שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "יש פורנו פמיניסטי והוא בעד נשים ולמענן"

  אם עד כה חשבנו שפורנו ופמיניזם לא יכולים להסתדר ביחד, באה אריקה לאסט, יוצרת הקולנוע השוודית, ושינתה את הכול. בריאיון ל-ynet היא אומרת: "בסרטים שלי הכי חשוב זה שתהיה הסכמה. אין פדופיליה או התעללות. אין התנהגות אלימה ובטח שלא סצנות אונס. אוכלוסיות שנמצאות בשוליים מיוצגות אצלי בסרטים בצורה נורמטיבית ולא כפטיש, והכי חשוב זה שהצופות והשחקניות מרגישות בסוף הסרט מועצמות"

  בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים יוצאים באופן מוצהר ופומבי כנגד תעשיית הפורנו, בתואנה שהיא מעודדת אלימות, מציגה מצג שווא של סקס שאין בינו ובין המציאות דבר, פוגעת בנשים ובאופן שבו גברים ונערים תופשים מערכות יחסים.

   

  ודאי נתקלתם בהרצאה המפורסמת של רן גבריאלי כבר ב-2013 שעלתה ב-TED וכותרתה היא: "למה הפסקתי לצפות בפורנו?". בהרצאה שזכתה למעל 18 מיליון צפיות ביוטיוב ומבוססת על מאמר דומה שכתב בזמנו למגזין הגברים "בלייזר", גבריאלי מעלה שאלות חשובות בנוגע לצפייה בפורנו וההשפעה שיש לתעשייה הזאת על החיים שלנו. אך האם זו סיבה מספיק טובה להפסיק לצפות בפורנו? ואולי האשם העיקרי הוא סוג הפורנו שאנחנו בוחרים לצפות בו, ולא העובדה שאנחנו צופים באנשים אחרים עושים סקס?

   

  המטרה - להעניק אלטרנטיבה למבט הגברי

  אריקה לאסט (41) היא במאית שוודית בעלת תואר בממשל, פמיניזם ומגדר, אשר יוצרת ומביימת סרטי פורנו למחייתה. כשהייתה סטודנטית למגדר יצרה סרט ניסיוני בשם The good girl שהצליח הרבה מעבר למצופה, וגרם לה להפוך את זה לקריירה. כיום לאסט נחשבת לחלק מדור של במאיות פורנו שהסרטים שלהן נחשבים לאיכותיים ומציאותיים יותר מבחינת המודלים שהם מציגים, מודלים אשר נוטים להתרחק מהסטריאוטיפים המוכרים של תעשיית הפורנו. לאסט אפילו רואה את עצמה כיוצרת פורנו פמיניסטי, לא פחות.

  אריקה לאסט (צילום: Germana Constanza)
  אריקה לאסט. הסרטים שלה מנסים להתרחק מהסטריאוטיפים המוכרים(צילום: Germana Constanza)
   

  "בתואר הראשון שלי קראתי ספר בשם HardCore: Power, Pleasure and the frenzy of the visible שנכתב על ידי ליסה וויליאמס. בזמן הקריאה היה לי מן רגע כזה של נורה נדלקת. הספר התייחס לפורנו כאל ז'אנר קולנועי, או כמו שוויליאמס כותבת בספר שלה: 'פורנו כז'אנר קולנועי רוצה להיות על סקס, אבל ממבט מקרוב הוא תמיד מדבר על מגדר'", היא אומרת בריאיון ל-ynet.

   

   

  לאסט סבורה כי פורנו מורכב מפנטזיות מיניות, תרבות ונראות ארוטית, אשר פועלות יחד בהרמוניה. ברגע שהיא הבינה שהחברה מעניקה את האחריות על המבט המיני לעינו של הגבר הלבן באופן כמעט בלעדי, היא החליטה ליצור משהו חדש שלא היה קיים לפני כן בז'אנר הזה - אלטרנטיבה.

   

  את מגדירה את עצמך כיוצרת של פורנו פמיניסטי. איך זה הולך ביחד בכלל?

  "אני גם פמיניסטית ואני גם יוצרת סרטים, וכך יוצא שאני יוצרת פורנו פמיניסטי. ברור לי שזה יכול להיות מעט מבלבל עבור אנשים, כי כשהם שומעים את המילה פמיניסטית בהקשר לפורנו, הם מיד מדמיינים סצנות רומנטיות. אבל זה אבסורד, במיוחד לאור העובדה שאני מכירה לא מעט במאיות פמיניסטיות שיצרו סרטי פורנו מאוד מיניים ואפילו קצת הארדקור לז'אנר".

   

  "אני בעצמי ביימתי סרט פורנו של bdsm עבור אתר XConfessions.com. הדגש הפמיניסטי הוא יותר על הסיפור עצמו שמוצג, ועל הדרך שבה מראים שמדובר בסקס שנעשה בהסכמה. רוב הפורנו הרגיל מתמקד בהנאה של הגבר. לא מראים שיש הסכמה מלאה מצד האישה, ואז זה הופך לבעייתי כי האישה מוצגת רק כאובייקט עבור ההנאה והעונג שלו".

   

  אז פורנו פמיניסטי זה פורנו שנעשה בהסכמת האישה?

  "צריך להבין שקיים בלבול רב לגבי ההגדרה של מה זה בכלל פורנו פמיניסטי, גם בתוך תעשיית הפורנו עצמה. עבורי, פורנו פמיניסטי מחזיר לנשים את הבעלות על ז'אנר שלם שעד ממש לא מזמן היה נחלתם של גברים בלבד. הוא מייצג מיניות נשית בצורה שונה ומיוחדת, מתעדף עונג נשי ומציג תאווה נשית אותנטית וחושפנית".

   

  "הפורנו הפמיניסטי נעשה על ידי נשים במאיות שמזריקות את האידאולוגיות שלהן ישירות אל תוך הסרטים שהן יוצרות. זה ז'אנר שבו נשים נמצאות בכל תפקידי המפתח - הן מצלמות, מביימות ולוקחות על עצמן את כל ההחלטות היצירתיות והאומנותיות בנוגע לסרט, החל מאיך הסרט ייראה, איך הוא יופק, איך הוא יוצג ואיך הסיפור יסופר דרך נקודת המבט של האישה".

  אריקה לאסט (צילום: Erika Lust Films )
  נשים בחברה שלה נמצאות בכל תפקידי המפתח. לאסט(צילום: Erika Lust Films )
   

  "פורנו פמיניסטי יוצר מרחב מיני בטוח עבור נשים, מרחב שבו הן יכולות להחזיר לעצמן את הבעלות על המיניות, העונג והתשוקה. יש התייחסות לגברים ונשים כשני צדדים שיוצרים משהו משותף ביחד ולא כאובייקטים או מכונות כמו בפורנו רגיל. הסרטים תמיד מקדמים שוויון מגדרי ולא מופיעים בהם סטריאוטיפים מגדריים שמזיקים לגברים ונשים באותה מידה".

   

  "אני יכולה לספר לך ש-Tristan Taormino, יוצרת פורנו פמיניסטי נוספת, אמרה פעם על פורנו פמיניסטי 'אני מתעדפת את העונג, ההנאה והאורגזמה הנשית כי הם לא מקבלים עדיפות גבוהה בכל כך הרבה סרטי פורנו אחרים, אבל גם כי אני חושבת שחשוב לפרק דימויים וסטריאוטיפים שונים שקיימים סביב המיניות הגברית'. אני סבורה שזה חלק מהמפעל הפמיניסטי - לחשוף את הסטריאוטיפים וההגדרות הבינאריות שפוגעות בכולנו".

   

  להחזיר את הפורנו לעידן הזהב של הקולנוע ההוליוודי

  "בסרטים שלי אחד הדברים שהכי חשובים לי זה ההסכמה. אף פעם אין גירוי בכוח, פדופיליה או התעללות. אין התנהגות אלימה בכלל ובטח שלא סצנות אונס. מבחינתי, גיוון זה המפתח, והסרטים שלי דוחפים לייצג את כל המכלול האנושי-מיני בכך שהם מציגים רעיונות שונים וחדשים לגבי מה זה גירוי מיני, מהי תשוקה ומהי מיניות באופן כללי. אוכלוסיות שנחשבות לכאלה הנמצאות בשוליים מיוצגות אצלי בסרטים בצורה נורמטיבית ולא כפטיש או כמשהו יוצא דופן, והכי חשוב זה שגם הצופות וגם השחקניות מרגישות בסוף הסרט מועצמות".

    

  למה את חושבת שהעולם זקוק לפורנו פמיניסטי?

  "לדעתי חשוב להראות שעונג נשי חשוב לא פחות מעונג גברי. אנחנו צופות כבר יותר מדי זמן בפורנו שלא מתייחס כלל לעונג של האישה, אבל לפורנו יש את הפוטנציאל לשחרר את המיניות הנשית ולהעצים את חשיבותה, וזה בדיוק מה שאני מנסה לעשות בסרטים שלי. פורנו לא חייב להיות שלילי אם הוא מציע גיוון ומייצג את כל שכבות האוכלוסייה. המטרה היא שאנשים יוכלו לצפות בסרטים ולהזדהות איתם, אולי אפילו למצוא את עצמם בדמויות ובסיפורים השונים. הם יוכלו לראות את הסקס שהם עושים ואת הסקס שהם רוצים לעשות, מבלי לחוש אשמה או בושה".

   

  "הם יכולים לקבל השראה, חינוך מיני חדש ואפילו להיחשף לאינסוף סוגים שונים של מיניות שקיימים בעולם. הכי חשוב מבחינתי שזה שאנשים לא יהיו יותר חשופים רק לסוג אחד של פורנו, שגם מייצר נזק תפיסתי. הרי הרבה מהפורנו שנמצא היום ברשת הוא מיזוגיני ויש בו התייחסות אלימה ושלילית כלפי נשים. אם מישהו לא מגדיר את עצמו כמיזוגן או סקסיסט, למה שהוא יראה את הפורנו הזה? אנחנו תמיד מחפשים אוכל טוב, יין טוב, תוכניות טלוויזיה טובות, למה שבפורנו זה יהיה שונה? קיבלנו עד עכשיו פורנו זול, לא אינטליגנטי במיוחד, פורנו שמשפיל נשים, והגיע הזמן לשינוי. ניתן לייצג על המסך מצבים מיניים בצורה נעימה ואוהדת יותר, בהם מתייחסים בכבוד לנשים ומציגים את המיניות והחרמנות שלהן בצורה עצמאית ונפרדת מהגבר".

   

  "חשוב גם לזכור שהרבה מהצופים בפורנו הם בני נוער והם לומדים מכך הרבה על סקס. אנחנו צריכים להתחיל לקחת על הדבר הזה אחריות, במקום להמשיך להתעלם מזה. ואחריות היא גם להראות להם שקיימת מיניות בריאה, אוהבת וחיובית, משהו ששני אנשים בוגרים שאוהבים עושים יחד כי שניהם רוצים לחוות את העונג וההנאה הזאת, לא רק הגבר".

    

  מה המטרה העיקרית שלך בעבודה שאת עושה?

  "בגדול, אני רוצה להחזיר את תעשיית הפורנו לעידן הזהב של הקולנוע ההוליוודי. בשנות ה-70 בארצות הברית הציגו סרטים למבוגרים בבתי קולנוע רגילים כדרך קבע. מבקרי הקולנוע כתבו עליהם ביקורות, הם היו באורך מלא, היה להם קו עלילה מובהק, דמויות שמתפתחות במהלך הסיפור ואת הסטייל והמורכבות הרגשית שיש לסרטים רגילים במיינסטרים. פורנו היה פעם ביטוי יצירתי מיני שחקר את עולם המיניות ממקום בריא של סקרנות. בתקופה ההיא, תעשיית הסרטים למבוגרים בהחלט ערערה תפיסות שמרניות של מיניות, אהבה וצנזורה".

   

  "לצערי העידן הזה נגמר עם המצאת האינטרנט. היום, רוב האנשים צופים בפורנו חינם דרך המחשב שלהם וזה לגמרי הרס את התעשייה הזו מהיסוד. נוצרה האשליה שפורנו זה משהו שצורכים בחינם ושלא עולה כסף. האתרים הללו גם לא עוסקים בביטוי היצירתי שלהם בסרטים, אלא במה שמביא הכי הרבה תנועה לאתר. לא אכפת להם מהמסרים שהסקס שהם מציגים מעבירים לצופים, ולכן אנחנו רואים בעיקר פורנו מיזוגיני, אלים, אנונימי, מונוטוני ולא אומנותי".

  אריקה לאסט (צילום: Erika Lust Films )
  אריקה לאסט והצוות. "בסרטים שלי לא תראו מיזוגיניה ואלימות"(צילום: Erika Lust Films )
    

  איך את מבטיחה שלא יהיה ניצול לרעה של נשים בסרטים שלך?

  "בניתי קוד הפקה אתי לגבי אילו סרטים אני יוצרת ואיך. זה נמצא באתר שלי למי שרוצה לקרוא על זה. במונחים פשוטים, זה אומר שאיכפת לנו מהאנשים שמשתתפים בסרטים שלנו. אנחנו, כלומר אני וחברת ההפקות שלי, לוקחות את הזמן כדי להכיר את מי שמשתתף, ומנסות להבין מכל אחד ואחת מהם למה הם רוצים לעסוק בתחום. אם זו הפעם הראשונה שהם עושים דבר כזה, אנחנו מסבירים להם איך כל התחום עובד, את היתרונות והחסרונות בכך, כדי שיהיה להם את כל המידע שהם צריכים.

   

  "בסרטים שלי אין שום דבר שנעשה ללא הסכמתם המלאה של כל המשתתפים לגבי האקטים המיניים המתבצעים, אבל גם על השכר שהם מקבלים בתמורה. מה גם שכל מי שמשתתף יכול לעצור בכל רגע נתון את הצילומים, במידה והוא או היא לא מרגישים בנוח. השחקנים תמיד יודעים שהם בשליטה, שהם לא חייבים לעשות שום דבר שלא נוח להם איתו. בנוסף, רוב הצוות שאני עובדת איתו הוא נשים, רוב העובדות במשרד שלי הן נשים וכל ראשות המחלקות שלי הן גם נשים, כולל בימוי וצילום. צוות ההפקה שלנו מורכב מ-80% נשים. בכלל, לעבוד עם כל כך הרבה נשים יצירתיות זו ברכה עבורי, כי הן עזרו לי ליצור סביבת עבודה בריאה ובטוחה".

   

  איך השחקניות בסרטים שלך מגנות על עצמן ממחלות מין?

  "כל המשתתפים נבדקים למחלות מין בתדירות קבועה, והבחירה להשתמש בקונדום או כל אמצעי הגנה אחר היא שלהם ושלהן".

   

  תוכלי לתאר לי את האווירה הכללית על סט של סרט שאת מפיקה?

  "תהליך הליהוק שלנו מאוד ארוך ומייגע. כל המשתתפים חייבים להיות מעל גיל 21, הם חייבים לבוא כבר עם ניסיון מיני מהחיים שלהם, שתהיה להם גישה חיובית בנוגע למין, והכי חשוב - הם צריכים להיות 100% שמחים ונלהבים לעשות את העבודה הזו. אנחנו דואגות להכיר אותם לפני שאנחנו מתחילות את הצילומים ודואגות שהמשתתפים יכירו לפני כדי שהם ירגישו בנוח להיות ביחד על הסט. כל האנשים שאני עובדת איתם הם אנשים מדהימים וכולם עשו בחירה מודעת לעבוד בתעשייה הזו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Erika Lust Films
  אריקה לאסט. "פורנו מדבר על מגדר"
  צילום: Erika Lust Films
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים