שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המבצע הגדול ביותר במלחמת תימן: כוחות כובשים את עיר הנמל

  כוחות הקואליציה של מדינות המפרץ בהובלת סעודיה פתחו במבצע להשבת השליטה על נמל חודיידה מידי המורדים החותים הנתמכים על ידי איראן - ולהשיב אותו לרווחת תושבי תימן. הכוחות פועלים בקרקע, בים ובאוויר ודווח על הרוגים בקרב המורדים

   

  הכנות בסעודיה לפני פתיחת מבצע "ניצחון הזהב"    (צילום: רויטרס)

  הכנות בסעודיה לפני פתיחת מבצע "ניצחון הזהב"    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  סעודיה פתחה במבצע "ניצחון הזהב" בתימן: כוחות הקוליאציה של מדינות המפרץ בהובלת סעודיה פתחו היום (ד') במבצע הגדול ביותר במלחמה עד כה, לשחרור עיר הנמל חודיידה מידי הכוחות החותים בתימן. המבצע נועד למוטט את הארגון באמצעות גדיעת צינור העברת הסחורות והמימון מאיראן, ולהציל את תושבי תימן - ש-8.4 מיליון מהם חיים בעוני וברעב.

   

  הקואליציה תוקפת באמצעות כוחות יבשתיים, ספינות קרב ותקיפות מהאוויר. דווח על עשרות הרוגים בקרב החותים. מוקדם יותר נשמעו דיווחים כי מפקדים בקרב החותים החלו להוציא את משפחותיהם מחודיידה ולהעביר אותם לאזור צנעא.

   

  נמל חודיידה הוא השני בגדולו במדינה לאחר נמל עדן. הוא שוכן על שפת הים האדום ומהווה עורק מסחרי חשוב ביותר למדינה, בשל הקרבה שלו לנתיבי סחר ימיים בינלאומיים. הנמל נכבש על ידי המורדים ב-2014 ומאז פועל כצינור להעברת אמצעי לחימה וסיוע מאיראן לחותים.

   

  סעודים מתקפה מבצע ניצחון הזהב תימן (צילום: EPA)
  מבצע "ניצחון הזהב" בתימן(צילום: EPA)

  סעודים מתקפה מבצע ניצחון הזהב תימן (צילום: רויטרס)
  כוחות הקואליציה במבצע לשחרור חודיידה(צילום: רויטרס)

  סעודים מתקפה מבצע ניצחון הזהב תימן (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  סעודים מתקפה מבצע ניצחון הזהב תימן (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  סעודים מתקפה מבצע ניצחון הזהב תימן (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  המבצע להשבת השליטה בעיר הנמל החל לאחר שהחותים סירבו להסכמים שהוצעו. השבת הנמל לשליטת תימן משמע הזרמת הסחורות לתושבים, לאחר תקופה ארוכה שהדבר לא נתאפשר וגרם לעוני ולרעב. שחרור העיר יהיה הישג משמעותי לקואליציה - ופגיעה קשה באיראן.

   

  ההשתלטות על הנמל תחליש את ההשפעה האירנית מאוד. בנוסף הכוחות יביאו לפגיעה כלכלית קשה במורדים שהשימוש בנמל הזרים  להם כסף רב. דובר כוחות הקוליאציה מסר כי "שחרור הנמל קרוב מאוד, הוא יקרה בימים הקרובים באמצעות הסיוע האווירי, הימי והיבשתי מכוחות הקואליציה".

   

  תומכים של מורדים חות'ים תימן חודיידה (צילום: AFP)
  תומכי המורדים החות'ים בחודיידה, בחודש אפריל(צילום: AFP)

  תומכים של מורדים חות'ים תימן חודיידה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   

  האו"ם שלח סיוע לאזרחים שנמצאים באזור המבצע: תרופות, מזון, ציוד מחסה ועוד הועבר לתושבים שנמצאים בקו האש. עם זאת, דובר הקואליציה מסר כי חלק גדול מהסיוע שנשלח לא מגיע לתושבים, אלא מגיע לידיים הלא נכונות ונמכר בשוק השחור. הדובר קרא לשלוח פקחים בינלאומיים שישגיחו על מסירת הסיוע כדי לוודא שהמוצרים יגיעו ליעדם. 

   

  בנוסף לסיוע של האו"ם, הודיעו המדינות החברות בקואליציה שבכוונתן לצאת בתוכנית סיוע נרחבת שתכלול מוצרי מזון וסיוע המוניטרי שיסופקו מיידית לתושבי אזור חודיידה. נמסר כי הסיוע יישלח במכולות דרך

  הים. בקואליציה הוסיפו שהסיוע יישלח בנוסף ל-14 מליארד דולרים שהועברו לתימן, וכן בנוסף לשיתוף הפעולה הקיים עם ארגונים בינלאומיים שמסייעים למדינה. 

   

  ב-2015 החותים השתלטו על הנמלים הנוספים במדינה וניצלו אותם למטרותיהם, בהם גם נמל עדן המרכזי ביותר. הנמלים נכבשו חזרה, לרבות נמל עדן שנכבש ב-2015 במהלך מבצע "חץ הזהב". מבצע "ניצחון הזהב" שמתבצע כעת אינו המאמץ הראשון לשחרור נמל חודיידה משליטת החותים.   

    

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים