שתף קטע נבחר

תיעוד קורע לב ממכלאות הילדים: צורחים ובוכים "אבא! אמא!"

בכל העולם מפרסמים הבוקר קטע שהוקלט לכאורה בתוך אחד המתקנים לילדי מסתננים שנקרעו מהוריהם בגבול ארה"ב-מקסיקו, במסגרת מדיניות ה"אפס סובלנות" החדשה של ממשל טראמפ. הם נשמעים בוכים בהיסטריה ומבקשים לחזור לאבא ואמא, ילדה התקשרה לדודתה: "אתנהג יפה, רק תוציאי אותי מכאן". מבוגר על בכי הילדים: "יש לנו תזמורת. חסר רק מנצח"

הקלטה שפורסמה אמש בכלי תקשורת רבים ושבה מתועד לכאורה בכיים של ילדים קטנים שהופרדו בכפייה מהוריהם אחרי שנכנסו ללא היתר לארצות הברית דרך גבולה הדרומי, מעוררת הבוקר (יום ג') סערה עולמית. ההקלטה – הכוללת שמע בלבד – היא ככל הנראה התיעוד הדרמטי ביותר עד כה של קריעת משפחות המסתננים במסגרת מדיניות ה"אפס סובלנות" החדשה של ממשל טראמפ.

 

ההקלטה נעשתה לכאורה בגבול ארה"ב-מקסיקו, ולפי ארגון ProPublica שפרסם אותה, ארגון המוצג בתקשורת האמריקנית כארגון חוקר ללא מטרות רווח, נשמעים בה ילדים בוכים בכי תמרורים ומבקשים לחזור להוריהם. הם נשמעים צועקים שוב ושוב Mami ו-Papá, ובשלב מסוים נשמע קולו של אדם בוגר – לדברי הארגון מסוכנות המכס והגנת הגבולות – אומר על בכיים: "אוקיי, יש לנו כאן תזמורת. חסר רק מנצח". לא ברור אם הדברים נאמרו כתלונה – ייתכן שהם נאמרו אל הילדים בחיבה בניסיון להרגיעם.

מכלאות הילדים שהופרדו מהוריהם במקסיקו (צילום: EPA)
ילדי מסתננים על מזרנים באחד המתקנים האמריקניים לילדים(צילום: EPA)

מכלאות הילדים שהופרדו מהוריהם במקסיקו (צילום: רויטרס)
הרשויות רשאיות לשלוח את הילדים למשפחות אומנה. במתקן לילדי מסתננים בדרום ארה"ב(צילום: רויטרס)

"אני לא רוצה שיעצרו את אבא שלי. אני לא רוצה שיגרשו אותו", נשמע ילד אחד מתחנן. בקטע אחד בהקלטה נשמר אדם מבוגר מורה לְילד להפסיק לבכות.

 

תשומת לב גדולה מושכת בהקלטה ילדה, ככל הנראה בת שש מאל סלבדור, הנשמעת מתחננת לאנשי הסוכנות להגנת הגבולות שיתקשרו לדודתה. היא אומרת להם כי יש לה את מספר הטלפון של הדודה וכי אמה הבטיחה לה שדודתה תבוא לאסוף אותה. אנשי ProPublica אומרים כי הצליחו ליצור קשר עם הדודה, אך זו סיפרה להם כי היא ובתה, שהגיעו לארה"ב לפני שנתיים, הן בעצמן מבקשות מקלט ולכן אין באפשרותה לאסוף אותה.

 

בוכים עד שלא מצליחים לנשום

לפי ProPublica, אנשי הרשויות אמרו לילדה הכלואה כי ייתכן שאמה תגורש. "זה היה הרגע הקשה ביותר בחיי", סיפרה דודתה. "היא בוכה ומתחננת שאבוא לקחת אותה. היא אומרת 'אני מבטיחה שאתנהג יפה, אבל בבקשה תוציאי אותי מכאן. אני לבד'". הדודה סיפרה כי אחותה ובתה יצאו בדרכן לארה"ב לפני כחודש ושילמו למבריח שהוביל אותן לגבול כ-7,000 דולר. בדרך עברו בגואטמלה ובמקסיקו.

מכלאות הילדים שהופרדו מהוריהם במקסיקו (צילום: רויטרס)
אוהלים באחד ממחנות הילדים ליד גבול מקסיקו(צילום: רויטרס)

לדברי ProPublica, האדם שהקליט את קולות הילדים בשבוע שעבר, ושמבקש להישאר בעילום שם מחשש שיפגעו בו, העיד כי ראה כעשרה ילדים. להערכתו הם בני 10-4 והובאו אל מתקן המעצר שבו הם מוחזקים פחות מ-24 שעות לפני כן. לכן, טוענים בארגון, ההלם והחרדה שמפגינים הילדים הם עדיין תוצאות של התרחשות טרייה. "חלקם בוכים בהיסטריה גדולה כל כך עד שהם בקושי מצליחים לנשום", נכתב באתר הארגון. האדם שמסר את התיעוד סיפר כי אנשי הרשויות הציעו לילדים חטיפים בניסיון לנחם אותם – אך ללא הצלחה. הסרטון פורסם בכלי תקשורת ברחבי העולם כולו, בכלל זה ב-CNN וב-BBC.

מכלאות הילדים שהופרדו מהוריהם במקסיקו (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ההחלטה של הרשויות בארה"ב להפריד את הילדים מהוריהם ולהחזיק אותם במתקנים נפרדים גררה בשבועות האחרונים ביקורת קשה על הממשל הן מגורמים בארה"ב עצמה והן מרחבי העולם. במסגרת מלחמתו בהסתתנות הבלתי חוקית לארה"ב החליט ממשל טראמפ שכל מי שנתפס חוצה את הגבול שלא כחוק יעמוד לדין, אבל את הילדים אי אפשר להעמיד לדין לפי החוק. לכן, כדי שאפשר יהיה להגיש כתב אישום נגד הוריהם, מועברים ההורים לטיפול רשויות אכיפת החוק – ואילו הילדים נשלחים למתקנים נפרדים, ומשרד הבריאות והרווחה הוא שמטפל בהם. כיוון שהם נחשבים לקטינים השוהים בארה"ב ללא מלווה בגיר, המשרד רשאי גם לשלוח אותם למשפחות אומנה. בעבר היה נהוג שמהגרים ללא עבר פלילי חמור משוחררים ממעצר בעודם ממתינים לדיון בבקשת המקלט שלהם.

 

"הנאצים בניגוד אלינו מנעו מיהודים לעזוב"

מדיניות ההפרדה של ממשל טראמפ גררה גינויים מאנשי מקצוע, מהאו"ם וממנהיגים דתיים בארה"ב, בהם בכירים אוונגליסטים שהיו מתומכי קמפיין הבחירות של טראמפ. הנשיא עצמו הודה כי הוא "שונא את המצב שבו ילדים מופרדים מהוריהם", אך האשים את הדמוקרטים במשבר: הוא טען כי העובדה שהדמוקרטים אינם נכונים לכאורה לפשרה סביב חוקי ההגירה החדשים שהרפובליקנים רוצים לקדם בקונגרס אלא מתעקשים לדבוק ב"אג'נדה אכזרית" – היא שגורמת להמשך פירוקן של משפחות בגבול. אתמול שב וניסה טראמפ להגן על המדיניות הנוקשה של ארה"ב בגבולה הדרומי. "לא נהפוך למחנה מהגרים", אמר הנשיא בוושינגטון, והוסיף שארה"ב "לא תהפוך למתקן שמחזיק פליטים. לא במשמרת שלי".

מכלאות הילדים שהופרדו מהוריהם במקסיקו (צילום: EPA)
אנשי הסוכנות להגנת הגבולות קולטים מסתננים שנעצרו(צילום: EPA)

מכלאות הילדים שהופרדו מהוריהם במקסיקו (צילום: רויטרס)
אין מעבר. מהגרים הגיעו לארה"ב אחרי מסע דרך גואטמלה ומקסיקו(צילום: רויטרס)

בסוף השבוע האחרון נחשף כי מאז 19 באפריל ועד 31 במאי הופרדו כמעט 2,000 ילדים מהגרים מהוריהם או מהמלווים הבגירים שאיתם הגיעו לגבול. המשרד האמריקני לביטחון המולדת מתעקש כי הילדים מוחזקים בתנאים הגונים וכי תינוקות אינם מופרדים מהוריהם, אבל עיתונאים שהצליחו להסתנן לתוך מתקנים כאלה מדווחים על מציאות אחרת. לפי דיווחים בארה"ב, כ-1,500 מהילדים מוחזקים בסניף סופרמרקט של וולמרט לשעבר בטקסס, וליד הגבול מקים הממשל אוהלים כדי לשכן עוד ילדים החוצים את הגבול. בימים האחרונים הצטרפו הגברת הראשונה מלניה טראמפ ושתיים שקדמו לה בתפקיד, לורה בוש והילרי קלינטון, לקוראים לחדול בדחיפות מהפרדת הילדים.

 

בינתיים, התובע הכללי של ארה"ב ג'ף סשנס, האחראי על אכיפת מדיניות ה"אפס סובלנות" כלפי המסתננים, סיפק הלילה עוד הצהרה שגרמה להרמת גבות בארה"ב. סשנס התגונן מפני ההשוואה בין הפרדת הילדים שעושה ארה"ב למעשיהם של הנאצים במחנות הריכוז בגרמניה ואמר: "ובכן, זו כמובן הגזמה. בגרמניה הנאצית כמובן מנעו מיהודים לעזוב את המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מתקן כליאה למהגרים בארה"ב
צילום: EPA
מומלצים