שתף קטע נבחר

רובו-נומו: ג'סטין בונומו מרסק את עולם הפוקר

12 שנים אחרי שתדמיתו רוסקה כשנתפס מרמה, כוכב הפוקר האמריקני פשוט בלתי ניתן לעצירה וזכה ב-2018 כבר בקרוב ל-15 מיליון דולר. זוכרים שאנחנו רק ביוני?

בשנת 2016 כל סצנת הפוקר דיברה רק על שחקן אחד. כל פרשני הפוקר ניסו לנתח ולהבין איך נער גרמני בן 22 בשם פדור הולץ פשוט מרסק את השולחנות. עם שישה תארים ו-15 שולחנות גמר, כוכב הפוקר העולה גרף לכיסו בשנה אחת 16,093,402 רק מפרסים בטורנירים חיים.

 

חלפו בסך הכול שנתיים ונראה כי יש איום רציני על ההישג המופלא ההוא של הולץ. אנחנו בסך הכול ביוני, כמעט חצי מ-2018 עוד לפנינו, ושחקן אמריקני בשם ג'סטין בונומו (32) כבר זכה השנה ב-14,778,265 דולר. נראה שזכייה אחת גדולה מפרידה בינו לבין הולץ – ויש לו עוד זמן רב להשיג אותה.

 

בונומו משתייך כבר שנים רבות לחבורת שחקני העילית של הפוקר, אבל מה שקורה איתו בשנה האחרונה הוא פשוט מטורף בכל קנה מידה. כבר בינואר הוא גרף לכיסו פרס של יותר ממיליון דולר אחרי שסיים במקום השני בטורניר סופר היי-רולר בקריביים (מחיר כניסה:100 אלף דולר), במארס הוא זכה בפרס ענק של 4,823,077 דולר כשניצח בטורניר יוקרתי בסין, אבל השיא של העונה עד כה הגיע בסוף החודש שעבר בטורניר הסופר היי-רולר בול.

 

הסופר היי-רולר בול הוא טורניר הזמנה שנערך מדי שנה בלאס וגאס בהשתתפות של פחות או יותר 50 מהשחקנים הטובים בעולם שמשלמים לא פחות מ-300 אלף דולר עבור התענוג. השידורים הישירים, האיכות הגבוהה של השחקנים וכמובן הפרסים הגבוהים – הופכים אותו לאחד מהאירועים היוקרתיים של השנה. בונומו ניצח בשולחן גמר חלומי שכלל כמה מהשחקנים המפורסמים בעולם ביניהם דניאל נגראנו, ג'ייסון קון, סטיבן צ'ידוויק, ניק פטר אנג'לנו וכריסטוף ווגלסנג (אלוף השנה שעברה) וזכה ב-5,000,000 דולר.

 

ג'סטין בונומו (צילום: PokerNews)
ג'סטין בונומו. מנצח בחלומות, ואז במציאות(צילום: PokerNews)

 

זה לא נגמר כאן, ממש לא. כמו כל שחקן פוקר שמכבד את עצמו, בונומו נמצא בימים אלו בלאס וגאס עבור סבב אליפות העולם בפוקר (World Series Of Poker) ונרשם לאליפות העולם בפוקר ראש בראש (Heads Up) במחיר כניסה של 10,000 דולר. בפוקר ראש בראש משחקים שני שחקנים זה מול זה כשהמטרה היא לרוקן את יריבך מכל הצ'יפים שלו. כמו בשיטת גביע בענפי ספורט אחרים, המנצח בכל משחק כזה מתקדם לסיבוב הבא והמפסיד מודח – כך עד לגמר.

 

ההגרלה האכזרית קבעה לבונומו כבר בסיבוב הראשון מפגש מול דייוידפיטרס, שחקן מנוסה ועתיר הישגים, אחד שהוא מכיר היטב מהמשחקים בסכומים הגבוהים ביותר בלאס וגאס. בונומו צלח את המשוכה המאוד גבוהה הזו, ומשם פשוט דהר לזכייה עם שבעה ניצחונות. הפרס הכספי אמנם היה זעום ביחס למה שהתרגל אליו, "רק" 185,965 דולר, אבל היוקרה שבזכייה בצמיד אליפות העולם, השני בקריירה שלו, לבטח הייתה שווה את המאמץ ואת השעות הרבות על השולחן.

 

"אני חושב שאני חולם", אמר בונומו לאחר הזכייה, "זה נראה לי כמו משהו לא מהחיים האמיתיים. אולי זה הסוד. פשוט לנצח בחלומות שלך, כי שם אתה באמת מסוגל לנצח בכל טורניר. גם בשנה שעברה שיחקתי פוקר פנטסטי, אבל השנה הכול הולך בכיוון שלי".

 

ג'סטין בונומו (צילום: Tomas Stacha - PokerNews)
הפך למפלצת פוקר. בונומו(צילום: Tomas Stacha - PokerNews)

 

מכונת קלפים כבר בגיל 12

עוד לפני שהפך למפלצת פוקר, בונומו בצעירותו הצטיין במשחק הקלפים, "מג'יק", וכשהיה בן 12 הוא כבר הסתובב ברחבי ארה"ב ואירופה והתחרה בטורנירי מג'יק. למעשה הוא נחשף לראשונה לפוקר על ידי אחד מחבריו למשחק המג'יק. כשהחליט שהוא רוצה לנסות את מזלו במשחקי פוקר באינטרנט, הוא מכר את הדמות שלו במשחק המחשב "EverQuest"ב-500 דולר. העסקה הזו תהיה שווה לו מיליונים בעתיד.

 

בונומו החל לשחק באינטרנט בסכומים נמוכים והפגין כישרון יוצא דופן. מבחינתו הוא כבר היה מוכן להסתער על הטורנירים הגדולים, אבל הייתה לו רק בעיה אחת: החוק. לא משנה אם אתה גאון פוקר או סתם רוצה להתפרע ברולטה, כל עוד לא מלאו לך 21 אינך יכול להיכנס לקזינו בארה"ב. הפיתרון היצירתי של בונומו היה לטוס לצרפת, שם החוק מאפשר הימורים מגיל 18 ומעלה. וכך ב-2005, כשהוא בן 19 בלבד, בונומו כבר העפיל לשולחן גמר בטורניר בסבב הפוקר האירופאי היוקרתי, סיים במקום הרביעי וזכה ב-40,815 דולר.

 

אלא ששנה מאוחר יותר, התדמית של כוכב הפוקר העולה ספגה מכה אנושה. בונומו, כך התגלה, היה משחק בטורנירים באתר "פארטי פוקר" תחת כמה יוזרים שונים בו זמנית, פעולה הנחשבת לרמאות ומכונה Multi-Accounting. כשנתפס, מספר אתרי פוקר הודיעו על הרחקתו והוא נאלץ להחזיר כספי זכיות בסך מעל ל-100 אלף דולר. בקהילת הפוקר יצא לו שם של רמאי, והוא עבד קשה כדי לשקם את תדמיתו. בין השאר הוא התנצל באופן פומבי על מעשיו והחליט לתרום 5% מהרווחים שלו למחקר למען הארכת תוחלת חיי האדם.

 

בין אם סלחו לו ובין אם לא. בונומו הפך עם השנים לאחד משחקני הפוקר המצליחים בעולם וללא ספק לשם הלוהט ביותר ב-2018. סך הזכיות שלו בטורנירים חיים בקריירה עומד על 32,800,090 דולר – מקום שלישי בכל הזמנים. השחקנים היחידים שזכו ביותר ממנו הם דניאל נגראנו (43) ואריק סיידל (58), אך שניהם מבוגרים ממנו בהרבה ומשחקים פוקר הרבה יותר שנים.

 

 
בונומו נמנה על חבורה מצומצמת של שחקנים שמשחקת באופן קבוע בטורנירי ה-Super High Roller ברחבי העולם. מדובר בטורנירים עם סכומי כניסה גבוהים במיוחד הנעים לרוב בין 50 אלף דולר ל-300,000 דולר כשבחודש יולי אף מתוכנן טורניר עם סך כניסה של מיליון דולר.
 
מחיר הכניסה הגבוה מהווה סינון רציני מבחינת כמות המשתתפים בטורנירים הללו, ובניגוד לטורנירי ענק במחיר כניסה של 1,500 – 10,000 דולר, שם לעיתים משחקים אלפי שחקנים, בטורנירי ההיי-רולר הללו, מספר המשתתפים לרוב נע בין עשרות למאות בודדות. הגודל הקטן יחסית של שדה השחקנים והאיכות הגבוהה של המשתתפים הופכים את הטורנירים הללו לקרבות פוקר מרתקים בין כמה מהמוחות המבריקים ביותר של המשחק.
 

 

אגב, לא כל מחירי הכניסה המטורפים הללו מגיעים מכיסם של השחקנים עצמם. אפילו עבור שחקן המרוויח מיליוני דולרים מפוקר, השתתפות באופן קבוע בטורנירים עם מחיר כניסה של 300 אלף דולר מהווה סיכון כלכלי, בטח נוכח אלמנט המזל שקיים בפוקר והרמה הכה-גבוהה של היריבים.

 

הפיתרון של שחקני העילית הוא מימון חיצוני. גורמים חיצוניים עתירי משאבים מממנים עבור השחקנים אחוז מסוים ממחיר הכניסה לטורניר, בתמורה לאחוז מסוים מהזכיות על פי הסכם שנקבע מראש. כך שבפועל בונומו ככל הנראה לא בדיוק הכניס לחשבון הבנק שלו את כל כספי הזכיות המטורפים שצוינו כאן, אבל תהיו בטוחים שאתם ממש לא צריכים לדאוג לו – או לפתוח עבורו קמפיין בהדסטארט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים