שתף קטע נבחר

שטר פמיניסטי בן 200 שנה: אישה תקבל ירושה כמו גבר

מסמך עתיק בן למעלה מ-200 שנה קובע כי אישה תוכל לקבל חלק מהירושה בדיוק כמו אחיה - למרות דין התורה שלפיו רק בנים יורשים. מקורה של התגלית המפתיעה, המוצעת כעת למכירה פומבית - בבית הדין הרבני בעיר מאסבאך שבגרמניה. רבנים בני זמננו קובעים כי הוא נדיר מאוד ומציעים להנהיגו גם בימינו

נהוג לחשוב שהתנועה הפמיניסטית הדתית החלה להתפתח רק בשנות ה-70, ואולם מסמך עתיק מגלה כי כבר בראשית המאה ה-19, לפני יותר מ-200 שנה, חיפשו פוסקי ההלכה פיתרונות יצירתיים כדי לאפשר שוויון זכויות בין גברים לנשים מבלי להפר את דין התורה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

שטר משפטי-דתי מהימים ההם, שנת 1803, שנחשף כעת, קובע כי אישה תוכל לקבל חלק מהירושה בדיוק כמו אחיה – למרות המסורת שלפיה רק בנים זכרים של המת מתחלקים בנכסים שהותיר אחריו הנפטר. המסמך מוצע כעת לרכישה בבית המכירות הפומביות "ווינרס" (Winner's).

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

לפי דין התורה, כאמור, נשים אינן יורשות, ובעבר היה נהוג כי אדם שרצה להבטיח שגם בתו תהנה מהירושה היה מקנה לה מתנה מנכסיו או מנחלתו עוד בחייו, זאת באמצעות שטר התחייבות שאותו קיבלה בדרך כלל בעת נישואיה כנדוניה.

 

השטר העתיק והמהפכני (צילום: עזרא לנדאו)
השטר העתיק והמהפכני(צילום: עזרא לנדאו)

 

המסמך המצוי והמוכר לעניין זה כונה בשם "שטר חצי זכר", שכן הוא העניק לבת מחצית ממה שקיבל כל יורש זכר במשפחה. ואולם למרות הפתרון היצירתי של הענקת מתנה בחיים במקום חלק ירושה, עדיין עמדה האפליה בעינה, שכן בסופו של דבר הבנות קיבלו פחות מהבנים.

 

כעת, כאמור, נחשפה התגלית המפתיעה, בת יותר מ-200 שנה, שמקורה בבית הדין הרבני בעיר מאסבאך שבגרמניה - "שטר זכר שלם". הוא מעניק לאישה זכויות בירושה בדיוק כמו לאחים הזכרים במשפחתה.

 

ניסיון להעתיק גם לימינו

השטר שעומד כעת למכירה, נכתב בדיו על גבי נייר בגודל 36X22 סנטימטרים. מופיעות עליו חתימות שני עדים ועליהן אישור בכתב יד של רבי חיים בן אברהם - אב בית הדין בעיר וויסבאדן שכיהן במשרה רבנית באותו האיזור.

 

לפי הרב זלמן נחמיה גולדברג, לשעבר חבר בית הדין הרבני הגדול ועורך האנציקלופדיה התלמודית, מדובר במסמך נדיר מאוד. במאמר שפרסם בעבר בכתב העת ההלכתי "תחומין" הציע הרב גולדברג להנהיג את השטר גם בימינו, על מנת להימנע מקונפליקט בין דין הירושה בתורה, למה שנהוג כיום.

 

"שטר זכר שלם" מוצע כעת למכירה שתתקיים השבוע (יום ג') במחיר התחלתי של 300 דולר, וב"ווינרס" סבורים כי ערכו הריאלי גבוה פי-שלושה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עזרא לנדאו
שטר מהפכני מראשית המאה ה-19
צילום: עזרא לנדאו
מומלצים