שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הרפורמה במוניות השירות: שימוש ברב-קו וקווים חדשים

  משרד התחבורה יפרסם בימים הקרובים מכרזים ראשונים להפעלת קווי מוניות שירות ב-20 אשכולות ברחבי הארץ. במסגרת הרפורמה ניתן יהיה לשלם על הנסיעה בימי החול בעזרת רב-קו ולהחליף קווים ללא תוספת תשלום. שר התחבורה כץ: "הרפורמה תשפר דרמטית את שירותי התחבורה הציבורית"

  משרד התחבורה יפרסם בימים הקרובים מכרזים ראשונים להפעלת קווי מוניות שירות בכל רחבי הארץ. במסגרת הרפורמה החדשה יוקמו קווים חדשים ויתאפשר התשלום באמצעות רב-קו.

  מונית שירות. יותר קווים, שימוש ברב קו (צילום: מתן טורקיה) (צילום: מתן טורקיה)
  מונית שירות. יותר קווים, שימוש ברב קו(צילום: מתן טורקיה)

  במסגרת הרפורמה, שמוביל שר התחבורה ישראל כץ, יפורסמו מכרזים להפעלת כ-20 אשכולות של קווי מוניות ברחבי הארץ וכן על קווים חדשים או משודרגים. בין היתר יוקמו אשכולות חדשים שיעניקו שירותים באילת, בקעת אונו, חולון-בת ים ואזור יהודה ושומרון.

   

  הרפורמה תאפשר לראשונה להשתמש ברב-קו במוניות השירות בימי החול. השימוש יאפשר לנוסעים להינות מכל הסדרי הנסיעה המוזלים בתחבורה הציבורית, כולל מעבר בין קווים ללא תשלום.

  עמדת רב קו. בקרוב ניתן יהיה להשתמש בכרטיס גם במוניות שירות (צילום: רועי צוקרמן) (צילום: רועי צוקרמן)
  עמדת רב קו. בקרוב ניתן יהיה להשתמש בכרטיס גם במוניות שירות(צילום: רועי צוקרמן)

  כ-110 קווים חדשים או משודרגים יכללו ב-20 האשכולות שברפורמה. הקווים גובשו לאחר עבודת תכנון רחבה שכללה פרסום קול קורא המבקש מהציבור להציע קווים חדשים או שינויים במסלולים הקיימים. תכנון מערך הקווים מבוסס על הרחבת השירות למוקדי ביקוש כמו מוסדות רפואיים, תחנות רכבת, מוסדות אקדמים ואזורי תעשייה.

  מפה מתווה אשכולות תל אביב (צילום: משרד התחבורה)
  קווי מוניות השירות באשכול תל אביב(צילום: משרד התחבורה)

  בין המכרזים הראשונים שפורסמו ניתן למצוא קווים חדשים באשכול תל אביב: קו 15 שיפעל מפארק דרום לרכבת תל אביב מרכז, דרך שכונות דרום-מזרח העיר, קניון עזריאלי, הקריה ובית החולים איכילוב. קו 2 החדש מאזורי חן לרכת תל אביב מרכז.

   

  אשכול תל אביב מזרח-רמת גן-גבעתיים יכלול שלושה קווים חדשים: קו 12 מאזור התעשייה עתידים לנמל יפו, דרך רמת גן, יד אליהו והתחנה המרכזית החדשה. קו 21 מגבעתיים לנמל יפו שיעבור בשכונות גבעתיים, קניון עזריאלי ושדרות רוטשילד. קו 20 מבית החולים תל השומר לחניון רידינג בתל אביב, דרך רמת גן, מרכז גבעתיים ורכבת תל אביב מרכז.

  מפה מתווה אשכולות מזרח תל אביב ורמת גן (צילום: משרד התחבורה)
  הקווים החדשים באשכול תל אביב מזרח-רמת גן-גבעתיים(צילום: משרד התחבורה)

  כל מפעיל יהיה אחראי על הפעלת כל הקווים באשכול. הקווים יפעלו בתדירות של לפחות 4-3 נסיעות בשעה, ברוב שעות היום. מציעי ההצעות שיתמודדו בהליך התחרותי יוכלו להפעיל מספר גבוה יותר של נסיעות. חלק מהקווים יפעלו מ05:00 ועד ל-01:00 בלילה, וחלקם מ-06:00 ועד ל-00:00 בלילה.

   

  כדי לשמור על תחרות הוגנת, הוחלט במשרד התחבורה כי מפעיל תחבורה ציבורית לא יוכל להפעיל קווי מוניות שירות באותם אזורים שבהם הוא מפעיל אשכול קווי אוטובוסים. חברת אוטובוס שתיגש ותזכה במכרז להפעלת מוניות שירות באשכול מסוים, לא תוכל לגשת למכרז הפעלת אוטובוסים באותו אשכול. בנוסף, המכרז יהיה בעל לו"ז מחייב, של ארבע נסיעות בשעות השיא ונסיעה עד שתיים בכל קו בשעות השפל.

  הערים שבהן יהיו לראשונה מוניות שירות ()

  השר ישראל כץ אמר כי הרפורמה מבוצעת כחלק ממהלך כולל שתכליתו לממש את ייעודן של מוניות השירות, כאמצעי תחבורה משלים לאוטובוסים ולרכבות ולחזק את מערך החבורה הציבורית בישראל. לדבריו, "הרחבת מערך שירותי המוניות תאפשר מעבר נוסעים נוספים מרכב פרטי למוניות שירות. הרפורמה תשפר באופן דרמטי את שירותי התחבורה הציבורית בישראל".

   

  מי שהביעו מעט הסתייגות מהרפורמה הינם ראשי התאגדות מוניות השירות הפעילות שטענו: "כל רפורמה בענף מוניות השירות שנותנת לגיטימציה ועידוד לריכוזיות ולא כוללת את קידום הצעת חוק הרב-קו גם למוניות השירות היא רפורמה ריקה מתוכן, שתפגע קודם כל בציבור הנוסעים".

   

  יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), אמר ל-ynet: "כל מי שיזכה במרכז יהיה לו רב-קו מסובסד. למונית שירות אין כוח באמת אם אין להם רב-קו. זו מהפיכה גדולה שמשנה את הענף ושירות ענק לגמלאים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים