שתף קטע נבחר

צילום: AP

הרגע ההיסטורי: טראמפ וקים ג'ונג און לחצו ידיים

זה הצילום שכל העולם חיכה לו: נשיא ארה"ב ושליט צפון קוריאה נפגשו ולחצו ידיים. תחילה נראו קרים וממוקדים, אחר כך חייכו. טראמפ: "תהיה לנו מערכת יחסים נהדרת". קים: "התגברנו על הדעות הקדומות. יחשבו שזה סרט מדע בדיוני". הם נפגשו בארבע עיניים ואז עברו לישיבה מורחבת עם המשלחות. טראמפ נשאל "איך הולך?", והשיב: "טוב מאוד מאוד". שידור חי

לשפשף את העיניים: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ושליט צפון קוריאה קים ג'ונג און, שרק לפני חודשים אחדים עוד החליפו קללות ואיימו זה על זה במלחמה גרעינית, הגיעו הבוקר (יום ג') למלון קאפלה בסינגפור, לחצו זה את ידיו של זה – והוציאו לדרך את פגישתם ההיסטורית. בתום החלק הראשון של הפגישה, שנערך בארבע עיניים, נשאל טראמפ איך מתקדמים הדברים והשיב: "טוב מאוד. טוב מאוד מאוד. יש לנו מערכת יחסים מצוינת". קים ג'ונג און אמר לטראמפ: "הרבה אנשים יחשבו שזה סרט מדע בדיוני". ynet מעביר את אירועי הפסגה הדרמטית של קים וטראמפ בשידור חי לאורך כל היום.

 

 
 

כשנפגשו לראשונה, בעת לחיצת היד, נראו טראמפ וקים קרים וממוקדים, אך בדרכם למסירת ההצהרות הקצרות מול העיתונאים, כמה מטרים משם, כבר חייכו מעט זה אל זה. כשהתיישבו אמר טראמפ לכתבים כי הוא בטוח שהשיחות יהיו "הצלחה אדירה" וש"תהיה לנו מערכת יחסים נהדרת, אין לי ספק". קים ג'ונג און אמר כשהוא יושב לצדו של טראמפ: "לא היה קל להגיע לכאן. הדעות הקדומות ומנהגי העבר היו מכשול בדרכנו קדימה, אבל התגברנו על כולם, ואנחנו כאן היום". קים מסר את הצהרתו בקוריאנית – ודבריו תורגמו לעיתונאים.

 

פסגת קים-טראמפ - סיקור נרחב:

 

אחר כך נכנסו השניים לפגישה בארבע עיניים, מלווים במתורגמנים בלבד, ואחרי 38 דקות יצאו ועברו לחדר אחר – שם הצטרפו ליועציהם. בדרכם לפגישה המורחבת נשאל טראמפ על-ידי עיתונאים "איך הולך עד עכשיו?". הנשיא האמריקני השיב: "טוב מאוד. טוב מאוד מאוד. יש לנו מערכת יחסים מצוינת".

 

בדרך לפגישת המשלחות התעכבו טראמפ וקים ליד המרפסת 13 שניות ונופפו לשלום לעיתונאים. הכתבים שאלו שלוש פעמים את קים ג'ונג און אם יתפרק מנשק גרעיני – אך הוא השיב בחיוך בלבד ולא אמר דבר. אחרי הכניסה לחדר המשלחות אמר טראמפ כי שני המנהיגים "פותרים בעיה שהייתה בלתי אפשרית לפתירה לפני כן". הוא הוסיף: "אנחנו נצליח, זה ייעשה". הישיבה בחדר המשלחות נמשכה קצת יותר משעה וחצי, ולאחר מכן התיישבו הצדדים לאכול יחדיו ארוחת צהריים.

עיתונאים מקומיים מנסים לתפוס את שני המנהיגים במקביל (צילום: AP)
לחיצת היד ההיסטורית בין טראמפ לקים ג'ונג און(צילום: AP)

עיתונאים מקומיים מנסים לתפוס את שני המנהיגים במקביל (צילום: AP)
(צילום: AP)

עיתונאים מקומיים מנסים לתפוס את שני המנהיגים במקביל (צילום: AP)
(צילום: AP)

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ (צילום: Getty Images)
קים ג'ונג און ודונלד טראמפ(צילום: Getty Images)

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
הקרח נשבר? קים וטראמפ החליפו חיוכים דקה אחר שנפגשו(צילום: רויטרס)

עיתונאים מקומיים מנסים לתפוס את שני המנהיגים במקביל (צילום: AP)
(צילום: AP)

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
קים ג'ונג און ודונלד טראמפ(צילום: רויטרס)

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פגישה דונלד טראמפ עם קים ג'ונג און (צילום: AP)
מגיעים לארוחת הצהריים המשותפת(צילום: AP)

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ ()

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

ב-3 בלילה (8 בבוקר שעון סינגפור) יצא טראמפ בשיירה ממלונו למלון קאפלה, אתר הפגישה, וקים יצא לשם דקות אחדות אחריו. בשעה 3:30 שניהם כבר היו במקום. ב-4:02 פגש טראמפ לראשונה את קים ג'ונג און במעמד קבלת הפנים, ועשר דקות אחר כך נכנסו השניים לפגישה אחד-על-אחד – כשרק מתורגמנים מתלווים אליהם. אחר כך עברו לישיבה המורחבת עם משלחותיהם.

 

ב-6:30, שעת לפני-הצהריים בסינגפור, התיישבו טראמפ, קים ואנשיהם לארוחת צהריים משותפת. ב-11:00 שעון ישראל ייצא טראמפ אל התקשורת. ב-13:30 שעון ישראל יעזוב טראמפ את מלון קפלה בדרכו לשדה התעופה, וב-14:00 ימריא בחזרה לוושינגטון – נסיעה ארוכה שתכלול עצירות בגואם ובהוואי.

עיתונאים מקומיים מנסים לתפוס את שני המנהיגים במקביל (צילום: רויטרס)
טראמפ מגיע לאתר הפסגה, הבוקר(צילום: רויטרס)
 

עיתונאים מקומיים מנסים לתפוס את שני המנהיגים במקביל (צילום: רויטרס)
קים מגיע למלון הפסגה, הבוקר(צילום: רויטרס)

השיירה האמריקנית בדרכה לפסגה (צילום: רויטרס)
שיירתו של נשיא ארה"ב טראמפ בדרך למלון קאפלה, אתר הפסגה, הבוקר(צילום: רויטרס)

דונלד טראמפ בתוך רכב השרד (צילום: AP)
דונלד טראמפ בתוך רכב השרד בדרכו לפגישה עם קים ג'ונג און, הבוקר(צילום: AP)

שיירת מכוניות ממתינה מחוץ למלון בסינגפור שבו שוהה דונלד טראמפ לקראת יצאתו למפגש עם קים ג'ונג און (צילום: רויטרס)
מחכים לצאת השיירות אל אתר הפגישה, לפנות בוקר(צילום: רויטרס)

שואבת אבק במלון קאפלה בסינגפור לקראת הפסגה בין טראמפ לקים (צילום: רויטרס)
הכנות אחרונות לבואם של קים וטראמפ במלון קאפלה(צילום: רויטרס)

דרום קוריאנים צופים ב טלוויזיה פסגה פגישה קים ג'ונג און דונלד טראמפ דרום קוריאה צפון קוריאה (צילום: רויטרס)
בסיאול, דרום קוריאה, צפו בפסגה בהתרגשות עצומה(צילום: רויטרס)

דרום קוריאנים צופים ב טלוויזיה פסגה פגישה קים ג'ונג און דונלד טראמפ דרום קוריאה צפון קוריאה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הלילה, שלוש שעות לפני הפגישה הגדולה, צייץ טראמפ בטוויטר כי הפגישות בין היועצים מארה"ב לעמיתיהם מצפון קוריאה מתקדמות היטב ובמהירות, "אבל בסופו של דבר, זה לא משנה. בקרוב נגלה אם עסקה אמיתית, שלא כמו אלה שנעשו בעבר, יכולה להיעשות או לא!". חצי שעה לפני הפגישה עם קים עוד הספיק טראמפ לעדכן בציוץ בטוויטר שהעוזר הכלכלי שלו, לארי קודלו, לקה בהתקף לב.

 

במוקד הפסגה בין טראמפ לקים עומד פירוקה של צפון קוריאה מנשק גרעיני – המטרה שטראמפ הציב לעצמו כשהסכים לפגוש את קים. מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר בשבוע שעבר כי בפגישתו עם קים בפיונגיאנג בחודש שעבר קיבל משליט צפון קוריאה ערבויות לכך שהוא מוכן להתפרק מנשק גרעיני – ועדכן בכך את טראמפ.

 

מומחים מעריכים שבסיכומו של דבר לא יסכים קים ג'ונג און לוותר על הנשק הגרעיני כולו, וטראמפ הצהיר לפני שהמריא לסינגפור: "בתוך דקה מרגע תחילת הפגישה אדע אם הוא רציני או לא. אם אגיע למסקנה שהוא אינו רציני – לא אאריך את השיחות. אני לא רוצה לבזבז את הזמן שלו ושלי". טראמפ מקווה לצאת מהפסגה לפחות עם הכרזה רשמית על סיום מלחמת קוריאה, שבפועל אמנם נפסקה ב-1953 מתוקף הסכם הפסקת אש – אך הסכם על סיומה המוחלט לא הושג מעולם.

שיירת האופנועים בדרך למלון (צילום: AP)
(צילום: AP)

עיתונאים מקומיים מנסים לתפוס את שני המנהיגים במקביל (צילום: AP)
(צילום: AP)

קהל צופה בשיירתו של שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און בדרכו לפסגה עם טראמפ בסינגפור (צילום: EPA  )
(צילום: EPA )

ועידת הפסגה ההיסטורית נראתה רק לפני חודשיים דמיונית כמעט – ועד לפני שבועיים כלל לא היה בטוח שהיא תתקיים. הפגישה החמה והמוצלחת בין קים ג'ונג און לנשיא דרום קוריאה באפריל שכנעה את ארה"ב לבחון את האפשרות שקים פונה לדרך חדשה, ואחרי גישושים בין פיונגיאנג לוושינגטון הוחלט לקיים פגישה בינו לבין טראמפ.

 

אחרי שהפסגה נקבעה החריפה לפתע צפון קוריאה את הצהרותיה נגד וושינגטון, כנראה בעקבות הצהרת עוזרו של טראמפ ג'ון בולטון, שהשווה בין פירוק צפון קוריאה מגרעין לפירוק מגרעין של שליט לוב מועמר קדאפי. קדאפי הודח אחרי הפירוק מהשלטון וחוסל בידי מתנגדיו, ולכן ההשוואה צרמה מאוד לאוזני פיונגיאנג. טראמפ הודיע כי הפסגה מבוטלת, אך בהמשך קיבל מקים ג'ונג און מכתב פייסני שאותו הגדיר "נחמד" – והודיע כי הפגישה תיערך בכל זאת.

אחרי ימים של איפול תקשורתי - כך נראה היום העיתון רודונג סינמון בצפון קוריאה: שלל תמונות ממסעו של קים לפסגה עם טראמפ (צילום: טוויטר)
אחרי ימים של איפול תקשורתי - כך נראה היום העיתון רודונג סינמון בצפון קוריאה: שלל תמונות ממסעו של קים לפסגה עם טראמפ(צילום: טוויטר)

החדשות על מפגש הפסגה של קים ג'ונג און ו דונלד טראמפ תחנת רכבת פיונגיאנג צפון קוריאה ()
קוראים על הפסגה ברכבת התחתית בפיונגיאנג

צפון קוריאה הקומוניסטית וארה"ב הקפיטליסטית, בעלת בריתה הגדולה של דרום קוריאה, אינן מקיימות יחסים דיפלומטיים רשמיים מאז מלחמת קוריאה, שהתחוללה בשנים 1953-1950. פיונגיאנג רואה בוושינגטון איום על משטרהּ של שושלת קים, ובעשור האחרון איימה פעמים רבות לתקוף את ארה"ב בנשק גרעיני. קים וטראמפ הפנו בשנה וחצי האחרונות שלל קללות זה אל זה – קים כינה את טראמפ בין השאר "סנילי", וטראמפ לעג לו בכינוי "איש הטילים הקטן".

 

אתמול, בלילה שלפני הפגישה, יצא קים ג'ונג און באורח נדיר לסייר ברחובות סינגפור, ושר מקומי אף צילם איתו תמונת סלפי. טראמפ לעומת זאת הסתגר עם יועציו כדי לעשות הכנות אחרונות לקראת הפגישה ההיסטורית עם קים. אמש אמרו גורמים אמריקניים כי בשיחות בין הצוות מארה"ב לצוות מצפון קוריאה נרשמה "התקדמות מהירה", הצהרה שעוררה אופטימיות לקראת הפגישה בין שני המנהיגים.

 

ניהול טכני וצילום מסינגפור: עידן ארבלי


פורסם לראשונה 12/06/2018 02:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
לחיצת הידיים ההיסטורית הבוקר
צילום: AP
מומלצים