שתף קטע נבחר

נשות הכותל הוזהרו: הכנסת ספרי תורה תוביל להרחקה

יום לפני התפילה לציון ראש חודש תמוז, שיגר המשנה ליועמ"ש מכתב אזהרה לארגון הנשים: "כל עוד לא נקבע אחרת על ידי ביהמ"ש, הכנסת ספרי תורה לרחבת הכותל אסורה. אם הפעולה תחזור - תישקל הוצאת צווי הרחקה"

 

נשות הכותל (ארכיון) (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשות הכותל (ארכיון)(צילום: AFP)

משרד היועץ המשפטי לממשלה מחמיר את האכיפה נגד נשות הכותל : ל-ynet נודע כי המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמניץ, הודיע היום (ד') לארגון הנשים כי יוצאו צווי הרחקה נגד חברותיו אם הן יכניסו ספרי תורה לרחבה המרכזית באתר הקדוש בניגוד לנהלים שקבע הממונה במקום. קמניץ שיגר אליהן מכתב אזהרה בנושא, לקראת התפילה החודשית שמתוכננת להתקיים בכותל מחר, ראש חודש תמוז.

 

בחודשים האחרונים מנהלת קבוצת הנשים מאבק משפטי נגד רב הכותל והמקומות הקדושים שמואל רבינוביץ', שאוסר על מתפללים ומתפללות להכניס ספרים פרטיים לאתר הקדוש. לטענתן, בעוד לגברים יש אפשרות לקרוא בספרי התורה ה"ציבוריים" במקום, לנשים המבקשות לקיים קריאה משלהן אין אפשרות להתפלל כמנהגן, משום שהספרים נמצאים בעזרת הגברים ולהן אין גישה אליהם.

 

עד להכרעת בג"ץ בסוגיה נוהגות נשות הכותל להפר את ההנחיה על דעת עצמן, ומעת לעת מבריחות לעזרת הנשים ספרי תורה שהן מביאות עמן - למורת רוחו של רבינוביץ'. כעת, לאחר שחזרו על המעשה גם בתפילה מצומצמת שקיימו הבוקר מנהיגות הארגון, זוכה רב הכותל לגיבוי מגבוה - כולל "אור ירוק" להשתמש בסמכותו כממונה ולהוציא להן צווי הרחקה.

 

"נודע לנו כי הבוקר, ל' בסיוון, הוכנסו ספרי תורה לרחבת הכותל בניגוד לנהלים וללא תיאום", כתב המשנה ליועמ"ש. "להווי ידוע כי לעת הזו וכל עוד לא נקבע אחרת על ידי בית המשפט, הכנסת ספרי תורה לרחבת הכותל אסורה על פי הנהלים. נבקש כי הדבר לא יישנה, בוודאי כל עוד הנושא תלוי ועומד בבית המשפט, ולא הוצא צו ביניים הקובע אחרת, על אף בקשתכן". הוא הדגיש: "ככל שפעולה זו תישנה, תישקל על ידי הגורמים המסומכים הוצאת צווי הרחקה אף בעניין זה".

 

מכתבו של עו"ד קמניץ הועבר שבוע לאחר קביעת היועמ"ש כי נשות הכותל לא יורשו עוד להתפלל ככל הנשים ברחבת הכותל המערבי, אלא רק במתחם נפרד ומגודר שיקצו עבורן המשטרה והממונה במקום. הן הוזהרו כי אם הפרת ההוראה עלולה להוביל להסתכנות של הרחקה מהאתר הקדוש. בכך אימץ היועץ פרשנות חדשה ומחמירה לפסיקת בית המשפט, שהתירה לקבוצת הנשים להתפלל ברחבה המרכזית ללא תנאי.

 

ההחלטה התקבלה בעקבות בקשת המשטרה והקרן למורשת הכותל להפריד בין מניין התפילה החודשי שמקיימות חברות הארגון לבין הנשים האחרות המבקרות במקום, על מנת למנוע חיכוך שעלול להביא לעימותים בין הצדדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשות הכותל (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים