שתף קטע נבחר

סודי בהחלט: צה"ל יאפשר החזרת מסמכים מסווגים

צה"ל הרחיב את מבצע השבת הציוד הצבאי כך שיכלול גם מסמכים מסווגים שנותרו בבתי האזרחים מהמבצעים השונים. קצין בכיר: "לא יינקטו סנקציות נגד מי שיחזיר כל ציוד שהוא". את כל הציוד הצבאי, כולל נשקים, ניתן יהיה הפעם להשיב גם בתחנות רכבת ובסופרים

יש לכם חומר מסווג בבית שנשאר מתקופת הצבא? צה"ל יקבלם חזרה בלי שיופעלו נגדכם סנקציות. המבצע הדו-שנתי של צה"ל להחזרת ציוד צבאי שנמצא ברשות האזרחים יתרחב השנה ויכלול לראשונה גם השבת מסמכים צבאיים מסווגים מהעת האחרונה, אך גם ואולי בעיקר, ממלחמות ומבצעי ישראל לאורך ההיסטוריה.

 


תחת הסלוגן "שבעים ומשיבים", ולרגל חגיגות ה-70 לצבא ולמדינה, צה"ל יאסוף מהאזרחים מפות קוד ומפות "לבנות", תרשימי קרב, יומני מבצעים, יומני לחימה אישיים, תוכניות מבצעיות וחומרים נוספים שנשמרו בבתים לאורך השנים.

 

במסגרת מבצע ההשבה, שייערך בין התאריכים 17.6 ל-13.7, ייאסף גם ציוד צבאי מכל סוגיו: מאמצעים לוגיסטיים כמו מדים ונעליים ועד לאמצעי לחיצה כמו רובי סער, אקדחים, תחמושת, מקלעים ואף כלי רכב צבאיים.

מפות שהוחזרו לצה
(צילום: דובר צה"ל)

קצין בכיר באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה הצהיר כי לא ייערך שום רישום של האזרח שישיב כל ציוד צבאי שהוא, כולל אמצעי לחימה וכי ההחזרה תהיה אנונימית גם במקרים שבהם ההחזרה תתבצע על ידי קרוב משפחה או מכר של המשיב. "לא יינקטו שום סנקציות כאלה ואחרות נגד מי שיחזיר כל ציוד שהוא, כולל נשקים קודמים. כך התנהלנו במבצעים קודמים וכך יהיה גם הפעם", אמר הקצין.

 

"הדבר נבדק ואושר משפטית, בתנאי שהאמצעים או הציוד יוחזרו במסגרת ימי המבצע", הוסיף הבכיר. "מצידנו שאמא תחזיר מקלע מא"ג שבנה גנב מהצבא לאחרונה. יש לכך חשיבות גדולה גם לאור העובדה שנשקים רבים שמוחזקים אצל אזרחים מועברים לגורמי טרור או לעבריינים".

מפות שהוחזרו לצה
מפה שהוחזרה לצה"ל. להשיב את החומר המסווג בסופר(צילום: דובר צה"ל)

מפות שהוחזרו לצה
(צילום: דובר צה"ל)

במבצע הקודם שנערך לפני כשנתיים הוחזרו לצבא על ידי האזרחים אלפי פריטים, בהם כ-500 כלי נשק כמו מקלעים ורובי צלפים ו-250 אמצעים לראיית לילה. סך הכל הוחזרו פריטים בשווי כולל של כ-13 מיליון שקלים.

 

כלקח מהמבצע הקודם ולאור חששות האזרחים להשיב את הציוד הצבאי בתחנות משטרה או בבסיסים, החליטו הרחיבו בצבא את נקודות האיסוף. במבצע הנוכחי גם בסופרמרקטים, קניונים, תחנות רכבת ועוד. זאת כמובן בנוסף לבסיסים, תחנות המשטרה ובתי החייל ברחבי הארץ.

 

"נעמיד את אנשינו בצורה מסודרת בנקודות האלה ובמידת הצורך יוצבו שם גם חבלני משטרה", אמר הקצין הבכיר. "המבצע מתקיים גם בתוך הצבא עם קריאה לחיילים להשיב מהבית ציוד צבאי. בנוסף, במחלקת ההיסטוריה בצה"ל יש קצינים שממתינים בשקיקה למסמכים הצבאיים הישנים, להשלמת מחקרים ולמוזיאונים הצבאיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מפה שהוחזרה לצה"ל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים