שתף קטע נבחר

שב"כ חשף התארגנות טרור חריגה שתכננה פיגועים בתל אביב ובירושלים

תשתית הטרור שפעלה במשך כחצי שנה בשכם מנתה יותר מ-20 מחבלים. הם תכננו בין היתר פיגוע התאבדות ומטען בירושלים ופיגוע מטען בתל אביב. בין היתר נתפס מטען משמעותי במשקל 10 ק"ג בהפעלה סלולרית. כתב אישום ראשון שהוגש בפרשה מפרט קשר עם פעיל ג'בהת א-נוסרה בסוריה

 

 

שב"כ, צה"ל והמשטרה חשפו במהלך החודשים האחרונים תשתית טרור חריגה בהיקפה של חמאס, שפעלה באזור העיר שכם, שתכננה פיגועים במרכזי הערים - בין היתר בתל אביב ובירושלים. אף שהתשתית מיוחסת לחמאס, כתב אישום ראשון שהוגש בפרשה מייחס את היוזמה הראשונית לפעיל בארגון הטרור ג'בהת א-נוסרה בסוריה. במהלך החקירה נתפסו מטעני חבלה, בהם מטען משמעותי ואיכותי במשקל 10 ק"ג בהפעלה סלולרית, חומרי נפץ במשקל כ-15 ק"ג וכן אותרו חומרים נוספים להכנת חומר נפץ, נשק ומדיה מגנטית ובה הנחיות לייצור מטענים וחומרי נפץ.

 

תשתית הטרור הזו פעלה מאוקטובר אשתקד עד למעצרם של הפעילים בסוף אפריל השנה ומנתה יותר מ-20 מחבלים, רובם משויכים לחמאס וחלקם בעלי עבר עשיר בפעילות טרור הכוללת ייצור חומרי נפץ ומטעני חבלה.

 

בחקירת החשודים בשב"כ התברר כי המחבלים פעלו להוציא לפועל פיגועי תופת במרכזי ערים בישראל, ביניהם פיגוע מטען בתל אביב, פיגוע התאבדות ומטען בירושלים, פיגוע מטען ביישוב איתמר וכן ביצוע פיגועי ירי באזור השומרון. פיגועים אלה סוכלו, חלקם על הסף, עקב מעצר אנשי התשתית.

חומרי הנפץ שנתפסו באיזור שכם (צילום: דובר צה
פיצוץ חומרי הנפץ (צילום: דובר צה"ל)

חומרי הנפץ שנתפסו באיזור שכם (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

פיצוץ המטען שסוכל על ידי שב״כ (צילום: תקשורת שב״כ)
רגע פיצוץ המטען שאותר בשכם (צילום: תקשורת שב״כ)

חומרי הנפץ שנתפסו באיזור שכם (צילום: דובר צה
חומרי הנפץ שנתפסו באזור שכם(צילום: דובר צה"ל)
 

בנוסף לחוליה המרכזית, נחשפו וסוכלו במסגרת החקירה חוליות חמאס נוספות אשר תכננו לבצע פעילות טרור. בראש התשתית עמדו שני פעילי חמאס משכם אשר גייסו את הפעילים והיו אחראים על תכנון הפיגועים ויצור המטענים:

 

מעתסם סאלם, איש חמאס בן 35 משכם. 

פראס זבידי, איש חמאס בן 33 משכם.

 

כתב אישום נגד זבידי יוגש בקרוב. בכתב האישום נגד סאלם, שכבר הוגש, נטען שהרעיון לביצוע הפיגועים עלה כששוחח עם פעיל ארגון הטרור ג'בהת א-נוסרא בסוריה באמצעות אפליקציית המסרים טלגרם, וזה הציע לו 100 אלף דולר בתמורה לייצור מטען חבלה והפעלתו נגד ישראלים או מתקנים של צה"ל. כמו כן הוא מואשם בכוונה לירות בישראלים, שיבוש הליכי משפט, הכנסת "כסף אויב" ליהודה ושומרון, ועוד.

 

גורם בכיר בשב"כ אמר כי "חשיפת פרשייה זו מדגימה, פעם נוספת, את הרצון והמאמצים שמשקיע חמאס בהקמת תשתיות טרור באיו"ש במטרה לקדם פיגועים חמורים בישראל חשיפת התשתית מלמדת על רצונו המתמשך של ארגון חמאס לבצע פיגועי טרור נגד יעדים ישראלים, תוך ערעור השקט היחסי המתקיים בימים אלה".

 

עוד אמר הבכיר בשב"כ כי סיכול תשתית זו מנע מימוש פיגועים קשים ופגיעה בחיי אדם רבים. "נמשיך עם שותפנו בצה"ל ומשטרת ישראל לפעול בנחישות לסיכול מבעוד מועד של תשתיות הטרור הרצחניות של חמאס ולמיצוי הדין עם חברי התשתית".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על סיכול ההתארגנות: "שב"כ, צה"ל ומשטרת ישראל סיכלו חוליית טרור של חמאס שניסתה לבצע פיגועי תופת בירושלים ובתל אביב משכם, מתוך יהודה ושומרון. חמאס מנסה לפגוע בנו גם מעזה וגם מיהודה ושומרון. זאת הסיבה שאנחנו נמשיך לשמור על השליטה הביטחונית בכל השטח מערבית לירדן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תקשורת שב״כ
רגע הפיצוץ
צילום: תקשורת שב״כ
מומלצים