שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "חלק מהביקור ברשות": הנסיך וויליאם והקרב על הכותל

  10 ימים לפני הביקור הרשמי הראשון של נציג בית המלוכה הבריטי בישראל, נודע ל-ynet כי הכותל יוגדר חלק מביקור הנסיך וויליאם ברשות. בארמון מעדיפים לעכב את פרסום הלו"ז כדי לא לעורר מחלוקת שתעיב על הביקור

   

  הנסיך ויליאם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  הנסיך ויליאם(צילום: רויטרס)

  ככל שמתקרב מועד ביקורו של הנסיך וויליאם בישראל, הולכת וגוברת המחלוקת סביב הלו"ז המתוכנן, ובעיקר סביב הבעת העמדה הפוליטית הנובעת מחלוקת הביקור המלכותי בין ישראל והרשות הפלסטינית. כעת מתברר כי הנסיך הבריטי מתכוון לבקר בכותל המערבי ובמקומות הקדושים לשלוש הדתות – אך במסגרת ביקורו ברשות הפלסטינית ולא בישראל.

   

  עיני כל העולם נשואות לביקור ההיסטורי של הנסיך וויליאם, שיגיע לישראל ב־25 ביוני לביקור רשמי ראשון של בן משפחת המלוכה הבריטית. בתחילת השבוע פירסם ארמון המלוכה את לו"ז הביקור, כשבצעד מעורר מחלוקת החליט להכליל את ביקורו של וויליאם בהר הזיתים כחלק מהביקור ברשות הפלסטינית. בלו"ז של היום האחרון לביקור, שבו יסייר הנסיך ברשות הפלסטינית, הוא צפוי לבקר באתרים שיאפשרו לו "להבין ולכבד את הדתות וההיסטוריה של האזור".

   

  בארמון המלוכה אמנם לא הודיעו עדיין על זהות האתרים, אך ל-ynet נודע כי הנסיך מתכנן לבקר בהר הבית, בכנסיית הקבר, בכנסיית יוחנן המטביל ובכותל המערבי. הביקורים הללו נקבעו מבעוד מועד ועל כן לא ברור מדוע ארמון המלוכה לא פירסם אותם בלו"ז הרשמי. על פי מקורות בירושלים, הארמון נמנע במכוון מלהזכיר את שמות האתרים הללו בלו"ז מכיוון שמדובר בצעד פוליטי מעורר מחלוקת, ובארמון המלוכה מנסים להלך בין הטיפות ולהימנע מפוליטיזציה של הביקור.

   

  "כנראה מנסים להימנע ממלחמה פוליטית" 

  "ביקורו של וויליאם באתרים הקדושים לשלוש הדתות נקבע מזמן", אמר השבוע גורם המעורה בפרטי הביקור. "וויליאם צפוי למלוך על בריטניה, ומתוקף תפקידו יהיה גם ראש הכנסייה האנגליקנית. על כן, ברור שהאתרים הללו נכללו בתוכנית הביקור מההתחלה. מדוע הארמון לא מפרסם אותם עדיין? כנראה מנסים להימנע ממלחמה פוליטית סביב שאלת השליטה במקומות הקדושים. אנשי משרד החוץ הבריטי, שעומדים מאחורי תכנון הביקור, חוששים להכליל את הכותל המערבי תחת סעיף הביקור ברשות הפלסטינית, ולכן הם דוחים את המוקש הבעייתי הזה ומנסים למצוא פתרון שירצה את כולם".

   

  יש לציין כי בעוד ישראל משלימה עם ההגדרה של בריטניה והאיחוד האירופי את מזרח ירושלים כ"שטח פלסטיני כבוש", העיר העתיקה היא סיפור אחר, והכותל המערבי נחשב קו אדום. הכללתו של הכותל תחת הביקור ברשות הפלסטינית הוא צעד חמור מאוד, שבישראל לא יודעים כיצד להתייחס אליו. במשרד החוץ הבריטי אמרו אתמול כי הלו"ז המלא של יומו האחרון של הביקור יתפרסם בשבוע הבא, אך סירבו לומר כיצד יוגדר הכותל המערבי ובאיזה שטח הוא ייכלל.

   

  מי שפחות מתרגש מהביקור ומההגדרות הוא רב הכותל המערבי שמואל רבינוביץ'. "אני לא רץ אחרי זה. אנחנו לא צריכים הכרה שהכותל הוא שלנו", אמר אתמול. לי יותר חשוב שיבוא נער יהודי מבריטניה ויתחבר למקום הזה ויהיה חלק משרשרת הדורות היהודים. אני מכבד את הנסיך, אבל זה התפקיד שלי לקחת את מורשת הכותל ולהנחיל אותה לדור העתיד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים