שתף קטע נבחר

מקדוניה שינתה את שמה - וסיימה סכסוך עם יוון

27 שנים דרשה יוון משכנתה לשנות את השם, מכיוון שיש בשטחה חבל ארץ בשם זה. כעת קיבלה את מבוקשה. "הרפובליקה של צפון מקדוניה" מקווה שהשינוי יסייע לה להצטרף לאיחוד האירופי: "אין דרך חזרה"

מקדוניה סיכמה עם יוון לשנות את שמה ל"רפובליקה של צפון מקדוניה" – ולסיים סכסוך שנמשך 27 שנים.

 

מקדוניה הכריזה ב-1991 על עצמאותה מיוגוסלביה, וביוון דרשו ממנה לשנות את שמה מכיוון שיש חבל ארץ בצפון יוון שנקרא כך. לטענתה של יוון השם רומז על תביעות טריטוריאליות כלשהן של המקדונים על אותו חבל ארץ. זהו גם שמה של הממלכה העתיקה שבה שלט אלכסנדר מוקדון.

מנופפים בדגלי מקדוניה ("הרפובליקה של צפון מקדוניה") (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מנופפים בדגלי מקדוניה ("הרפובליקה של צפון מקדוניה")(צילום: רויטרס)

הסכסוך עם יוון מערים קשיים על הצטרפותה של מקדוניה לאיחוד האירופי ולברית נאט"ו. במקדוניה החליטו להיענות לדרישה היוונית, והציעו ארבעה שמות: הרפובליקה של צפון מקדוניה, הרפובליקה של מקדוניה העליונה, הרפובליקה של ורדאר מקדוניה ורפובליקת מקדוניה (סקופיה).

 

"יש לנו הסכם", הכריז ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס. הוא שוחח עם זוראן זאייב, ראש ממשלת מקדוניה, ולאחר מכן סיפר שהשניים הסכימו על השם "הרפובליקה של צפון מקדוניה". "אין דרך חזרה", אמר הערב זאייב, שמקווה ששינוי השם יסלול את הדרך להצטרפות לאיחוד ולנאט"ו.

דגלים מחוץ לבניין הממשלה ב סקופיה מקדוניה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

חלק מהציבור במקדוניה מתנגד לשינוי השם. במקדוניה התקיימו השנה הפגנות שבהן קראו המפגינים להצעת החלטה באו"ם שתכיר בשם "מקדוניה". ב-1993 התקבלה המדינה לאו"ם בשם "הרפובליקה היוגוסלבית לשעבר של מקדוניה".

 

במסגרת ההסכם תשנה המדינה את החוקה שלה כדי לאמץ את השם החדש. הרפובליקה של צפון מקדוניה תציג את עצמה מעתה בשם זה הן לאזרחיה והן לעולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מנופפים בדגלי מקדוניה ("הרפובליקה של צפון מקדוניה")
צילום: רויטרס
מומלצים