שתף קטע נבחר

נהרסה מסלעה שנבנתה על חוף הים באשקלון

בית המשפט דחה עתירה שהגיש הבעלים של מסעדת ה"סוכה הלבנה". השופט כתב בהחלטתו: "המסלעה פוגעת בקו המגע בין הים ליבשה, מצמצמת את השטח הפנוי לציבור, פוגעת במצוק הטבעי ואף פוגעת במערכות האקולוגיות"

החוף חזר לציבור: המסלעה הצמודה ל"סוכה הלבנה" הנמצאת על מצוק הים באשקלון נהרסה בשבוע שעבר, לאחר שבית המשפט השלום באשקלון הותיר על כנו צו שהוציא המשרד להגנת הסביבה, שהורה לסלק את המסלעה, שמנעה מעבר חופשי על חוף הים וגם פגעה בסביבה החופית.

 

המסלעה בחוף באשקלון (צילום: רני עמיר, המשרד להגנת הסביבה)
המסלעה בחוף באשקלון לפני ההריסה(צילום: רני עמיר, המשרד להגנת הסביבה)

 

המסלעה אחרי ההריסה (צילום: יצחק קודוביצקי, המשרד להגנת הסביבה)
המסלעה אחרי ההריסה(צילום: יצחק קודוביצקי, המשרד להגנת הסביבה)

 

בדצמבר 2017 שלח רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה, מכתב התראה אל הבעלים של המסעדה רונן טבקול ואל עיריית אשקלון, בדרישה כי יפנו לאלתר את השטח הבנוי ללא היתר וישיבו את המצב לקדמותו, כלומר: חוף ובו חול ים בלבד, הפתוח ונגיש לציבור, ללא סלעים וללא בטון.

 

בתגובה, עתר הבעלים של השטח לביטול צו מנהלי בשטח הנמצא מחוץ לזה שבחזקתו, וטען כי הריסת המסלעה תוביל לקריסת המבנה. לטענתו מיקום "הסוכה הלבנה", שהוקמה בתחילת שנות ה-70', לא השתנה כלל, אך קו החוף הולך ומתקצר והמסלעה הוקמה כדין והיא הפיתרון היחיד והמיידי להגנת המצוקים.

 

בתיק הוגשו שלוש חוות דעת מקצועיות: אחת בנוגע לפגיעה במצוק החופי ושתיים בנוגע לפגיעה האקולוגית ברביית צבות הים - אחת מהן מטעם רשות הטבע והגנים.

  

השופט עידו כפכפי, שדחה את העתירה, כתב בהחלטתו כי "יש לפרש את חוק שמירת הסביבה החופית באופן נרחב". הוא הוסיף כי "לא נסתרה הטענה כי המסלעה פוגעת בקו המגע בין הים ליבשה, מצמצמת את השטח הפנוי לציבור, פוגעת במצוק הטבעי ואף פוגעת במערכות האקולוגיות".

 

עוד ציין השופט כי "מדובר במסלעה רחבת ידיים, אשר על פניו שונה מהמצב שהיה לפני מספר שנים במקום ואף כוסתה בחול בשלב מסויים, ככל הנראה כדי להצניע את הפגיעה במעבר בחוף הים". השופט נתן עיכוב ביצוע לפירוק המסלעה על מנת לאפשר למשרד להגנת הסביבה יחד עם הרשות המקומית לבחון את אופי ההריסה ולתת פתרונות הנדסיים שיאפשרו הריסה ללא גרימת נזק גדול למסעדה. עוד ציין כי בית המשפט לא יחליף את שיקול דעתו בשיקול דעת המשרד להגנת הסביבה - במיוחד במצב שבו שיקול דעת המשרד נתמך בחוות דעת - ועל כן, אינו מתערב בצו וקובע כי יהיה בתוקף. זאת, למעט רצועה צרה של משטח בטון.

 

את המשרד ייצגה בהליך המשפטי עו"ד נאוה גוטמן מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בשיתוף עו"ד ליאורה עופרי מהלשכה המשפטית של המשרד להגנת הסביבה. הפעילות נעשתה במסגרת פורום חופים, המרוכז ביחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יצחק קודוביצקי, המשרד להגנת הסביבה
אחרי ההריסה
צילום: יצחק קודוביצקי, המשרד להגנת הסביבה
מומלצים