שתף קטע נבחר

שטייניץ על נתניהו והצוללות: "גם רבין לא ידע על שבס"

שר האנרגיה התייחס באולפן ynet לעדותו של ראש הממשלה בפרשת הצוללות, ולשאלה כיצד לא ידע שמקורביו מעורבים בעסקאות המפוקפקות. "גם בפרקליטות לא ידעו על רות דוד", אמר שטייניץ

 

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ האחראי על הוועדה לאנרגיה אטומית, התייחס הבוקר (ד') באולפן ynet לעדותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיק 3000 (פרשת הצוללות), והביע בו אמון מלא: "אני מאמין לו במאה אחוז, עוד לא נקבע שבן דודו בכלל מעורב בפלילים". שטייניץ התבקש להתייחס לדבריו של נתניהו בפני החוקרים, ולפיהם לא ידע שבן דודו דוד שמרון ייצג את מיקי גנור, נציג המספנה הגרמנית שמכרה צוללות. הוא השיב: "גם רבין לא ידע על שבס, גם בפרקליטות לא ידעו על רות דוד שהייתה הבכירה אצלם ובאותו זמן מעורבת בשחיתות".

 

שטייניץ התייחס להרשעתו של שמעון שבס, שהיה מנכ"ל משרד ראש הממשלה של יצחק רבין. הוא הורשע בתחילת שנות ה-2000 בהפרת אמונים בשתי פרשות שנגעו לקידום אינטרסים זרים בעסקאות עם מדינות זרות. "אם חס וחלילה, אני מקווה שזה לא המקרה, אנשים נגועים בשחיתות - הם לא מפרסמים את זה. גם לא בסביבתם הקרובה", אמר שטייניץ.   

חוקרי המשטרה מגיעים למעון ראש הממשלה (צילום: AP)
חוקרי המשטרה מגיעים למעון ראש הממשלה(צילום: AP)
 

השר הסביר כי בחקירתו בפרשה סיפק עדות פתוחה. "במקרה שלי מדובר באנשים שהמעורבות שדובר עליה - לא בתקופה שבה הם עבדו אצלי. בכל מקרה אני לא רוצה להתייחס לנושא, הוא עדיין בחקירה ובבדיקה ונראה מה יילד יום".

 

בהתייחס לצפון קוריאה אמר שטייניץ: "מוקדם לברך על המוגמר. זו התחלת תהליך, אנחנו עוד לא יודעים אם הוא יסתיים בהצלחה. כבר היו הסכמים או מ"ומ עם צפון קוריאה שהופרו או שנכשלו. אם באמת נראה בחודשים הקרובים שבאמת צועדים לפירוק מלא, לא רק של הארסנל הגרעיני אלא גם של התשתיות הגרעיניות שאיפשרו את יצירת הפצצות האלה של צפון קוריאה – זה דרמטי. הלחץ על איראן לפרק לחלוטין, לא רק לשמור לשבע שנים מהעשר שנשארו, אלא לפרק לחלוטין את תעשיית הגרעין שלה, יגבר הלחץ בתוך איראן, אנשים יגידו שאין בזה טעם, בוא נפרק את זה".

 

הוא התייחס בספקנות לתגובתה של דרום קוריאה להודעתו של טראמפ לחדול מהתרגילים הצבאיים המשותפים: "אני לא בטוח שזה לגמרי בהפתעה. אני אופתע אם זה באמת בהפתעה, זה מוזר. נראה לי דווקא שבחודשים האחרונים היה תיאום הדוק בין טראמפ ואנשיו לבין הדרום קוריאנים וגם היפנים, לכן אני אתפלא אם לא היה איזשהו תיאום מראש.

 

"רק לפני חצי שנה חששנו כאזרחי העולם ממלחמה שעלולה להתדרדר למלחמה גרעינית בין צפון קוריאה לארה"ב עם אפשרות ריאלית שצפון קוריאה תתקוף גרעינית את יפן. עכשיו אנחנו מדברים על אפשרות לא בלתי ריאלית של פירוק מוחלט של צפון קוריאה ושל האזור הזה מנשק גרעיני. מה זה יקרין באזור שלנו? קודם כל זה יקרין לאיראנים שאפילו הצפון קוריאנים שהתקדמו יותר מהם נאלצים בסוף לוותר. אז למה להמשיך ולסבול מסנקציות ומפגיעה כלכלית כל כך חמורה אם בסוף אתה לא מגיע למטרה וגם צפון קוריאה נכנעה?".

 

שטייניץ ציין כי "צפון קוריאה תמכה באיראן, בלוב, בסוריה, הקימה כור גרעיני סודי בסוריה שוועדת חוץ וביטחון בעצם שיערה את קיומו כמה שנים לפני שהתגלה, אבל צפון קוריאה מחוללת גם היא טרור באזור שלנו; היא עוזרת לאיראן לפתח כנראה טילים בליסטיים, היא עזרה לסוריה בתחום הגרעין, היא עזרה ללוב בתחום הטילים הבליסטיים. אם צפון קוריאה תשנה את התנהלותה ואת התנהגותה, גם זה מועיל בהחלט. איראן וסוריה מאבדות משענת היסטורית שלהן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
השר שטייניץ
צילום: מוטי קמחי
מומלצים