים אחרים, הוא שיוביל גם את הדמוקרטיה הישראלית קדימה.

 

  • עו"ד נירית בלייר

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סיגל בלייר-גת
עו"ד נירית בלייר
סיגל בלייר-גת
מומלצים