שתף קטע נבחר

למרות עבר פלילי כבד: גידל קנאביס ולא ייאסר

שישה שתילים נתפסו בגינתו של תושב כפר יונה שהורשע שמונה פעמים בעבר. אבל השופט עמיתת פרייז קיבל את הסדר הטיעון בין הצדדים

בית משפט השלום בנתניה גזר לאחרונה מאסר על תנאי בלבד על תושב כפר יונה שגידל שישה שתילי קנאביס בחצר ביתו, אף שמדובר באדם בעל עבר פלילי עשיר. השופט עמית פרייז אישר את הסדר הטיעון שאליו הגיע הסנגור עם המדינה, וכתב גזר דין שמשתלב במגמה הכללית המקלה עם מגדלי קנאביס שלא למטרות סחר.

 

ששת השתילים נתפסו בגינתו של הנאשם, כבן 42, באוגוסט 2014. תחילה הוערך משקלם בחמישה ק"ג, אך לאחר שימוע הוחלט להגיש כתב אישום על גידול סמים מסוכנים במשקל 1.5 ק"ג בלבד.

 

במהלך הדיונים, ולאחר משא ומתן אינטנסיבי, הגיעו הצדדים להסדר טיעון שלפיו הנאשם יודה בהחזקת סמים לצריכה עצמית והתביעה לא תעתור למאסר בפועל או לעבודות שירות, אלא למאסר על תנאי וקנס של 10,000 שקל בלבד.

 

ואכן, במסגרת הטיעונים לעונש הדגישה המדינה, שיוצגה על ידי עו"ד חן שפירא, שלחובת הנאשם אמנם שמונה הרשעות קודמות, אך ביקשה להשית עליו מאסר מותנה וקנס בסך 10,000 שקל.

 

הנאשם, שיוצג על ידי עו"ד מירון רוזנטל, ציין שמאז ביצוע העבירה חלפו יותר מארבע שנים. כמו כן, לדבריו, למרות עברו הפלילי, במהלך תקופה זו לא נפתחו לו תיקים חדשים. הסנגור הדגיש שעל פי תסקיר שירות המבחן מדובר באב לבנות המחזיק ברצף תעסוקתי, ולכן ביקש לכבד את ההסדר, לקבוע מאסר על תנאי לתקופה קצרה ולחלק את הקנס לחמישה תשלומים.

 

השופט עמית פרייז אישר את ההסדר. הוא ציין כי מחד לנאשם עבר פלילי מכביד והיעדר אופק שיקומי בהקשר עבירות הסמים, כפי שעלה מתסקיר שירות המבחן. בנסיבות אלה, ההסדר שאליו הגיעו הצדדים מקל מאוד עמו. מאידך, עברו הפלילי, עם כל חומרתו, ישן למדי. בנוסף, מאז האירוע חלפו כמה שנים שבהן לא הסתבך הנאשם עם החוק.

 

בנוסף ציין השופט שהתסקיר מגלה גם היבטים חיוביים בחייו של הנאשם במישור התעסוקתי והמשפחתי. כמו כן, הצדדים הסכימו על קנס משמעותי וגבוה ביחס לתיקים מסוג זה שמאזן את היעדר המאסר.

 

לכן אימץ השופט את ההסדר וגזר על הנאשם מאסר על תנאי של תשעה חודשים למשך שלוש שנים וקנס בסך 10,000 שקל שישולם בחמישה תשלומים חודשיים.

 

גזר הדין המקל משקף את הניצנים הראשונים של הרפורמה בתחום הקנאביס וההקלה של הרשויות עם אנשים המגדלים אותו שלא למטרות הפצה וסחר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים