שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בניגוד לנהלים: בתי ספר לא מאפשרים לערער על הציון הפנימי לפני הבגרות
  ל-ynet הגיעו דיווחים על בתי ספר שונים ברחבי הארץ אשר בניגוד לנהלי משרד החינוך לא מפרסמים ציוני מגן בזמן ולא מאפשרים לתלמידים לערער עליהם. "זה פשוט לא הוגן. הבגרות הזו תשפיע על החיים שלנו ואנחנו כל כך מתאמצים לקראת הבחינה הזו", קבל אחד התלמידים

  לאחר תקופה עמוסה ומתוחה במיוחד – צפויה תקופת מבחני הבגרות בתיכונים להסתיים בתחילת חודש יולי. כעת מתברר כי בניגוד לנהלים – בחלק מבתי הספר לא ניתנת לתלמידים זכות לערער על הציונים הבית ספריים, שמשפיעים על הציון הסופי בבחינות הבגרות. "הגיוני שיומיים לפני בגרות אין ציוני מגן?", כתבה תלמידה מאזור הצפון באחת מקבוצות הוואטסאפ של תלמידי בית ספרה. "אין לנו מגנים יום לפני הבגרות", כתב תלמיד אחר.

   

  (ארכיון) (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
  (ארכיון)(צילום: ג'ורג' גינסברג)

  לפני בחינת הבגרות נבחנים התלמידים במסגרת הבחינה המסכמת בבית הספר. הציון שלה, ציון המגן, משפיע על הציון הסופי בבחינות הבגרות, ונועד לשקף את מידת ההצלחה של התלמיד במקצוע הנלמד לאורך שנת הלימודים.

   

  על פי הנוהל זכותם של התלמידים לערער על הציון הבית ספרי לקראת הבגרות. חוזר מנכ"ל קבע כי הציון אמור להתפרסם בכיתה עד חמישה ימים לפני הבגרות, כדי לאפשר לתלמידים לערער עליו. בית הספר מחויב להעביר את הציונים המסכמים הסופיים של התלמידים למשרד החינוך לא יאוחר מיומיים לפני בחינת הבגרות.

   

  ואולם בחלק מבתי הספר לתלמידים אין הזדמנות לערער. "בהרבה בתי ספר מתעכבים עם ציון המגן", אומרת מורה למתמטיקה מאזור הדרום, "וגם כשנותנים אותו אז מורחים את התלמיד ואומרים שאי אפשר לשנות. יש בתי ספר שלא נותנים את זה בזמן ועד שהתלמיד מנסה לערער אומרים לו שכבר אי אפשר לשנות את הציון. אני לא חושבת שזה מתוך רוע, אולי זה יותר מתוך אדישות. זה נוח למורים והם מורחים את הציון כמה שהם יכולים".

   

  "ערעור מהווה עבודה נוספת, ביה"ס רוצה להתאמץ פחות"

  "תלמידים לא מודעים אפילו לאפשרות לערער על הציון שלהם", סיפר מורה מאזור המרכז. "זה קורה הרבה, כי צריך להבין שערעור על ציון מצריך עבודה נוספת. יש בתי ספר שבכלל לא מפרסמים את המגן. הכל נובע מזה שרוצים להתאמץ פחות. התופעה הזו רווחת בעיקר בבתי ספר הגדולים, שם בכלל נמנעים מלתת לתלמידים לערער על הציונים".

   

  ביום שני הקרוב תתקיים בחינת הבגרות בלשון, ולדברי תלמיד ממרכז הארץ – עד כה לא קיבל את ציון המגן שלו. "הם עושים את המתכונות ממש בסמוך למועד שבו הם צריכים להגיש את הציון למשרד החינוך, ואז יש לנו יום אחד לערער על הציון, במקרה הטוב. זה לא מספיק זמן כדי להתייעץ עם המורים וההורים. מה אני יכול לעשות ביום אחד? שבוע לפני זה עוד בסדר".

   

  לדבריו, "אם ארצה לערער זה כנראה יהיה אבוד. זה פשוט לא הוגן. המורים צריכים ליידע אותנו מה הציון שלנו. הבגרות הזו תשפיע על החיים שלנו ואנחנו כל כך מתאמצים לקראת הבחינה הזו".

   

  "השיא היה בבגרות במתמטיקה שזה המקצוע הכי חשוב לי", מספרת תלמידה מצפון הארץ. "הייתי בלחץ מאוד מציון המגן שלי. חיכינו וביקשנו במשך כמה ימים מהמורים את הציונים. התקשרתי למורה שלוש פעמים כדי לקבל את הציון. בסופו של דבר קיבלתי את המגן חצי יום לפני הבגרות. גיליתי שיש בו טעות, וזה היה ממש סיוט. לצערי זה קורה הרבה".

   

  מנגד סיפרו מורים אחרים על בתי ספר רבים שבהם מקפידים על הנוהל ועל פרסום ציוני המגן בזמן. אך גם במועצת התלמידים והנוער הארצית מכירים היטב את התופעה. "בכל פעם מחדש סמוך לבחינות הבגרות, מגיעות הרבה פניות מתלמידים מלאי חשש באשר לציון המגן שלהם", אמר אדר גיציס, דובר מועצת התלמידים והנוער הארצית. "תופעת המריחה של ציוני המגן מהווה פגיעה חמורה בזכות בסיסית של התלמידים".

   

  משרד החינוך מסר בתגובה כי הוא קבע נהלים ברורים בנושא ולפיהם בית הספר מחוייב למסור את הציון הבית ספרי לתלמיד חמישה ימים לפני בחינת הבגרות. "המשרד רואה בחומרה את הפרת הנוהל וישמח לקבל את התלונות כדי לטפל בהן באופן מידי ובהתאם".


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים