שתף קטע נבחר

התרגשות וגאווה: צפו בצניחת לוחמי צה"ל על אדמת פולין

לוחמי "החטיבה האדומה" ייצגו את צה"ל בפעם הראשונה בתרגיל השנתי של הפיקוד האירופי בצבא ארה"ב. בשיאו של התרגיל צנחו עשרות הלוחמים באזור שהיה בשליטת הנאצים במלחמת העולם השנייה. מפקד התרגיל: "זה היה מאוד מרגש לצנוח בפולין ולשמוע את 'התקווה' 75 שנה אחרי השואה"

 

 

 

כ-50 לוחמי חטיבת הצנחנים, רובם מפקדים וקצינים, שבו היום (ד') מגרמניה לאחר שהשתתפו בפעם הראשונה בתרגיל השנתי של פיקוד אירופה בצבא ארה"ב. התרגיל, שנקרא "סוויפט ריספונס", נערך בשיתוף כוחות נאט"ו, נמשך כשבועיים, ולקחו בו חלק גם לוחמים אמריקנים, פולנים, בריטים, איטלקים וספרדים.

 

בשיאו של התרגיל צנחו עשרות לוחמי צה"ל על אדמת פולין לאחר טיסה מטלטלת בת שעתיים במטוסי ההרקולס של צבא ארה"ב. לאחר הצניחה ההיסטורית באזור מירוסלאבייץ, שהיה בשליטת הנאצים במלחמת העולם השנייה, השתתפו כוחות נאט"ו וצבא ארה"ב המחוזקים בצנחנים הישראלים בתרגיל לחימה דו-צדדי מול כוחות הצבא הפולני שמיד פתחו לעברם ב"אש".

 לוחמים חיילים צה
הצנחנים הישראלים בתרגיל בפולין(קרדיט: דובר צה"ל )

תוך דקות מצא עצמו הכוח המשולב מאירופה, ארה"ב וישראל "נלחם" כתף אל כתף ביערות סבוכים נגד חיילי צבא פולין. הירי ברובי סער, מקלעים ואמצעי לחימה נוספים, בוצע באמצעות טכנולוגיית הלייזר "מיילס", שמעניקה תחושה כמעט אמיתית של פתיחה באש, ובעיקר מסמנת פגיעה ברמת דיוק מרבית.

 

במהלך התמרון ביער העבות בפולין, תרגלו לוחמי הצנחנים לוחמת סבך, מעבר גשרים והיתקלויות בקרב ההגנה. משימתם העיקרית בתחילת "הלחימה" הייתה לאבטח שדה תעופה, וכחלק מהתרגיל הם אף הוטסו כמה קילומטרים מערבה, לאחר הצניחה, באמצעות מסוקי צ'ינוק אמריקניים.

 לוחמים חיילים צה
"תחושה של השתתפות במלחמת העולם השנייה"(קרדיט: דובר צה"ל )

 לוחמים חיילים צה
(קרדיט: דובר צה"ל )

 לוחמים חיילים צה
(קרדיט: דובר צה"ל )

"להסתער ביער פולני עם לוחמים אמריקנים נתן תחושה של השתתפות במלחמת העולם השנייה", סיפר ל-ynet אחד מלוחמי הצנחנים מגדוד הסיור שהשתתף בתרגיל.

 

שבועיים של הכנות וצניחות מקדימות בארץ עשו את שלהן, ובניגוד לצניחות דומות בעבר לא נרשם אף פצוע מקרב הלוחמים הישראלים למרות נחיתה על קרקע קשה ולא חולית כפי שצונחים בארץ.

 לוחמים חיילים צה
(קרדיט: דובר צה"ל )

 לוחמים חיילים צה
(קרדיט: דובר צה"ל )

 לוחמים חיילים צה
(קרדיט: דובר צה"ל )

 לוחמים חיילים צה
(קרדיט: דובר צה"ל )

 לוחמים חיילים צה
(קרדיט: דובר צה"ל )

אחת המטרות של צה"ל בתרגילים מעין אלה, שהתרחבו בשנים האחרונות וכללו אימונים גם בקפריסין, היא דימוי של לחימה בעומק שטח האויב, באזור כלל לא מוכר ושמעולם לא שהו בו הכוחות, הרחק מהגבול.

 

"הייתה למידה הדדית וגם הכוחות האמריקניים מחטיבת הצנחנים 173 שהיינו תחתיה למדו מאיתנו", סיפר ל-ynet מפקד התרגיל, מפקד פלוגת ההנדסה של גדס"ר צנחנים, רב-סרן יותם רוף, "החלפנו בטקס הסיום כנפי צניחה, דגלונים והיה מרגש מאוד לעשות זאת, עם כל הסימבוליות שבדבר, לצנוח בפולין ולשמוע שם את 'התקווה', 75 שנים אחרי השואה ו-70 שנים אחרי הקמת המדינה".

 

הוא ציין עוד כי "גם המארחים האמריקנים הבינו את הסמליות שבדבר, שאנו מבטיחים שהאירוע שקרה כאן לפני 75 שנים לא יחזור. לאור הצלחת התרגיל הוחלט שנשתתף גם באימונים דומים בעתיד. בתרגיל השתתפו בעיקר קצינים או מפקדים שמיועדים לצאת לקצונה, כי כך הם יוכלו להעביר לפקודיהם בארץ את עיקרי ולקחי האימון. זו הייתה גאווה גדולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרדיט: דובר צה"ל
הצנחנים הישראלים בפולין
קרדיט: דובר צה"ל
מומלצים