שתף קטע נבחר

הישראלים שנעצרו בפיליפינים שוחררו במפתיע

במעצר מתוקשר נטען נגדם כי עמדו מאחורי הונאת ענק בהיקף מיליוני דולרים, אך פרקליט המדינה בפיליפינים הודיע על שחרורם המיידי של השמונה, כיוון שכלל לא עבדו בחברה המדוברת בעת ביצוע העבירות. כעת הם בדרכם ארצה

 

הישראלים שנעצרו בפיליפינים  (צילום: AP, Philippine National Police)
הישראלים שנעצרו בפיליפינים (צילום: AP, Philippine National Police)
 

שבוע לאחר מעצרם המתוקשר – שמונת הישראלים שנעצרו בפיליפינים בחשד לתרמית משקיעים בינלאומית שוחררו במפתיע ללא תנאים מגבילים והורשו לצאת מהמדינה. כך החליט הערב (ה') פרקליט המדינה בפיליפינים, חורחה קטאלן ג'וניור, בהמלצה חתומה של שישה משפטנים בכירים בפרקליטות המדינה. מייד לאחר שחרורם הם עלו לטיסה ממנילה בדרכם חזרה לארץ.

 

פרקליט המדינה בפיליפינים קבע בתום בחינה מדוקדקת של העובדות והראיות כי העצורים לא ביצעו כל עבירה. עוד קבע כי מעצרם לא היה חוקי, וכי התלונה של אזרחים מדרום אפריקה ואוסטרליה שטענו כי רומו על ידי חברת ההשקעות International Brandings Development Marketing, Inc.) IBD) תמשיך להיחקר.

 

העצורים היו חשודים כי עמדו מאחורי הונאת ענק בהיקף של מיליוני דולרים במטבע ביטקוין ובהשקעות און ליין. עורכי הדין מישראל רונן רוזנבלום, ז'ק חן וסתיו סער טסו לפיליפינים וסייעו בהליכים שהביאו לשחרורם של השמונה. התברר שהתלונות שבגינן נעצרו לא נגעו להם כלל, מאחר שלא עבדו בחברה בתקופה שבה בוצעו העבירות. כמו כן הם כלל לא שהו בפיליפינים במועד ביצוע העבירה וחלקם הגיעו לשם רק לאחרונה. 

 

צווי המעצר שמשטרת הפיליפינים הוציאה לא חפפו לזהות האמיתית של חלק מהעצורים, דבר שגרם למבוכה רבה ליחידת הסייבר של משטרת הפיליפינים שביצעה מעצרם כמו גם של 482 עובדים פיליפינים במרכז הפניות הטלפוני שהפעילה החברה.

 

בהחלטתו קבע פרקליט המדינה כי התברר שמעצר החשודים לא מבוסס על העבירות שיוחסו להם ולכן יש לשחררם. התלונות נגדם ייבדקו בחקירה רגילה.

 

בעקבות הפרשה הודיע מפכ"ל המשטרה בפיליפינים כי הורה להפסיק את המעצרים המתוקשרים של חשודים במדינה. ההודעה באה לאחר תיעוד הפשיטה על משרדי החברה ומעצרם של הישראלים בתקשורת המקומית – מה שהביך את המשטרה בייחוד אחרי שהפרשה נגמרה בקול ענות חלושה.

 

מחברת IBD נמסר בתגובה: "החברה מברכת על שחרורם של כל עובדיה ומנהליה. פרקליט המדינה בפיליפינים וצוות פרקליטים שבדק את המקרה החליטו שאין כל עילת מעצר בתיק זה בהיעדר תשתית ראייתית מינימאלית לחשדות והורו על שחרורם ללא כל תנאים מגבילים. ההחלטה מדברת בעד עצמה ומלמדת על הפער העצום שבין פרסום החשדות בתקשורת לבין המציאות".

 

עם מעצרם נמסר כי הם עצרה שמונה ישראלים בחשד שעמדו מאחורי הונאת ענק בהיקף של מיליוני דולרים במטבע ביטקוין ובהשקעות און ליין. הישראלים נעצרו אתמול (יום ד') בפשיטה מיוחדת שערכה המשטרה המקומית על שלושה משרדים בעיר אנג'לס סיטי. במקביל נעצרו 480 אזרחי הפיליפינים, שעבדו במוקד קולי אנושי לצורך גיוס לקוחות ושכנוע להשקיע כספים און ליין. משרד החוץ בירושלים בודק את הנושא. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, Philippine National Police
הישראלים בעת המעצר
צילום: AP, Philippine National Police
מומלצים