שתף קטע נבחר

נתניהו מסר עדות במשך כחמש שעות בפרשת הצוללות

חוקרי היחידה הכלכלית בלהב 433 הגיעו למעונו הרשמי של ראש הממשלה בירושלים. הם גבו ממנו עדות - שלא כחשוד - בתיק 3000. בסופו שלא דבר הוא לא נחקר בפרשת בזק-וואלה. מטעם נתניהו נמסר: "הוא מברך על ההזדמנות שניתנה לו לשים קץ אחת ולתמיד לטענות השווא שהושמעו נגדו"

 

חוקרי המשטרה מגיעים למעון ראש הממשלה (צילום: אורית נרדי)
בכניסה למעון רה"מ: תת-ניצב אלי אסייג, ראש היחידה הכלכלית בלהב 433(צילום: אורית נרדי)


הפגישה השמינית של ראש הממשלה עם החוקרים: לאחר ההפוגה הארוכה בחקירות, שנבעה בין היתר בגלל אילוצים ביטחוניים והמתיחות בצפון, הגיעו הבוקר (יום ג') שוב חוקרי המשטרה למעון ראש הממשלה בירושלים. הם גבו ממנו עדות בפרשת הצוללות (תיק 3000).

 

לאחר כחמש שעות פרסמה המשטרה הודעה לקונית ולפיה "החקירה מתנהלת בליווי ופיקוח של פרקליט המדינה ובאישור היועץ המשפטי לממשלה". בניגוד להערכה מוקדמת, נתניהו לא נחקר בפרשה שבה הוא חשוד בשוחד - תיק 4000 (פרשת בזק-וואלה). הוא צפוי להיחקר שוב בעתיד.

 

בתום מתן העדות, נמסר מטעמו של ראש הממשלה: "ראש הממשלה נתניהו מסר עדות פתוחה בתיק 3000. הוא פירט בהרחבה את מכלול השיקולים המקצועיים שהנחו אותו בקבלת ההחלטות בנושא הצוללות וכלי השייט וחשיבותם לביטחון המדינה. ראש הממשלה מברך על ההזדמנות שניתנה לו להבהיר את התמונה בשלמותה ולשים קץ אחת ולתמיד לטענות השווא שהושמעו נגדו על ידי פוליטיקאים ואחרים".

 

חוקרי היחידה הכלכלית בלהב 433, בראשות מפקד היחידה, תת-ניצב אלי אסייג, התייצבו מול נתניהו במעונו הרשמי ברחוב בלפור בבירה. נתניהו נדרש להעיד - שלא כחשוד, ולא באזהרה - בפרשה שעירבה כמה מהמקורבים לו ביותר. במסגרת התיק נחקרת מערכת מסואבת של שוחד לכאורה בסכומי עתק, סביב רכישת צוללות וכלי שיט מגרמניה ואחזקתם. בין החשודים גם עורכי דינו וקרובי משפחתו של ראש הממשלה, דוד שמרון ויצחק מולכו, וראש לשכתו לשעבר דוד שרן. נציג המספנה הגרמנית טיסנקרופ בישראל, מיקי גנור, הוא עד מדינה בפרשה.

בנימין נתניהו ישיבת ממשלה (צילום: רויטרס)
ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: רויטרס)

שוטרים חוקרים מגיעים ל בית ראש הממשלה (צילום: אלכס קולומויסקי)
החוקרים במעון רה"מ(צילום: אלכס קולומויסקי)

ניר חפץ בנימין נתניהו שרה נתניהו יאיר נתניהו (צילום: רויטרס, קובי גדעון, לע
משפחת נתניהו, ניר חפץ(צילום: רויטרס, קובי גדעון, לע"מ)
 

התיק שיחכה לפעם הבאה

לפי הערכות מוקדמות הם גם אמורים היו לחקור אותו בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה) שבו הוא חשוד בשוחד - אך בסופו של דבר הוא לא נחקר בפרשה זו. התכנון המוקדם, שלא התבצע בסופו של דבר, היה לעמת ראש הממשלה עם עדותו של עד המדינה ניר חפץ, שקשר את נתניהו ליחסי השוחד לכאורה עם שאול אלוביץ' ואתר "וואלה!". חפץ, שהיה איש הקשר מול מערכת "וואלה!", טען בין השאר כי בתמורה להקלות הרגולטוריות שקיבל אלוביץ' בבזק, הוענק למשפחת נתניהו סיקור אוהד באתר. חפץ עצמו היה האיש, לדבריו, שיישם את המדיניות הזאת.

 

במהלך החקירה, ולאחר חתימתו על הסכם עד המדינה, הצליחו החוקרים להגיע למכשיר הסלולרי של חפץ, שבו על-פי החשד התקבלו הוראות מבני משפחת נתניהו - בעיקר מרעייתו שרה ובנו יאיר - וכן הוראות השיבוש לכאורה שהועברו למחיקת מסרים כאלה ואחרים.

 

בשבועות האחרונים הצליחו חוקרי היחידה לפצח את כל ההודעות שנמחקו, ומחר צפוי נתניהו להתעמת עם הראיות. נתניהו כבר טען בעבר שהוא עצמו לא העביר מסרים כאלה ומבחינתו הוא לא העניק שום הקלות לשאול אלוביץ בבזק, ואף לא קיבל שום תמורה מאתר "וואלה!". עם זאת, עדותו של חפץ משלימה את עדותו של עד המדינה שלמה פילבר, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורת, שקשר גם הוא את נתניהו להקלות שקיבלה בזק.

 

בסוף השבוע הקרוב צפויה להתחדש גם החקירה בפרשת 2000 (נתניהו-מוזס), שאליה צפוי להגיע גם ארנון (נוני) מוזס. כמו כן, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) זומן לחקירה שנייה באזהרה בנוגע לפרשה.


פורסם לראשונה 12/06/2018 10:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורית נרדי
תת-ניצב אלי אסייג בכניסה למעון רה"מ
צילום: אורית נרדי
מומלצים