שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  השר חיים כץ: "לפקידי האוצר לא אכפת מחלשים". מנכ"ל האוצר: "דמגוגיה זולה"

  ברקע התגברות הדיווחים על חשדות להתעללויות בפעוטונים ברחבי הארץ, התייחסו שר העבודה והרווחה ומנכ"ל משרד האוצר בראיונות לאולפן ynet למחלוקת החריפה בסוגיית מימון החוק לפיקוח על מעונות היום. כץ: "אני רוצה שההורים יוכלו לעבוד בשקט". באב"ד: "כץ העדיף לתקצב נושאים אחרים"

   

  הריאיון עם שר העבודה והרווחה חיים כץ    (צילום: אלכס גמבורג, אלי סגל)

  הריאיון עם שר העבודה והרווחה חיים כץ    (צילום: אלכס גמבורג, אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ההתכתשות בין משרד העבודה והרווחה לבין משרד האוצר בסוגיית החוק לפיקוח על מעונות היום עולה מדרגה. יממה אחרי שוועדת השרים לענייני חקיקה דחתה את ההצבעה על החוק שעשוי להוביל לפיקוח של המדינה על המשפחתונים לפעוטות עד גיל 3, אמר הבוקר (יום ב') שר העבודה והרווחה חיים כץ כי "לפקידי משרד האוצר לא אכפת מאוכלוסיות חלשות".

   

  דבריו של השר כץ, שנאמרו בריאיון לאולפן ynet, כוונו למחלוקת החריפה בין משרדו למשרד האוצר בנוגע למימון התקציב ליישום החוק. ברקע התגברות הדיווחים על חשדות להתעללויות בילדים בפעוטונים ברחבי הארץ, אמר השר כץ כי "אני לא דיברתי עם שר האוצר בנושא. מי שמנהל את משרד האוצר זה הפקידים. הם מחרימים אותי בגלל שאני לא רוצה לשמוע לכל מה שהם אומרים, אז יש פה פגיעה מתמשכת של פקידי האוצר, שמוצאים את הקורבנות הקלים".

  גן ילדים בגבעתיים בו עברו הילדים התעללות ()
  חשד להתעללות שנחשף בגן בגבעתיים

  השר כץ טען כי "בספר תקציב 2019 הייתה דרישה שלי לשלושה מיליארד שקל לעניין הפעוטונים, ואחרי קרבות ויזע הם הסכימו לתת לי 500 מיליון לשנת 2019. עוד לא נכנסנו ל-2019 והם כבר לקחו בחזרה 200 מתוך 500 מיליון. הם כבר פגעו בילדות בסיכון שיירדו לזנות ובילדים עם מוגבלות שכלית. עוד לא הגיעה 2019 והם כבר הורידו 40 אחוז מהתקציב לשנה זו".

   

  בנוגע להסרת האחריות של משרד החינוך מהמסגרת החינוכית לבני 0 עד 3 אמר השר כץ כי "משרד החינוך סירב לקבל אותם, הוא ביקש מהאוצר על תמיכה פיקוח וחינוך שני מיליארד שקל - ומשרד האוצר לא רצה. היה לנו סבסוד הורים במעונות, לפני חצי שנה, רציתי להעביר את כל המעונות למשרד החינוך שיסבסד את כולם. משרד האוצר התנגד, זה היה בהחלטת ממשלה".

   

   

  הוא הוסיף כי מבחינת משרד האוצר, "כשזה יקר לו - אז 'שיישאר אצלי', כשזה זול לו - 'שילך לשם'. אבל אם זה אצלי - אני רוצה לדאוג שכל ילד, כל תינוק, יקבל את מה שמגיע לו. שהורה יוכל ללכת לעבוד בשקט כי המעונות שלנו נותנים סבסוד למי שהולך לעבוד. הורה יוכל לעבוד בשקט, הילד שלו יהיה מוגן, והוא לא יצטרך לחשוב אם מתעללים או לא מתעללים בו. זה מה שאני מבקש".

   

  לילך, אם שהגישה תלונה נגד גננת ברמת גן    (צילום: משי בן עמי)

  לילך, אם שהגישה תלונה נגד גננת ברמת גן    (צילום: משי בן עמי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  לדברי השר כץ, אנשי משרד האוצר "יישאו אחר כך באחריות. שאף אחד לא יגיד 'לא ידעתי'. לפני שנה שמתי את הצעת החוק ועכשיו הם דוחים את ההצבעה בוועדת השרים בשלושה שבועות. אתה יודע למה? כדי שהמושב ייגמר, כדי לא לתת, ואחר יוכלו להגיד נגדי 'ספין'. כשנכסתי לעניין המעונות - התחייבתי בפני ההורים שאני אטפל בנושא. טיפלתי בשכר המטפלות ובגופים הארגוניים, בניתי מעונות וצריך לטפל בפיקוח".

   

  -האוצר אומר שנדרש יותר ממיליארד שקל.

  "אז שייתן 700 מיליון. בוא נתחיל במשהו, נעשה סדק בקיר, נתחיל לפקח על מעונות. שמעתי אתמול שבמשרד אומרים 'בוא נעשה קורסים למטפלות'. המטפלות לא רוצות לבוא לעבודה, עם קורסים ובלי קורסים, כי השכר שלהן נמוך בגלל האוצר. אתם בתקשורת צריכים לעזור למדינת ישראל ולהמשיך ללחוץ ולצעוק למה לא מתגמלים את המטפלות".

   

  -בשבוע שעבר סגרת את הגן בפתח תקווה שבו נהרגה הפעוטה יסמין וינטה.

  "באמצעים הדלים שיש לי אני אגע אחד אחד ועוד אחד ועוד אחד. אבל אני לא מדבר על לגעת במיקרו אלא לעשות במקרו ולתת פיקוח מסודר. חוסר אינפורמציה זה אחד המובילים לטרגדיה. אני לא רוצה לפגוע באלה שכן נותנים שירות מעולה ומטפלים בילדים ונותנים לב ונשמה. לא כל המעונות הם כמו אלה שנחשפנו אליהם בשבועות האחרונים. צריך לפקח על המעונות כדי שלא יקרו מקרים כמו שקרו לתינוקות חסרי ישע".

  שי באב
  "הוא הרים את היד והצביע בעד". מנכ"ל האוצר באב"ד והשר כץ(צילום: אוהד צויגנברג, יח"צ הרשות השניה)

  מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד הגיב לדברים: "השורה הדמגוגית על 'אנשי האוצר מפקירים את ילדיכם' רצה כבר מאתמול. צר לנו שמשרד הרווחה ושר הרווחה החליטו שלא לפעול לפי הדרך הרגילה, שבמסגרתה פועלים. לבוא בהצעה גרנדיוזית ולבקש מיליארד שקל, ועכשיו להגיד 'לא נותנים לי מיליארד שקל' רק שלושה חודשים אחרי שסגרו תקציב - זה דמגוגי".

   

  -השר כץ אומר שהוא הכניס את הנושא לתקציב המדינה.

  "היה תקציב לפני שלושה חודשים, הוא הרים את היד והצביע בעד. אם זה כל כך בער לו בנשמתו, ואם זה כל כך היה אקוטי לו - איך הוא הצביע על התקציב? איך הוא הסכים על תקציב שנתנו לו בסוף? למה הוא חתם עליו? שר האוצר הגדיל את תקציב משרד הרווחה בסדר גודל של 40-30 אחוז בארבע השנים האחרונות. חילקנו יותר מ-12 מיליארד שקל לנושאים חברתיים".

   

  הריאיון עם מנכ"ל משרד האוצר באב"ד    (צילום: אלי סגל)

  הריאיון עם מנכ"ל משרד האוצר באב"ד    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  -ועל זה אומר השר כץ: "שי באב"ד יודע לדבר יפה, אבל מפקירים את הילדים".

  "עם כל הכבוד לשר הרווחה, אני מציע שיתעסק לגופו של עניין ולא לגופו של אדם. יש פה נושא אקוטי ונכון כשמדובר על הנושא של הפיקוח. משרד הרווחה היה צריך לבוא ומתוך המקורות שלו לראות איך הוא מטפל בזה. יש מלא צרות במדינת ישראל, ואי אפשר לעשות דמגוגיה זולה כמו שעושים עכשיו. אנשים שיש להם עכשיו מחלות סופניות ואנחנו יכולים להציל אותם בתרופות בסל הבריאות זה פחות חשוב?".

   

  -אתה משווה אפשרות למניעת אלימות עם קשישים שגוססים?

  "אני לא משווה כי אין לי את המקום הערכי הזה לבוא ולהשאוות. אני בא ואומר שכשבאים ורוצים לפתור בעיות קשות- יש דרך לפתור אותן. והדרך לפתור אותן היא שכל משרד עושה את תוכנית העבודה שלו. הוא בא במסגרת תוכניות העבודה ועושה תעדוף, מה יותר חשוב לו ומה פחות. שלושה חודשים אחרי שמשרד הרווחה עשה את התעדוף הזה, לבוא ולבקש מיליארד שקל עכשיו תוספת - זאת דמגוגיה".

   

  באב"ד הוסיף כי "אם באמת רוצים לפתור את הבעיה, באים ויושבים עם משרד האוצר. עושים מיפוי של המקורות, בודקים כמה כסף כן אפשר לעשות. כמו שהוא לא פתר את בעיית הנכים וזה נזרק אלינו, גם עכשיו נושא הפיקוח נזרק אלינו. אנחנו ננסה לייצר פתרון, ננסה לראות איך עושים את זה בצורה מודולרית ולטפל רק בנושא של הכשרות הגננות. במקום לנסות לייצר מקורות תקציביים הוא עושה תקיפה תקשורתית. הפוסל במומו פוסל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד צויגנברג, יח"צ הרשות השניה
  מנכ"ל האוצר באב"ד והשר כץ
  צילום: אוהד צויגנברג, יח"צ הרשות השניה
  מומלצים