שתף קטע נבחר

מחיזבאללה ועד איראן: הנרקיסיזם ופוטנציאל הנזק של גונן שגב

"הקשר האיראני" של השר לשעבר לא החל ב-2012, אלא בשנות ה-90 - אז הופעל על-ידי סוכן חיזבאללה מטייבה. המגלומניה ותאוות הבצע שלו הפכו אותו לטרף קל עבור ארגוני ביון זרים. ואף שחלף זמן רב, הידע שצבר כשֹר בצירוף Google Maps היו עלולים לסייע רבות למודיעין האיראני. פרשנות

 

גונן שגב ארכיון (צילום: גלעד קוולרצ'יק)
ארכיון. גונן שגב (צילום: גלעד קוולרצ'יק)

לד"ר גונן שגב יש שתי תכונות אופי מרכזיות שאופייניות לישראלים רבים. אחת מהן היא שהוא תמיד רצה "לעשות מכה" שבה ירוויח סכום עתק בלי להתאמץ. התכונה השנייה משלימה את הראשונה: הוא משוכנע שהוא מסוגל לתחמן את כל העולם, כל הזמן, בזכות יכולותיו הקוגניטיביות וקסמו האישי יוצאי הדופן.

 

גונן שגב הוא נרקיסיסט שמשוכנע שהוא נהנה מעליונות שכלית או אחרת שאחרים פשוט לא יכולים לעמוד בפניהן, ולכן הם נופלים ברשתו. סביר להעריך שגם כשעבד לכאורה בשירות המודיעין האיראני הוא האמין שהוא מוליך אותם שולל ולא הם אלה מסבכים אותו.

 

גונן שגב ארכיון (צילום: עטא עוויסאת)
גונן שגב. קייס עובייד הבחין בפוטנציאל לחצות קווים(צילום: עטא עוויסאת)

אבל לגונן שגב יש גם תכונה שלישית שפסיכולוגים קוראים לה "היעדר סופר אגו": אין לו את המנגנון המנטלי שמתפקד אצל רובנו ואומר לנו מתי אסור לחצות את הקו המוסרי או החוקי ולזנוח את הכללים החברתיים המקובלים. בגלל המחסור בסופר אגו, שגב הסתבך שוב ושוב בפלילים. הוא ראה בסמים, במרמה - וגם בריגול נגד ארצו - אמצעים לגיטימיים לממש את חלומו על המכה הגדולה.

 

את הפער בין יכולותיו השכליות האמיתיות לבין מה שהוא חשב על עצמו אפשר לזהות מיד על פי האופן החובבני, המטופש אפילו, שבו התנהל בפרשיות הפליליות שבהן הסתבך ושבגללו הוא נתפס פעם אחר פעם - די בקלות - על ידי המשטרה ושב"כ. זה נכון גם לגבי כוחות אכיפה בחו"ל כמו משטרת הולנד, שירותי הביטחון של ניגריה וכיוצא באלה.

 

גונן שגב בניגריה  (צילום: hotels.ng place)
גונן שגב במרפאה בניגריה (צילום: hotels.ng place)
 

גונן שגב בניגריה  (צילום: hotels.ng place)
גונן שגב במרפאה בניגריה(צילום: hotels.ng place)

גונן שגב בניגריה ()
גונן שגב

טועה מי שחושב שהרומן של גונן שגב עם האיראנים התחיל רק ב-2012. כבר בשנות ה-90 הבחין בו קייס עובייד - ערבי-ישראלי תושב טייבה שעבד בשירות חיזבאללה – וראה את שר התשתיות לשעבר כטרף פוטנציאלי. זה היה לפני ששגב זייף את הדרכון הדיפלומטי ולפני שהסתבך בעסקי סמים ובמרמה בכרטיסי אשראי. הסוכן של חיזבאללה הבחין לפני כולם בפוטנציאל של שגב לחצות את הקווים.

 

כפי שנחשף לראשונה ב-ynet, קייס עובייד סידר לו עסקות רווחיות עם גורמים במפרץ הפרסי, שכנראה עבדו בשירות חיזבאללה ואיראן. המטרה הייתה בסופו של דבר לחטוף את שגב ולהחליפו באנשי חיזבאללה. בסופו של דבר התכנית לא יצאה לפועל מפני שחיזבאללה מצא ישראלי אחר שהיה פחות זהיר, אלחנן טננבוים שמו, שנחטף והועבר מהמפרץ הפרסי לביירות במהלך עסקת סמים.

 

אבל האיראנים כבר הכירו את גונן שגב, וכשהוא הופיע מחדש בתחום ההתעניינות שלהם, בעת שהותו בניגריה, הם מיהרו לנצל אותו.

 

מה הנזק?

עד כמה הועיל שגב לאיראנים? אפשר להעריך שלא הרבה. אבל אף שעברו יותר מ-20 שנה מאז כיהן כשר האנרגיה והתשתיות, הוא הכיר היטב מתקנים רגישים בישראל - לא רק בתחום האנרגיה, אלא גם של צה"ל – וכן מערכות אחדות שסמויות מעינו של האזרח הרגיל.

השתלשלות הפרשה ()

הוא יכול היה לדייק את מפת המטרות האסטרטגיות שהאיראנים הכינו עבור הטילים שלהם. הוא גם יכול היה להצביע על ריכוזי אוכלוסין ועל הרגלים של ישראלים באופן שעשוי לטייב מהותית גם את בנק המטרות האיראני, ולהשפיע על שיטות התקיפה ועל העיתוי שלהן. מנקודת מבט ישראלית, השילוב בין אפליקציית "Google Maps" לבין גונן שגב הוא שלילי ביותר.

 

התועלת השנייה שהאיראנים יכלו להפיק משגב היא מערכת הקשרים הענפה שלו. הוא הכיר אנשים בעבר ובהווה בתחום האנרגיה והתשתיות בישראל ואפילו קצינים לשעבר בצה"ל כמו אורן שחור, שהיה בכיר במודיעין וחבר שלו.

 

הוא יכול היה לפתוח לאיראנים לא מעט דלתות, בעיקר בקרב לשעברים בשירות הציבורי, בצה"ל ובזרועות הביטחון האחרות. סוכנים איראנים או אנשים שפעלו בשליחות איראן, יכלו בעזרתו להיכנס בדלת הזו, כלומר ליצור קשר עם הישראלים, ובעזרתם ליצור קשר עם ישראלים אחרים וכן הלאה מבלי שאף אחד יודע שאותם אנשים עובדים בשירות איראן או קשורים בעקיפין למודיעין האיראני.

 

אפשר להעריך שהנזק הממשי שגרם גונן שגב לביטחון מדינת ישראל אינו גדול, אבל הוא מעורר הרבה תהיות וסימני שאלה ביחס לעצם העובדה שבן אדם כזה, שלפי כל פרמטר ישראלי עונה על התואר הקלישאתי "מלח הארץ", התפתה לכאורה לבגוד. הוא אמנם לא הראשון, אבל הוא הבכיר ביותר בממסד השלטוני בישראל שסייע למר שבאויבי ישראל. האם יש עוד כאלה?


פורסם לראשונה 18/06/2018 22:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד קוולרצ'יק
גונן שגב
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים