שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: השר לשעבר גונן שגב נאשם בריגול למען איראן

לפי הודעת המשטרה ושב"כ, נוצר קשר בין השר לשעבר לגורמים בשגרירות איראן בניגריה, שבמסגרתו הוא נפגש עם מפעיליו באיראן וברחבי העולם והעביר להם מידע הקשור, בין היתר, לביטחון המדינה. הוא מואשם בסיוע לאויב במלחמה, מסירת ידיעה לאויב וריגול נגד ישראל. פרקליטיו: "מכתב האישום, שרובו חסוי, מצטיירת תמונה שונה"

 

גונן שגב כלא השרון (צילום: ניב קלדרון)
גונן שגב(צילום: ניב קלדרון)

השר לשעבר גונן שגב הואשם בריגול למען איראן נגד ישראל. כך הותר אחר הצהריים (יום ב') לפרסום. בהודעה משותפת למשטרה ולשב"כ נמסר כי שגב נעצר בחודש שעבר בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל.

 

 

בתום החקירה הגישה פרקליטות מחוז ירושלים לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד שגב בגין עבירות אלו וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. כתב האישום אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה.

גונן שגב ארכיון (צילום: יריב כץ)
שגב. נעצר בכניסה לגינאה המשוונית והוסגר לישראל(צילום: יריב כץ)

לפי הודעת השב"כ, "שגב, שבשנים האחרונות התגורר בניגריה, הגיע לגינאה המשוונית במהלך חודש מאי 2018. שגב הועבר לישראל על פי בקשת משטרת ישראל, לאחר שגינאה המשוונית סירבה להתיר את כניסתו לשטחה על רקע עברו הפלילי. שגב נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי שגב מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל".

 

עוד נמסר בהודעה כי "בחקירה בשב"כ ובמשטרה התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו. החקירה העלתה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראנים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו".

גונן שגב ארכיון (צילום: גלעד קוולרצ'יק)
שגב ב-2007(צילום: גלעד קוולרצ'יק)

השתלשלות הפרשה ()
הפרטים שידועים עד כה

בהודעת השב"כ והמשטרה צוין כי "בחקירה התברר כי שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד. כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האיראניים קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראליים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האיראני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האיראניים כגורמים עסקיים תמימים".

 

עורכי הדין אלי זהר ומשה מזור ממשרד גולדפרב-זליגמן, פרקליטיו של שגב, מסרו בתגובה: "לאחרונה הוגש כתב אישום. פרטיו ברובם חסויים לבקשת המדינה. כבר בשלב ראשוני זה ניתן לומר כי הפרסום שהותר משווה לדברים חומרה יתרה, על אף שמתוך כתב האישום, שפרטיו המלאים נותרו כאמור חסויים, מצטיירת תמונה שונה".

 

ההסתבכות הקודמת

בשנת 2005 גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב חמש שנות מאסר על שגב, שהורשע בהסדר טיעון בעבירות של ניסיון לייבא לישראל 32 אלף כדורי אקסטזי, זיוף הדרכון הדיפלומטי שלו ושימוש בו בשתי הזדמנויות.

גונן שגב ארכיון (צילום: יריב כץ)
שגב אחרי מעצרו ב-2005(צילום: יריב כץ)

השופט אורי שהם הקדיש אז חלק ניכר מגזר הדין לציטוט פסקי דין של בית המשפט העליון בנוגע לחומרת העבירה של ניסיון לייבא סמים. השופט ציין כי שגב ביצע את המעשים מתוך "בצע כסף לשמו אשר עיוור את עיניו".

 

שגב "נשבר" והודה במיוחס לו לאחר ששותפו לכתב האישום, אריאל פרידמן, הודה בפרשה ומשה ורנר שהואשם אף הוא בפרשה שם קץ לחייו במהלך מעצרו. השר לשעבר הודה והורשע בעבירות של ניסיון לייבא סמים מסוכנים, החזקת סמים מסוכנים, זיוף מסמך בנסיבות מחמירות ושימוש בו, וכן בעבירה של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

 

לפי כתב האישום המתוקן שהוגש נגדו, שגב, שכיהן כשר האנרגיה והתשתיות מינואר 95' ועד יוני 96', החזיק בדרכונו הדיפלומטי גם לאחר פקיעת תוקפו, וזייף את תוקפו עד שנת 2006.

 

שגב השתמש בדרכון בשתי הזדמנויות. אחד המקרים היה כאשר אנשי רשויות שדה התעופה בסכיפהול, הולנד, ביקשו לערוך עליו חיפוש בעקבות מידע מוקדם שקיבלו. אז מנע שגב את החיפוש על גופו כשהוא משתמש בדרכון המזויף.

 

חצי שנה לפני שנקבע עונשו בפרשת האקטזי גזר בית משפט השלום בתל אביב על שגב שנת מאסר על תנאי וקנס בסך 50 אלף שקל, לאחר שהורשע בניסיון לקבלת דבר במרמה ובהונאה בכרטיסי אשראי. בשנת 2007 נשלל לצמיתות רישיונו של שגב לעסוק ברפואה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
גונן שגב
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים