שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דו"ח אמנסטי: "ישראל ואוגנדה מרמות מבקשי מקלט"
  הדו"ח, שמתבסס על עדויות מבקשי מקלט ש"עזבו מרצון" את ישראל, טוען כי הם מטורטרים ונותרים בלי מסמכים, הגנה ומשאבים. אחרי העזיבה - נאמר להם שהאפשרות המומלצת היא תשלום כסף תמורת הברחה מחוץ לאוגנדה

  הפגנה מחוץ לפגישת דרעי ונתניהו עם תושבי דרום תל אביב (צילום: בראל אפרים)
  "ההסכם שחתמו מבקשי המקלט מול ישראל - מטעה". מבקשי מקלט מוחים(צילום: בראל אפרים)
  ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" פרסם הלילה (ב') דו"ח חמור, שבו נמתחת ביקורת חריפה על מדיניות ה"עזיבה מרצון" לאוגנדה שישראל מפעילה כלפי מבקשי המקלט מאריתריאה וסודן. בהיעדר תוכנית גירוש, מדובר באחד המתווים העיקריים שבאמצעותם הממשלה פועלת להפחתת כמות מבקשי המקלט מאפריקה ולהוצאתם מישראל.

   

  הדו"ח מציג עדויות של 21 מבקשי מקלט מאריתריאה וסודן ש"עזבו מרצון" מישראל לאוגנדה, גם בשנה האחרונה, שמהן עולה כי ההסכם שחתמו מול ממשלת ישראל ליציאתם מהארץ היה שקרי ומטעה, וכי ההבטחות שכתובות בו נגוזות עם הנחיתה במדינת היעד.

   

  לקריאת הדו"ח המלא לחצו כאן

   

  "אמנסטי אינטרנשיונל" טוען כי עם הגעתם לאוגנדה זוכים מבקשי המקלט לקבלת פנים רצופת אי-סדרים, שבסופה הם נותרים בלי מסמכים וניירות, בלי הגנה ובלי משאבים ברי קיימא - מציאות שדוחפת רבים מהם להמשיך במסעם למדינות אפריקניות אחרות או לאירופה.

   

  בדו"ח נכתב כי בישראל מבטיחים למבקשי המקלט שעם הגעתם לאוגנדה יזכו בוויזות ל-30 יום - אך למרות זאת לאחר נחיתתם מסמכיהם נלקחים מהם ולא ניתנת להם אשרת שהייה. בנוסף נאמר להם כי כשיגיעו למלון באוגנדה יערכו עימם שיחת אוריינטציה שבה יוסברו להם האפשרויות לקליטה ושילוב במדינה וסיוע בצעדיהם הראשונים.

  כלא סהרונים שחרור פליטים מבקשי מקלט (צילום: רויטרס)
  "מבקשי מקלט בסהרונים עברו התעללות נפשית בכדי שיישברו ו'יעזבו מרצון'"(צילום: רויטרס)

  הפגנה נגד הגירוש בירושלים (צילום: יואב דודקביץ')
  (צילום: יואב דודקביץ')

  הפגנה נגד הגירוש בירושלים (צילום: יואב דודקביץ')
  "ישראל נמצאת בקשר עם נציגים באוגנדה הפוגשים את מבקשי המקלט עם נחיתתם ועד שהם 'נעלמים מהרדאר'"(צילום: יואב דודקביץ')

  במקום זאת, על פי הדו"ח, הם זוכים ל"שיחת הפחדה", שבה מובהר להם כי מסוכן להם להישאר באוגנדה, כי אם ברצונם לבקש מקלט ולקבל אישור שהייה זמני במדינה עליהם לשקר לרשויות ולומר שהגיעו מדרום סודן ולא מישראל, וכי האפשרות המומלצת ביותר היא תשלום כסף תמורת הברחתם מחוץ לאוגנדה.

   

  על פי הדו"ח, ממשלת ישראל, דרך נציגי רשות האוכלוסין וההגירה, נמצאת בקשר ישיר ורציף עם הנציגים המקומיים באוגנדה הפוגשים את מבקשי המקלט עם נחיתתם ועד שאלו "נעלמים מהרדאר". בדו"ח נטען כי ממשלת ישראל משתפת פעולה באופן מלא וברור עם אותם נציגים, שמציעים למבקשי המקלט להבריחם באופן בלתי חוקי גבול נוסף, ועם אנשים נוספים אשר גובים מהם כסף בעבור השגת אישורי שהייה ואז נעלמים ולא מספקים דבר בתמורה.

   

  במקרים המעטים שבהם דיווחו המרואיינים כי הצליחו לדבר ישירות בטלפון עם נציג הרשות בישראל - הם סיפרו כי טענו בפניו שלקחו להם את האישורים מישראל ושלא נותנים להם אישורים חדשים באוגנדה, שאלו כיצד הם אמורים להסתדר לבד במדינה ללא אישורים, ושיתפו בכך שנאמר להם שעליהם לשקר או לשלם כסף כדי לבקש מקלט באוגנדה וכי מסוכן להם להישאר שם מכיוון שבאו מישראל.

   

  עם זאת, על פי עדויותיהם, הנציג הישראלי לא ענה להם ודבר לא נעשה. זאת בניגוד לטענותיה של ממשלת ישראל כי ישנו מנגנון פיקוח אפקטיבי על האופן שבו מבקשי המקלט נקלטים באוגנדה.

  הפגנה מחוץ לפגישת דרעי ונתניהו עם תושבי דרום תל אביב (צילום: בראל אפרים)
  (צילום: בראל אפרים)

  סדר פסח אריתראים (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  הדו"ח גורס כי עזיבתם של מבקשי המקלט מישראל לאוגנדה אינה נעשית מרצון חופשי, גם במידה שהם מסכימים לכך באופן פורמלי, בשל הצטרפותם של כמה גורמים - מערכת מקלט בלתי מתפקדת בכוונה תחילה, שימוש במעצר ללא הגבלת זמן או איום בו, הצהרות תוקפניות ומפלות מצד נושאי תפקידים בממשלה ומידע עמום, שקרי ומטעה אודות הגורל הצפוי להם לאחר עזיבתם.

   

  בין היתר נמסרות בדו"ח שתי עדויות מתוך בית הסוהר "סהרונים", שבו נכלאו מבקשי המקלט, שמציגות תמונה של התעללות נפשית בהם בכדי שיישברו ו"יעזבו מרצון".

   

  חן בריל אגרי מ"אמנסטי אינטרנשיונל ישראל" אמרה כי "הדו"ח מבהיר שתחת אי תפקודה המכוון של מערכת המקלט, יחד עם חקיקה שנועדה להקשות על חייהם של מבקשי המקלט והבטחות השווא שניתנות להם - מדובר בגירוש ולא בעזיבה מרצון".


  דובר הארגון, גיל נוה, הוסיף כי "הדו"ח מאיר את האופן שבו הסכמים סודיים בין מדינות 'מכשירים' את הפניית העורף של ישראל לאחריות המשותפת לטיפול במשבר הפליטים העולמי. בלתי נתפש שישראל מסרבת לספק מקלט למספר זעום של פליטים בתחומיה ובמקום זאת מעבירה את האחריות למדינה שענייה ממנה עשרות מונים וכבר קלטה לתחומיה מיליוני פליטים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים