שתף קטע נבחר

חסידי ברלנד השתלטו על שכונה בי-ם: "טירוף מוחלט"

זה החל בספסלים ליד בית הרב ונגמר בהשתלטות שלמה על האזור. "הפכנו למזבלה ולשכונת מצוקה ופשע, החסידים הרסו הכול וכולם מתנערים", זועמים תושבים. העירייה כתבה להם: "זו קבוצה קיצונית שאנשיה יידו אבנים על שוטרים ופקחים. קשה עד בלתי אפשרי להפעיל אכיפה במקום"

 

אוהל ששימש מתפללים מחוץ לבית הרב ברלנד והפך למזבלה ()
המאהל שמשמש את המתפללים

תושבים בירושלים, המתגוררים בקצה מאה שערים בואכה מוסררה - שם מתגורר הרב אליעזר ברלנד, מנהיג פלג "שובו בנים" - פנו לעיריית ירושלים בבקשה לאכוף את החוק ולהשליט סדר בשכונה שהפכה לדבריהם ל"מזבלה עירונית", מוקד לפשע וזוהמה תוך השתלטות של החסידים על מרחבים ציבוריים. בעירייה, למרבה התדהמה, מודים כי הם מתקשים לפעול נגד התופעה.

 

תחקיר: כך פועלת החצר של עבריין המין, הרב ברלנד

 

תחילתו של הסיפור בפסח 2017, אז שהה הרב אליעזר ברלנד במעצר בית בביתו ברחוב החומה השלישית שבעיר. חסידיו, שרצו להתפלל עמו, זנחו את מבנה בית הכנסת הגדול שנמצא כ-50 מטרים בסמוך לביתו והחלו להתפלל במקום. בתחילה הובאו ספסלים וכיסאות לרחבה שנמצאת בין הבתים, ובהמשך נבנה אוהל גדול בשטח החניות של הבניינים. כמו כן,הוקמו דוכנים לממכר מזון ושתייה וחסידים רבים עברו ללון במקום.

 

  

אוהל ששימש מתפללים מחוץ לבית הרב ברלנד והפך למזבלה ()
האשפה נערמת בשכונה

אוהל ששימש מתפללים מחוץ לבית הרב ברלנד והפך למזבלה ()

פניית תושבי שכונת ברלנד לעיריית ירושלים ()
תשובת העירייה לתושבים

"אין לנו חיים מאז שהם הגיעו לכאן", סיפר יעקב, שגר בבניין סמוך. "הם בנו אוהל בשטח החנייה הציבורית, כך שאפילו משלוח של סופרמרקט לא יכול להגיע אלינו. היה לנו מנוי לעיתון שהפסקנו לקבל כי השליח לא מוכן לעבור שם. אנחנו מתעוררים ב-05:00 מתפילות במיקרופון עם עשרות אנשים מתחת לבית ולפעמים גם בחצות.

 

"בשעות שבהן מתקיימות התפילות אנחנו לא מצליחים לצאת או להיכנס, החסידים גם צועקים עלינו הדיירים ודורשים שנקפיד על ההפרדה המגדרית שהם בנו. שמו לנו שירותים כימיים מתחת לבית ובמקלט ויש כאלו שגם משתינים ברחוב. מגיעים לשם בכל יום מאות אנשים אוכל שנרקב ומעלה צחנה זרוק בכל פינה והביא המון חולדות לשכונה. אנחנו פשוט מיואשים".

אוהל ששימש מתפללים מחוץ לבית הרב ברלנד והפך למזבלה ()

אוהל ששימש מתפללים מחוץ לבית הרב ברלנד והפך למזבלה ()
 

תושבת השכונה: "הפכנו לשכונת מצוקה ופשע"

רחל, שגרה ברחוב הנביא עדו, מלינה על אוהל הגברים שנבנה מתחת לביתה. "הם מסוכנים. הפכנו לשכונת מצוקה ופשע. ילדים בני שמונה בלי מסגרות מסתובבים פה במשך היום ומבקשים סיגריות. יש פה נרקומנים וסמים בכל פינה. הם הרסו פה הכול, אפילו גדרות הם עקרו. הילדים שלנו נמצאים בסכנה כשהם מתחברים לנוער פה. בכל שבת מגיעה ניידת לפקח כי הנערים מיידים אבנים על ערבים. המחדל החמור פה הוא של הרווחה, שלא עושה דבר עם כמות הילדים והנוער שמשוטטת פה".

 

יהושע (שם בדוי), בחור חרדי שאמו מתגוררת בסמוך, כועס בעיקר על הרשות המקומית: "אמי אישה מבוגרת ולא יכולה לצאת מהבית בגלל שרכב לא יכול להתקרב לבניין.  היא קנתה דירת קרקע - אבל כרגע היא לא יכולה לצאת. כולם שם בשכונה מתים מפחד מאנשי ברלנד, אבל מסתבר שאפילו הרשויות מפחדות מהם. כולם מתנערים מאחריות. זה טירוף מוחלט".

אוהל ששימש מתפללים מחוץ לבית הרב ברלנד והפך למזבלה ()

אוהל ששימש מתפללים מחוץ לבית הרב ברלנד והפך למזבלה ()

אוהל ששימש מתפללים מחוץ לבית הרב ברלנד והפך למזבלה ()

 

יצוין כי לאורך השנה פנו תושבים רבים למוקד העירייה במכתבים וטלפונים, וביקשו שמישהו יטפל ויחזיר את הסדר והחוק לשכונה. עד עתה - דבר לא נעשה.

 

העירייה: "קושי ממשי להפעיל אכיפה"

לפני כחודש קיבלו התושבים מרָכז הפניות בלשכת ראש עיריית ירושלים מכתב בו הוא כותב שהעירייה חוששת לפעול מול אנשי ברלנד: "אציין כי מדובר בקבוצה גדולה וקיצונית של חסידי הרב, משפחות שלמות הפוקדות את המקום מדי יום וקיים קושי ממשי עד בלתי אפשרי להפעיל אכיפה במקום, שכן גורמי אכיפה אינם אהודים כלל במקום - דבר המצריך היערכות מיוחדת ומקדימה.

 

"כאמור, הנושא נמצא בטיפול משטרת ישראל – מחוז ירושלים (תחנת לב הבירה), אשר מעת לעת מגבשת דרכים לפעילות והידברות מול הגורמים בחצר הרב", נכתב. "באשר לאכיפת העירייה, אציין כי ניידות השיטור העירוני שפקדו את האזור ניזוקו לא פעם מאבנים שהושלכו לעברם ובנס לא נפגעו מפקחים ושוטרים. ביקשתי עדכון מהמשטרה על מנת לבדוק מה נעשה ומה ניתן לעשות".

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "העירייה פועלת יחד עם כלל הגורמים הרלוונטיים לטיפול בעבירות במקום".

 

מטעמה של הקהילה נמסר: "כל יהודי יודע שיש מקום אחד שיקבל אותו ושייתן לו בית חם ותמיכה, לא משנה מה עברו ומצבו - זוהי קהילת 'שובו בנים' והרב אליעזר ברלנד. הקהילה מקבלת ומחבקת את כולם, גם בעלי עסקים מצליחים, גם חסרי בית, גם אנשים שעברו אסונות גדולים וגם אנשים עם עבר פלילי. הרב עושה ניסים גדולים במאמץ לחזק אותם ואת נשמותיהם לטובת כל עם ישראל. הניסיון להציג את רבבות אנשי הקהילה כפגע הוא לא פחות משפלות. במקום לזעוק נגד האיוולת שבצמצום תמיכה ממשלתית בקהילה אתם בוחרים בקולות הלועגים ליהודים חלשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים