שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כשבן גוריון הלך לראשונה למשחק כדורגל: "השוער שלנו מצוין, אך יותר לא אלך לזה"
  לכבוד פתיחת המונדיאל פורסמו רשמיו של ראש הממשלה הראשון מהפעם הראשונה שבה צפה במשחק כדורגל של נבחרת צה"ל מול נבחרת הצבא הצרפתי: "המשחק של הצרפתים היה יפה יותר. הם מסרו את הכדור אחד לשני אבל כשלו בניסיון להכניס שער". שר הביטחון הראשון הציע להקים קבוצה ייעודית בצבא שתשחק כדורגל

  כשבן גוריון ראה משחק כדורגל: לכבוד פתיחת משחקי גביע העולם בכדורגל 2018, חשף היום (ה') ארכיון צה"ל תיעוד מרשמיו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון לאחר שצפה בפעם הראשונה במשחק כדורגל. מדובר במשחק של נבחרת צה"ל מול נבחרת הצבא הצרפתי, שלאחריו אמר בן גוריון: "יותר לא אלך לזה".

  תחרות כדורגל (באדיבות ארכיון צה
  נבחרת צה"ל בכדורגל. "השוער שלנו היה נפלא"(באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון )

  התיעוד המלא של חוויותיו של דוד בן-גוריון מישיבת שר הביטחון מתאריך 11.5.57 (באדיבות משרד הביטחון)
  (באדיבות משרד הביטחון)

  המשחק בין הקבוצות הצבאיות נערך ביום העצמאות התשיעי של מדינת ישראל ובישיבת הממשלה השבועית שכונסה ב-11 במאי 1957 התוודה בן גוריון: "בפעם הראשונה בחיי ראיתי משחק כדורגל". ראש הממשלה הראשון ניתח את שראה: "המשחק של הצרפתים היה יפה יותר, אבל השוער שלנו היה נפלא. הם מסרו את הכדור אחד לשני בסדר, אבל להכניס לשער – בזה נכשלו".

   

  הוא הוסיף: "השוער שלנו היה יוצא מן הכלל, הוא התגלגל פעמיים לתפוס את הכדור". הרמטכ"ל באותם הימים, משה דיין, ענה לו בבדיחות: "יכול היה לעשות זאת פעם אחת, אך לטובת הקהל עשה זאת פעמיים".

  גמר תחרות בכדורגל משחקי גמר על גביע הרמטכ
  נבחרת צה"ל בפעולה(צילום: אסף קוטין, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

  יום ספורט של חיל התחזוקה 1981 (צילום: במחנה, באדיבות ארכיון צה
  (צילום: במחנה, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

  בן- גוריון שיבח את שוער נבחרת צה"ל: "רואים איך הם מסרו את הכדור אחד לשני, אבל כאשר זרקו את הכדור- זרקו אותו מעל לשער והשוער שלנו תמיד תפס זאת, השוער שלנו מצוין". מפקד פיקוד מרכז באותה התקופה, האלוף מאיר עמית ז"ל אמר לבן גוריון: "אחד הגורמים להצלחתם הייתה נוכחותך". בן גוריון אמר בתגובה: "יותר לא אלך לזה".

   

  במשחק המדובר ניצחה נבחרת צה"ל 1:3 את צבא צרפת. ד"ר יריב בן אליעזר, נכדו הבכור של בן גוריון שהיה נוכח במשחק ההיסטורי, סיפר ל-ynet: "סבא לא רצה ללכת למשחק כיוון שלא עניין אותו כדורגל, לכן אנשי משרדו אמרו לו 'קח איתך את יריב'".

  התיעוד המלא של חוויותיו של דוד בן-גוריון מישיבת שר הביטחון מתאריך 11.5.57 (באדיבות משרד הביטחון)
  (באדיבות משרד הביטחון)

  ד"ר בן אליעזר הוסיף: "הייתי אז בן 17, במחצית היה 1-0 השחקנים שלנו היו בלבוש לבן והצרפתים היו בכחול. במחצית כבכל משחק החליפו מגרשים, אז צה"ל הכניסו גול נוסף וסבא אמר לי 'עכשיו תיקו 1', הסברתי לו שזה לא נכון, החליפו שערים ולכן 2-0 לנו. כל כך התביישתי בו שהידע שלו בכדורגל היה כל כך דל, חששתי לספר לחברים שלי שלא יצחקו עליי".

   

  בעקבות הצפייה במשחק העלה ראש הממשלה הראשון את האפשרות להקים קבוצה ייעודית בצבא שתתאמן ותשחק במשחקי כדורגל: "צריכה להיות קבוצה בצבא שתתאמן בזה. אמנם השנה לא נעשה זאת בגלל קיצוצים בתקציב, אבל תהיה קבוצה של 30 איש שיתאמנו ויוכלו להכות את הרוסים. מה זה, הבחורים שלנו לא יכולים להכות את הרוסים?".

  התיעוד המלא של חוויותיו של דוד בן-גוריון מישיבת שר הביטחון מתאריך 11.5.57 (באדיבות משרד הביטחון)
  "אינני הולך גם לסרט"(באדיבות משרד הביטחון)

  אלוף מאיר עמית ז"ל ניסה להנמיך ציפיות ואמר: "הרוסים בוחרים את הקבוצה שלהם מ-170 מיליון". ובן-גוריון השיב לו בתגובה: "אם יתאמנו היטב ישתוו אליהם. לנו יש 11 מיליון יהודים והוצאנו את איינשטיין, והם לא הוציאו את איינשטיין מתוך 170 מיליון".

   

  השיחה הסתכמה בשאלה של משה דיין ז"ל לבן-גוריון: "לא נהנית ממשחק כדור הרגל הפעם?" ובן-גוריון ענה: "זה היה יוצא מן הכלל. הלכתי לראות זאת כי זה צה"ל וצבא צרפת, אבל אחרת לא הייתי מבטל שתי שעות מזמני על זאת". שמעון פרס שאל: "מה ההבדל בין זה לסרט?" ובן-גוריון ענה לו: "אינני הולך גם לסרט".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי שמחוני, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
  נבחרת צה"ל בכדורגל
  צילום: אבי שמחוני, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
  מומלצים