שתף קטע נבחר

יממה לפני שרואיין אצל נתניהו: נפרצה מכוניתו של מפקד חטיבת הקומנדו

ב"ידיעות אחרונות" נחשף הבוקר כי אל"מ אבי בלוט טייל באיו"ש ביום חמישי האחרון ובעת שמכוניתו הייתה בחניון היא נפרצה ונגנבו ממנה מסמכים שככל הנראה ברמת סיווג נמוכה. הפריצה התרחשה יממה לפני שבלוט, שמכהן פחות משנה בתפקידו, זומן לריאיון אצל רה"מ לתפקיד המזכיר הצבאי. צה"ל: "נפתחה חקירת מצ"ח"

 

אבי בלוט (צילום: דובר צה
אל"מ אבי בלוט(צילום: דובר צה"ל)

רכבו של מפקד חטיבת הקומנדו אלוף משנה אבי בלוט נפרץ ביום חמישי, ונגנבו ממנו מסמכים צבאיים. כך נחשף הבוקר (א') ב"ידיעות אחרונות". המשטרה הצבאית והשב"כ פתחו בחקירה בניסיון לאתר את החומרים. האירוע התרחש במהלך טיול מפקדים של החטיבה באזור יהודה ושומרון.

 

האירוע החמור עלול להשפיע על מסלול קידומו של הקצין שרק שלשום זומן במפתיע על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו לריאיון לתפקיד המזכיר הצבאי. הרכב של בלוט, שמשמש בתפקידו כמפקד חטיבת הקומנדו פחות משנה, היה בתוך חניון בזמן שנפרץ וככל הנראה רמת הסיווג של המסמכים הייתה נמוכה. בלוט אף לקח עמו את נשקו ואת מכשיר הקשר האישי "ורד הרים" כשיצא מהרכב.

 

הנהלים בצה"ל אוסרים על קצינים להחזיק ברכב ללא השגחה מסמכים מסווגים וכעת בודקים בצבא אם בלוט פעל לפי הנהלים ואם לא. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בשבוע שעבר נפרץ רכבו של מפקד עוצבת הקומנדו ונגנב ממנו תיקו האישי. הנושא מתוחקר ונפתחה חקירת מצ"ח".

 

לפני שמונה לעמוד בראש חטיבת הקומנדו שימש בלוט כמפקד גדוד 101 של הצנחנים ונפצע במהלך מבצע עופרת יצוקה. בהמשך שימש כמפקד יחידת מגלן וכמפקד חטיבת חברון, עד שמונה לתפקיד מפקד חטיבת הקומנדו. עד לאירוע הנוכחי נחשב בלוט לקצין בעל אופק שירות ופוטנציאל קידום.

 

גניבת המסמכים ממכוניתו של בלוט מתווספת לשורת מקרים בשנים האחרונות שבהם נגנבו חומרים מסווגים מקצינים בכירים בצה"ל, מכלי הרכב שלהם או מבתיהם. המקרה הידוע שבהם הוא של ראש אכ"א לשעבר, אלוף חגי טופולנסקי, שמחשב צבאי שהכיל חומר מסווג נגנב מביתו. בעקבות החקירה שנפתחה ולאחר שהתברר שלא שמר על נוהלי אבטחת מידע, הוחלט לסיים את שירותו בצה"ל.

 

במקרה אחר נגנב חומר מסווג מקצין התותחנים של פיקוד הצפון, אלוף־משנה אילן לוי. החומר אותר לבסוף, אבל גם במקרה זה הוחלט לסיים את שירותו של לוי בצבא. במקרה אחר החליט אלוף אביב כוכבי, לשעבר מפקד פיקוד הצפון, להשעות בכיר בפיקוד לאחר שנגנבו ממנו מכשיר "ורד הרים" ומסמכים מסווגים. אלא שלמרות הענישה המחמירה התופעה לא נעלמה.

 

מבחינת אל"מ בלוט הגניבה אירעה בעיתוי הגרוע ביותר. ביום שישי זומן בלוט במפתיע לראש הממשלה בנימין נתניהו, לריאיון לתפקיד מזכירו הצבאי במקום תת אלוף אליעזר טולדנו. זה תקופה ארוכה שנתניהו מחפש מזכיר צבאי, ועד כה הוא ריאיין כבר את תא"ל טל קלמן, לשעבר ראש מטה חיל האוויר, את מפקד אוגדת עזה תא"ל יהודה פוקס ואת תא"ל איתי וירוב, שרואיין כבר לפני שלושה שבועות. ההתמהמהות בהחלטה מעכבת את החלפת מפקד אוגדת עזה, שכן תא"ל טולדנו אמור היה להיכנס לתפקיד זה ועדיין לא נמצא לו מחליף.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
אל"מ אבי בלוט
צילום: דובר צה"ל
מומלצים