שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הורים נגד מנהלת: בית ספר יסודי מושבת שבוע

  ההורים טוענים כי המנהלת משפילה ומרימה יד על תלמידים, היא מכחישה וטוענת שרודפים אותה כי מנעה מהם להתערב בניהול. רוב התלמידים נשארים בבית, אלו שהגיעו כונו "בוגדים". משרד החינוך: "המנהלת נבחרה כדין, אנחנו תומכים בה ובעשייתה החינוכית"

   

  ההורים והמנהלת על הסכסוך בבית הספר    (צילום: מתן טורקיה)

  ההורים והמנהלת על הסכסוך בבית הספר    (צילום: מתן טורקיה)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  טענות על רדיפה אישית של המנהלת, חציית קווים אדומים והתערבות בוטה של ההורים, לצד תלונות על התנהלות כושלת שלה ועדויות על השפלת תלמידים - עם כל אלו מתמודדים בימים אלו בבית הספר היסודי "קשת" שביישוב כוכב יאיר-צור יגאל. זה יותר משבוע שהלימודים בבית הספר מושבתים על רקע בקשת ההורים להדיח את המנהלת מתפקידה.

   

  בימים האחרונים אף נתלו בכניסה לביתה של המנהלת שלטים שקראו לה לסיים את תפקידה. עם זאת, ההורים מכחישים כי יש להם חלק בדבר. זהו אמנם סיפור מקומי, אבל גורמים במערכת החינוך, בהנהגות ההורים ובהסתדרות המורים, המעורבת בפרשה, מספרים כי מה שקורה בין כותלי בית הספר הזה קורה, בעצמה כזו או אחרת, גם בעשרות בתי ספר אחרים ברחבי המדינה, שבהם היחסים בין ההורים להנהלה עכורים במיוחד.

  שלטים שנתלו על רכבה ובביתה של המנהלת ()
  שלטים שנתלו בביתה של המנהלת ועל רכבה

  שלטים שנתלו על רכבה ובביתה של המנהלת ()
  "הגיעה הזמן שתמשיכי הלאה". שלט על רכבה של המנהלת
  בית הספר קשת, כוכב יאיר (צילום: מתן טורקיה)
  סכסוך של יותר משנה וחצי. בית הספר קשת(צילום: מתן טורקיה)
  בית הספר קשת, כוכב יאיר (צילום: מתן טורקיה)
  (צילום: מתן טורקיה)

  לדבריה של המנהלת אביגיל פסנטין, הסיפור התחיל בחודש נובמבר 2016, כשהחליטה לבצע שינויים בתקנון בית הספר. "לאחר מכן, היו ניסיונות של ההורים להתערב בכל תחום שקשור לניהול בית הספר", אומרת פסנטין. "הרגשתי שההורים פשוט רוצים לנהל את בית הספר".

   

  היא אף מספרת כי תלמידים שהגיעו לבית הספר בשבוע האחרון, על אף השביתה, כונו "בוגדים" בזמן שיצאו משערי בית הספר. מבדיקה שערכנו עולה כי הישגי התלמידים בבית הספר גבוהים במיוחד, הן ברמה הארצית והן בהשוואה לשני בתי הספר היסודיים האחרים במועצה המקומית.

   

  מנגד, טוענים ההורים כי במשך תקופה ארוכה נתנו למנהלת גיבוי, אך בעקבות מקרים חמורים שלהם, לטענתם, נחשפו - החליטו לפעול להדחתה. ההורים טוענים כי, בין היתר, פסנטין הרימה יד על תלמידים, התעלמה ממצוקות של התלמידים, לא גילתה רגישות כלפיהם ואמרה לתלמידים אחרים ש"לא ייצא מהם כלום" לאחר שקיבלו ציון נמוך במבחנים.

   

  אם לתלמיד טענה כי פסנטין נעלה את בנה באחד החדרים בבית הספר. כל הטענות הללו הוכחשו על ידי המנהלת. "לא היה ולא נברא", היא אומרת. אני פותחת את שנת הלימודים בשנה הבאה כרגיל", אומרת פסנטין. 

  שלטים שנתלו על רכבה ובביתה של המנהלת ()

  "אנחנו לא סומכים עליה", אומרים ההורים, שפנו בעניין למשרד החינוך ולרשות המקומית. אך משנותרו ללא מענה, החליטו להשבית את בית הספר. "אין סיכוי שאנחנו ממשיכים מכאן", אומרים ההורים.

   

  האם מדובר בהתערבות מוגזמת של הורים או במנהלת כושלת? "האמת היא איפשהו באמצע", אומר גורם במערכת החינוך המעורה בפרטים. "מדובר על מנהלת טובה שאחראית להישגים לימודיים משמעותיים בבית הספר, אבל עניין התקשורת עם ההורים הוא משמעותי, ופה אנחנו בהחלט רואים בעיה".

   

  בפורום ועדי ההורים היישוביים עומדים לצד הורי בית הספר, ויו"ר הפורום אייל באום אומר: "לא יכול להיות שמשיקולים לא מקצועיים, כמו יחסי כוחות בין ההסתדרות ומשרד החינוך, ישלמו הילדים מחיר כה כבד. ברור לכולם שהמצב אינו יכול להמשיך כמו שהוא היום". מנגד, החליטה הסתדרות המורים לגבות לחלוטין את המנהלת. מזכ"לית ההסתדרות, יפה בן דויד אמרה כי "יש פה מצב שאסור שיקרה במערכת החינוך. לא יכול להיות שההורים יחליטו מי תהיה המנהלת ומי המורה. עד כאן, יש גבול. זו בריונות, ואין מילה אחרת.

  שלטים שנתלו על רכבה ובביתה של המנהלת ()
  שלט שנתלה על רכבה של המנהלת

  שלטים שנתלו על רכבה ובביתה של המנהלת ()

  "הורים רבים לא בוחלים בהתנהלות ובהתערבות הנוראית הזאת, וגורמים לכך שאנשי חינוך טובים ואיכותיים לא רוצים להיות מנהלים. התערבות ההורים מצד אחד וחוסר הגיבוי של משרד החינוך פשוט מרחיקים אותם".

   

  אמא אחרת מהיישוב סיפרה כי "זה ספורט יישובי פה להדיח מנהלות. ההתערבות של ההורים בבית הספר היא משהו שאי אפשר בכלל להסביר כמה הוא חמור ובאיזה רזולוציות זה קורה. הורים מבקשים לשנות שעות של פעילויות ותאריכים של מסיבות סיום כי זה לא נוח להם. מדובר על מנהלת טובה".

   

  "אין לנו ביקורת על המדדים הפדגוגיים (הישגים לימודיים, א.י) בבית הספר", אומרת ירונה פוליטי, מנהלת מחלקת החינוך במועצה המקומית כוכב יאיר צור יגאל.

  "ניסינו לערוך הליך גישור בתחילת השנה, אבל המשקעים כל כך כבדים שהיה קשה מאוד לגשר עליהם. זה בית ספר שיש לו פוטנציאל אדיר, עם צוות מאוד ותיק ומאוד אכפתי והוא יכול היה להיות במקום אחר, אם לא היינו משקיעים אנרגיה בהתנגחויות ובחילוקי דעות בלתי פוסקים".

   

  גם בקרב מורי בית הספר חלוקות הדעות לגבי תפקודה של פסנטין כמנהלת. חלק מן המורים אומרים כי מדובר על מנהלת מסורה וישרה, ואילו אחרים מספרים על יחס עוין כלפיהם ועל היעדר תפקוד מקצועי.

   

  ממחוז מרכז של משרד החינוך נמסר: "מדובר במנהלת שנבחרה כדין. משרד החינוך תומך במנהלת ובעשייתה החינוכית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים