שתף קטע נבחר

שרים בקבינט דרשו וקיבלו: דין עפיפונים כדין פצמ"רים

צה"ל פגע ב"נכסים" של הכוח השולט בעזה, אף על פי שחמאס הוא לא זה שמפעיל את טרור העפיפונים. הג'יהאד האיסלאמי הגיב בירי מדוד, אולם נראה כי לארגונים הפלסטיניים יש עניין להכיל את האירוע. אם חמאס לא יעצור את הפרחת העפיפונים ובלוני התבערה - יתחילו להיפגע ברצועה גם בני אדם

 

 

צה"ל עבר הלילה (בין ראשון לשני) מהרתעה נקודתית של פעילי טרור העפיפונים והבלונים להרתעה כוללת מול הממשל האחראי ברצועה של חמאס. זו לא רק עליית שלב בחומרת התגובה ובהיקפה - אלא גם אימוץ בפועל של תביעת כמה משרי הקבינט להתייחס אל טרור העפיפונים כמו אל הטרור תלול המסלול, שמופעל מהרצועה על ידי הארגונים הפלסטיניים באמצעות רקטות ופצצות מרגמה.

 

צה"ל הגיב על שיגור עשרות עפיפונים אתמול ועל 17 שריפות שנגרמו על ידי עפיפונים ובלוני תבערה - בדיוק כמו שהוא מגיב על ירי הרקטות של הסוררים. גם כאן הרציונל הוא לפגוע ב"נכסים" צבאיים של הריבון והכוח השולט ברצועה, אף על פי שחמאס הוא לא זה שמפעיל את טרור העפיפונים - והוא מתבצע ברובו על ידי נערים וילדים "סוררים".

 

 

תקיפת צה
תקיפת צה"ל ברצועת עזה

תיעוד תקיפת צה
(צילום: דובר צה"ל)

תיעוד תקיפת צה
כמה מהיעדים שהותקפו(צילום: דובר צה"ל)

אם חמאס הוא הריבון ברצועה, עליו לשאת באחריות גם למעשי נערים וילדים שלכאורה אינם קשורים בו, אבל למעשה הם מקבלים מארגון הטרור עידוד והשראה למעשיהם. אותם מעשים גורמים נזק ובמקרים מסוימים גם עלולים לסכן חיי אדם בישראל.

 

הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני לא נשאר חייב והגיב בירי רקטות מדוד ולא מדויק במכוון לעבר שטח ישראל. כרגע יש גם לחמאס וגם לארגונים הפלסטיניים עניין להכיל את האירוע. גם לצה"ל. הצבא אינו רוצה להביא להסלמה שתחייב אותו בסופו של דבר לצאת למערכה גדולה בעזה וגם לחמאס ולהג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, במצבם הנוכחי, אין שום תמריץ להיכנס למערכה שממנה ייצאו בלי שום הישג ועם חורבן גדול ברצועה ואולי גם יאבדו כליל את השלטון. לצה"ל אין עניין לקחת על עצמו במקרה כזה את עול רווחתם והמינהל הציבורי והכלכלי של שני מיליון פלסטינים.

 

האלקטורט של מפלגות הקואליציה 

אבל לממשלת ישראל יש כרגע בעיה לא פשוטה. הלחץ הציבורי הולך וגובר ואף שהנזק הממשי שגורם טרור העפיפונים הוא עדיין קטן יחסית ואין אבדות בנפש, הציבור בישראל הוא בעיקר האלקטורט של מפלגות הקואליציה. אותו ציבור מקבל באופן בסיסי את הטענה של השרים נפתלי בנט וגלעד ארדן, שלטרור העפיפונים יש פוטנציאל מסוכן להידרדר וגם לגרום בסופו של דבר להרוגים כתוצאה משריפות שייצאו משליטה, כמו גם ממטעני נפץ קטנים שמחוברים מפעם לפעם לעפיפונים ולבלוני התבערה.

 

לכן, מדיניות התגובה המסלימה בהדרגה שמפעילה מערכת הביטחון בהובלת שר הביטחון והרמטכ"ל אינה מספקת אותם. צה"ל הגיב בתקיפה אווירית של מטוסי קרב על טרור העפיפונים בדיוק כמו שהוא מגיב על ירי רקטות או פצמ"רים מהרצועה, אבל זה לא מספק את השרים הנצים שדיברו אתמול בקבינט.

השרים בנט וארדן. מובילים את הקו הנצי (צילום: אלכס קולומויסקי, מוטי מילרוד) (צילום: אלכס קולומויסקי, מוטי מילרוד)
השרים בנט וארדן. מובילים את הקו הנצי(צילום: אלכס קולומויסקי, מוטי מילרוד)

השר בנט, למשל, אומר ובצדק שאם היה צה"ל מזהה חבורה של נערים בני 16 שמתכוננים לירות קסאם לעבר שדרות - הוא היה תוקף אותם מן האוויר ומהקרקע על מנת להרוג וללא שהיות. שר החינוך דורש שזו בדיוק תהיה גם מדיניות הפתיחה באש כלפי מפריחי העפיפונים. כדי להבהיר נקודה זו צריך להבדיל בין מדיניות התגובה של צה"ל, שהתחילה בירי הרתעתי נקודתי, והסלימה הלילה לתקיפות נגד מתקנים צבאיים של חמאס.

 

בהמשך הדרך, אם לא ייפסק טרור העפיפונים, יעבור צה"ל למדיניות תגובה אף חמורה יותר שבה ישלמו פעילים מרכזיים של טרור העפיפונים וחמאס בחייהם על הטרור הזה, שפוגע קשות בביטחון הכלכלי ובתחושת הביטחון של תושבי עוטף עזה.

הרמטכ"ל איזנקוט ושר הביטחון ליברמן (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
הרמטכ"ל איזנקוט ושר הביטחון ליברמן(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

תקיפת צה

אבל מדיניות זו, שמקובלת על שר הביטחון אביגדור ליברמן, אינה מספקת את השרים בנט וארדן. הם דורשים שינוי של מדיניות הפתיחה באש על חוליות משגרי העפיפונים והבלונים ולא רק הפעלת מדיניות הרתעה כוללת ברצועה, שאמורה לגרום לחמאס לתפוס את מפריחי העפיפונים ולמנוע מהם מלבצע את זממם. זאת במקום לעודד אותם, כפי שחמאס והג'יהאד האיסלאמי עושים כעת.

 

לחמאס יש בהחלט יכולת לעשות זאת, וישראל אומרת לו במפורש: עליך למנוע את ירי העפיפונים בדיוק כשם שאתה משתלט על הסוררים שיורים רקטות. אם לא, אנו עלולים להידרדר למערכה כוללת שאתה, חמאס, תהיה המפסיד העיקרי בה.

 

 

כעת צריך לחכות ולראות מה תהיה תגובת חמאס והג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני. אם טרור העפיפונים יימשך - ייתכן מאוד שצה"ל יחליט לפגוע ישירות גם בפעילים מרכזיים בוגרים, שמסיתים את הילדים להפריח את העפיפונים וגם בצעירים בשנות העשרה המאוחרות שמשגרים את העפיפונים.

 

כידוע, צה"ל אינו רוצה להרוג ילדים ששותפים להפרחת העפיפונים מסיבות מוסריות הומניטריות - וגם מפני שזה אסור לפי החוק הבינלאומי, ומי שיהרוג ילדים עלול להיתבע בבית הדין הפלילי בהאג על פשעי מלחמה.

 

אבל לאמצעי המודיעין שמפעיל צה"ל, בעיקר כטב"מים, יש אפשרות להבחין מי עומד להפריח עפיפון או מי כבר אוחז בחוט של בלון הליום שמטען קשור אליו - ולפגוע בו בצורה סלקטיבית.

 

אין ספק שגם פגיעה מכוונת בצעירים שמסיתים את הילדים ונותנים להם חומרים לבנות את העפיפונים תשיג את ההרתעה הרצויה בסופו של דבר, אבל כל זה בהמשך הדרך. הבוקר, יום שני, צריך להמתין ולראות אם השינוי בתגובת צה"ל יגרום לחמאס למנוע את הפרחת העפיפונים ובלוני התבערה. אם זה לא יקרה, יתחילו להיפגע ברצועה גם בני אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים