שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אושר קיצוץ בסך 5.5 מיליארד שקל ממשרדי הממשלה כדי לממן תוכניות חברתיות
  ועדת הכספים אישרה היום קיצוץ רוחבי בתקציבי משרדי הממשלה שנועד בין היתר למימון העלאת קצבאות הנכים והעלאת שעות הסיעוד לקשישים. היו"ר משה גפני תקף: "למה לקצץ בבשר החי כשיש עודפי הכנסות של 20 מיליארד שקל"?
  ועדת הכספים אישרה היום (ג') קיצוץ רוחב בסך 5.5 מיליארד שקל בתקציב הדו-שנתי השוטף. הקיצוץ אושר ברוב קולות הקואליציה (9 בעד 7 נגד) גם בהצבעה חוזרת שביקשה האופוזיציה. מבסיס תקציבי משרדי הממשלה קוצצו 4.25 מיליארד שקל ו-1.65 מיליארד שקל קוצצו מקופת האוצר. הקיצוץ נדרש לענות על שינויים בסדרי העדיפויות והצרכים בתקופה שחלפה מאישור התקציב הדו-שנתי.

   

  הכנסת אישרה את תקציב המדינה לשנת 2019

  תקציב המדינה 2019: עיקרי חוק ההסדרים

   

  חברי הוועדה חזרו ותקפו את האוצר על התנהלותו בהפחתות ותוספות תקציבים מבלי לציין אלו שירותים ייפגעו וכן את המימון הנוסף של עשרות מיליוני שקלים ל"כספים קואליציוניים" לפי בקשות אישיות של חברי הסיעות התומכות בממשלה.

   

  הביקורת החריפה ביותר נשמעה מפי יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אשר שאל: "מי צריך קיצוץ בבשר החי כשיש עודפי הכנסות של 20 מיליארד שקל ממסים"?

   

  הכספים מיועדים לתקציב ההתאמות אשר נועד לתת מענה לצרכים העולים במסגרת התקציב הדו-שנתי לאחר אישורו. בעיקר אושרו הקצבות למימון תוכניות חברתיות שאושרו בממשלה, כגון 2.27 מיליארד שקל להעלאת קצבאות הנכים; העלאת שעות הסיעוד לקשישים ותוספת ותק בזקנה; כ-920 מיליון שקל לפיתוח רכבות כבדות, כ-500 מיליון שקל עבור הוצאות מערכת הביטחון, 400 מיליון שקל להגדלת המענקים לניצולי שואה, 400 מיליון שקל לבניית כיתות לימוד וגני ילדים.

  מחאת הנכים (צילום: עופר סופר) (צילום: עופר סופר)
  מחאת הנכים(צילום: עופר סופר)

  סערה בעקבות תוספת של 15 מיליון שקל מהכסף הקאוליציוני שמקבלת הבית היהודי

  אחת הסערות שפרצו במהלך הדיון עלתה כשהתברר כי לצד הקצבה של 45 מיליון שקל לאבטחת התחבורה הציבורית ביהודה ושומרון, נוספו 15 מיליון שקל מהכסף הקואליציוני שמקבלת מפלגת הבית היהודי. היו"ר גפני: "אנחנו נראים רע בעיני הציבור. אני רוצה למחוק את כל הכספים הקואליציוניים. אני רוצה להפסיק עם זה. אם מגיע אז תיקחו מבסיס התקציב, לא מגיע אז לא מגיע. אני רוצה תשובה על זה, ואקיים על זה דיון".

   

  הביקורת נמשכה גם על שיטת הקיצוץ, כשהתברר שהאוצר הוא זה שמכתיב למשרדים באילו סעיפים יקוצצו הסכומים השונים למעט משרדים שהגיעו עמו להסכמות. "איך אתם יכולים להכתיב למשרדי החינוך ומשרד הרווחה כמה יקצצו ולא אנשי המקצוע היושבים במשרדים?" שאל גפני, "ולמה אין קיצוץ שווה בין הסעיפים כמו שהבטחתם בניגוד להחלטת הממשלה?".

   

  ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): "איך אני יכול להצביע נגד העברה לנכים כשאתם כורכים בתקציב גם כסף קואליציוני שהבטחתם לאיזה חבר כנסת כדי שיצביע בעד התקציב? זה מטען חומר נפץ שאסור לנו להעביר".

   

  ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "קיצוץ בסדר הגודל הזה הוא דבר מופרך. איך אתם מקצצים 100 מיליון שקל ממעונות הילדים שבפיקוח על רקע הדברים שקורים שהילדים חיים כמו בגיהנום".

   

  ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני): "כשהשר כחלון בוחר לתת הטבות או להוריד ממס חברות – מיליארד שקל מהתקציב, הוא אומר שיש כסף. זה הטריק הקבוע - הטבות נותנים על שלטי חוצות ואת הכסף מקצצים בדלת האחורית".

   

  איליה כץ מאגף התקציבים הגיב: "התקציב נותר בסכום המקורי, השינויים מגיעים מתוך הפחתה רשמית במשרדים".

   

  גפני סיכם: "אם זה באמת ככה אז מי צריך את ההצגה הזאת"?

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים