שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הסופר והמחזאי נתן שחם הלך לעולמו בגיל 93

  חתן פרס ישראל לספרות נתן שחם הלך לעולמו בגיל 93. שחם כתב עשרות ספרים ומחזות שבהם תיאר את הווי דור הפלמ"ח ואת פניה של החברה הישראלית

  נתן שחם, חתן פרס ישראל לספרות, הלך הבוקר (ב') לעולמו בביתו בקיבוץ בית אלפא בגיל 93. ההלוויה תתקיים מחר (ג') בשעה 18:00 בקיבוץ בית-אלפא.

   

  נתן שחם (צילום: יונתן בלום)
  נתן שחם(צילום: יונתן בלום)

  הקריירה הספרותית של שחם עשירה ומגוונת וכוללת בתוכה כתיבת רומנים, מחזות, ספרי ילדים וספרי מסע. הוא כתב למעלה מ-40 ספרים, בהם תיאר את הווי דור הפלמ"ח ואת פניה של החברה הישראלית ההולכת ונבנית. מבין ספריו ניתן למנות את "רבעיית רוזנדרוף", "גוף ראשון רבים" ו"לב תל אביב". נושאי סיפוריו הראשונים שאובים בעיקר מחיי הקיבוץ וממלחמת העצמאות. מחזותיו ("קרא לי סיומקה", "הם יגיעו מחר") עוסקים אף הם בנושאים דומים. על פועלו הוא קיבל פרסים רבים, בהם פרס ביאליק לשנת 1998 ופרס ראש הממשלה ליצירה ע"ש לוי אשכול בשנת 2007. בשנת 2012 קיבל את פרס ישראל לספרות.

   

  שחם יליד תל אביב, בנו של הסופר אליעזר שטיינמן ואחיו של דוד שחם, עיתונאי וסופר גם הוא. בצעירותו למד בגימנסיה הרצליה ובשעות הפנאי למד נגינה בכינור, תחביב שליווה אותו גם בבגרותו. הוא היה חבר בתנועת "המחנות העולים", ומאוחר יותר בתנועת "השומר הצעיר". בשנות העשרים המוקדמות לחייו התגייס לפלמ"ח והשתתף בקרבות מלחמת העצמאות. בשנת 1945 הצטרף לקיבוץ בית אלפא והיה לאחד מחבריו.

   

  נתן שחם (צילום: שלום בר טל)
  (צילום: שלום בר טל)

   

  נוסף על הקריירה הספרותית שלו, מילא שחם מגוון תפקידים ציבוריים, ביניהם: משנה ליו"ר הוועד המנהל של רשות השידור, נספח התרבות של ישראל בניו יורק והמנהל הכללי של הוצאת הספרים ספריית פועלים.

   

  במועצה האזורית גלבוע נפרדו משחם: "אנו נפרדים בצער מאיש נעים הליכות, ידען עצום, פורץ דרך ויצירתי, שביטא בצורה מבריקה את חיי המציאות היומיומית במדינה המתהווה. שחם היה מגשים במלוא מובן המילה. איש אשכולות המחפש להרחיב את אופקיו, ובמקביל ייצר נכסי צאן ברזל, שביטאו את ערכי ההתיישבות בכל רגע ורגע. אנו בגלבוע נזכור היטב את תרומתו לתרבות המקומית, וננסה להתנחם ביצירותיו האדירות שיישארו גם לאחר לכתו. יהיה זכרו ברוך ומורשתו מונצחת בדברי הימים של התרבות הישראלית".

   

  ממשרד התרבות נמסר: "אנו נפרדים מהסופר נתן שחם, בן דור הפלמ"ח, מבכיריה של היצירה העברית. סיפור חייו ויצירותיו של נתן ז"ל שזור בהוויית תקומתנו וחיינו בארצנו. נתן היה ממשחררי אילת וממניפי דגל הדיו. הדיו, שטבע ביצירה העברית ובדברי ימינו, תמשיך להיות חקוקה בנו לעד".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלעד גרשגורן
  נתן שחם
  צילום: אלעד גרשגורן
  לאתר ההטבות
  מומלצים