שתף קטע נבחר

New Horizons יצאה מ"תרדמת" בדרך ליעד מסקרן

הגשושית של נאס"א, שנמצאת במרחק של כ-6 מיליארד ק"מ מכדור הארץ, הפעילה את המערכות והיא בדרך ל-MU69, גוף שצורתו דומה ככל הנראה לתפוח אדמה הנמצא בקצה מערכת השמש

סוכנות החלל האמריקנית (נאס"א) הודיעה כי הגשושית New Horizons, שעושה את דרכה לעבר חגורת קויפר אי שם מעבר לנפטון, יצאה מ"תרדמת", לקראת הגעתה לחגורת קויפר - שם היא אמורה לחוקר את MU69. בחודשים האחרונים כיבתה נאס"א את המערכות של הגשושית על-מנת לחסוך באנרגיה.

 

הדמיה של MU69 והגשושית ניו הוריזונס (הדמיה: נאס
הדמיה של MU69 והגשושית ניו הוריזונס(הדמיה: נאס"א)

 

ביולי 2015 עברה החללית ליד כוכב הלכת הננסי פלוטו ושלחה לכדור הארץ תמונות מדהימות. מאז המשיכה הגשושית בדרך לקצה מערכת השמש. ב-21 בדצמבר 2017 כיבתה נאס"א את המערכות של הגשושית על-מנת לחסוך באנרגיה. בשבוע שעבר הודלקו מחדש המערכות שהיו בתרדמת כמה חודשים.

 

על-פי התכנון, בתחילת שנת 2019 אמורה הגשושית להגיע לקרבת MU69, הנמצא בחגורת קויפר, כ-1.5 מיליארד ק"מ אחרי פלוטו.

 

 

בימים הראשונים לאחר שהמערכות בגשושית הופעלו מחדש, שלחו אנשי נאס"א פקודות כדי לבדוק אם המערכות עובדות כמתוכנן. בנאס"א אמרו כי ההכנות למפגש עם הגוף המסקרן MU69 יחלו בסוף חודש אוגוסט.

 

אלן שטרן, החוקר הראשי של המשימה, כתב בהצהרה שפרסמה נאס"א, כי "הצוות שלנו שקוע בתכנון ובעריכת סימולציות למפגש בקצה מערכת השמש. נראה ש-New Horizons חזרה למצב פעיל לקראת המשימה הבאה".

 

אורכו של MU69 ככל הנראה לא עולה על 45 קילומטרים. באוגוסט 2017 פרסמה נאס"א שתי פרשנויות למראה האפשרי של MU69. באחת הוא נראה כגוף יחיד ומאורך שקצת מזכיר תפוח אדמה, ובשנייה הוא נראה כשני גופים, או ראשים, קרובים או אף צמודים זה לזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים