שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המורה שרץ מול ארדואן: "מה עשית נגד ישראל?"

  מוהרם אינצ'ה, מורה לפיזיקה שהפך לאחד ממתנגדיו הבולטים של נשיא טורקיה, מוביל את המחנה החילוני לבחירות ביום ראשון ומבטיח להחזיר את הדמוקרטיה, לשקם את הכלכלה ולהתרחק מהארמון הראוותני שהקים ארדואן. אבל בחיזור אחר בוחרים הוא מאגף אותו מימין: "אם תקרא תיגר על ישראל, אתייצב לצדך"

   

  מוהרם אינצ'ה, האיש שמאיים על שלטון ארדואן    (צילום: אלי סגל)

  מוהרם אינצ'ה, האיש שמאיים על שלטון ארדואן    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  המנהיג הטורקי משלהב-ההמונים עולה לבמה בעצרת הבחירות שלו. הקהל מריע. זמן לא רב לפני כן הגיעו הדיווחים מגבול עזה: יותר מ-60 פלסטינים נהרגו בעימותים עם צה"ל. "להחזיר את השגריר", הוא קורא, ודבריו מתקבלים בתשואות. "להחרים סחורות מישראל, שיקחו בחזרה את פיצויי המרמרה. האחים והאחיות שלנו נהרגו בפלסטין".
   
   

  לכוכב הפוליטי המתהלך על הבמה לא קוראים רג'פ טאיפ ארדואן. שמו מוהרם אינצ'ה, והוא המועמד הבכיר שתעמיד האופוזיציה מול נשיא טורקיה בבחירות ביום ראשון הקרוב. האם אפילו האיש היחיד שבו יכולים הישראלים לתלות את תקוותם לתום עידן ארדואן הוא פוליטיקאי שעתיד להשתמש בישראל כשק חבטות? המציאות, ובכן, מורכבת בהרבה.

  מוהרם אינצ'ה מועמד לנשיאות טורקיה (צילום: MCT)
  ראש בראש מול ארדואן. "הזמנים המדכאים יגיעו אל קצם"(צילום: MCT)

  מוהרם אינצ'ה ()

  אינצ'ה הוא המועמד לנשיאות מטעם מפלגת העם הרפובליקנית, מפלגה חילונית שהיא מפלגת האופוזיציה הראשית הנלחמת בארדואן ב-15 שנות שלטונו. אינצ'ה, יליד העיר ילובה, מכהן בפרלמנט מאז 2002 ונחשב לאחד הדוברים הבולטים והלוחמניים ביותר של מפלגתו, שמעולם לא הצליחה לנצח את ארדואן בבחירות. נאומים חוצבי להבות שנשא נגד ארדואן ואנשיו הפכו לסרטונים ויראליים ברשת, ועם מינויו למועמד המפלגה לנשיאות הבטיח שב-24 ביוני, יום הבחירות, "יגיעו הזמנים המדכאים אל קצם".

   

  אינצ'ה, בן 54, החל את דרכו המקצועית כמורה לפיזיקה וכמנהל בבית ספר תיכון. הוא נתפס כמי שהודות לסגנון דבריו החריף יכול לתת מענה לרטוריקה המשלהבת שבה משתמש ארדואן לעתים קרובות וכך לקרב אל מפלגתו מצביעים מהימין, כלומר מעבר לבסיס התומכים החילוני והפרו-מערבי שלה. אינצ'ה הבטיח כי אם ינצח בבחירות לנשיאות יסרב לגור בארמון הנשיאות המפואר, בעל 1,000 חדרים, שארדואן הקים בהשקעה כספית עצומה. לדבריו במקום זאת יהפוך את הארמון ל"גן עדן ללמידה". הוא גם מבטיח לשים קץ למפלגתיות במערכת המשפט ובשירות הציבורי ולחולל שינויים בכלכלה החולה, הסובלת מאינפלציה דו-ספרתית. מתחילת השנה איבדה הלירה הטורקית כמעט 20% מערכה לעומת הדולר.

  מוחרם אינצ'ה (צילום: AFP)
  אינצ'ה עם תומכיו. הצהרות לוחמניות נגד איש הדת גולן(צילום: AFP)

  בתחילת החודש שעבר, כשהוכרז כמועמד של מפלגת העם הרפובליקנית לנשיאות, הצהיר אינצ'ה כי יהיה נשיא על-מפלגתי, הנשיא של כולם, וכדי להדגיש את רצינות כוונותיו הסיר מדש חולצתו את הסיכה הנושאת את סמל המפלגה ובמקום זאת ענד סיכה הנושאת את דגל טורקיה. "הדבר הראשון שנעשה יהיה לכונן צדק", הבטיח ואז האשים את ארדואן בערעור הדמוקרטיה הטורקית, "נהיה חסרי פניות. נהיה עצמאיים".

   

  היעד הראשון: סיבוב שני

  לבחירות הקרובות לנשיאות ולפרלמנט בטורקיה, נזכיר, יש חשיבות מיוחדת. במקור הן היו אמורות להיערך רק בשנה הבאה, אבל הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן יזם את הקדמתן בטענה שלטורקיה דרוש נשיא בעל סמכויות נרחבות לטווח ארוך, כזה שיוכל להתמודד עם האתגרים הכלכליים והביטחוניים. הבחירות הקרובות ישלימו את המעבר של טורקיה ממערכת שלטון פרלמנטרית למערכת שלטון נשיאותית, מהלך שנוי במחלוקת שארדואן הצליח לאשר רק בזכות ניצחון דחוק במשאל עם בשנה שעברה.

  בסיס אינצ'ירליק. "האמריקנים ייסעו הביתה לחג המולד" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  בסיס אינצ'ירליק. "האמריקנים ייסעו הביתה לחג המולד"(צילום: AFP)

  מי שייבחר לנשיא טורקיה ייהנה מסמכויות ששום מנהיג ממנהיגי טורקיה לא החזיק בהן במאה השנים האחרונות: תפקיד ראש הממשלה יחדל להתקיים, והנשיא ינהיג למעשה את הממשלה, את המשטרה ואת הצבא. לפי הסקרים ארדואן צפוי לקטוף בקלות את המקום הראשון בסיבוב הראשון, אבל אם לא ישיג בו 50% מהקולות הוא ייגרר לסיבוב שני, ובו כבר צפוי לו מרוץ צמוד בהרבה.

   

  סקרים מלמדים שכוחו של ארדואן נשחק לאחרונה בצל משבר הלירה הטורקית, ולפי הסקרים האחרונים הוא זוכה ל-47-44 אחוזים מהקולות. לפי הסקרים אינצ'ה זוכה לכ-29-25 אחוז מהקולות, והמועמדת מרל אקשנר צועדת במקום השלישי עם כ-14 אחוז. אם ארדואן ייגרר לסיבוב שני, המתמודד שיעפיל לקרב מולו בסיבוב זה צפוי לאחד סביבו את מפלגות האופוזיציה ואת תומכיהן – וינסה להדיח את ארדואן מהשלטון לראשונה אחרי 15 שנה.

   

  מפלגתו של אינצ'ה מאשימה את ארדואן כי ביצע "הפיכה אזרחית" באמצעות מבצע המעצרים שאליו יצא לאחר הניסיון הכושל להדיחו מהשלטון בהפיכה בקיץ 2016. במבצע המעצרים הזה נזרקו לכלא יותר מ-50 אלף איש, בהם עיתונאים ומחוקקים מהאופוזיציה, וכ-110,000 עובדי ציבור פוטרו בטענה שיש להם קשר ליוזמי ההפיכה.

  הפגנות ברצועת עזה (צילום: רויטרס)
  העימותים הקשים בגבול עזה בחודש שעבר. "ארדואן עובד עליכם"(צילום: רויטרס)

  עם זאת, ואולי בשל רצונו לקרב אליו גם מצביעים שאינם נמנים עם בסיס התומכים של מפלגת העם הרפובליקנית, בכמה עניינים הציג אינצ'ה עמדה חריפה לא פחות משל ארדואן, ואחד מהעניינים האלה הוא הסגרתו של איש הדת הגולה פתחוללה גולן, שאותו מאשים ארדואן בהובלת ניסיון ההפיכה נגדו ב-2016. בסוף מאי איים אינצ'ה כי אם ינצח בבחירות יסגור את בסיס אינצ'ירליק שארה"ב מפעילה בדרום טורקיה אם וושינגטון תעמוד בסירובה להסגיר לטורקיה את גולן, הגר כיום בפנסילבניה.

   

  "אם ארה"ב לא תסגיר אותו נסגור את בסיס אינצ'ירליק ועד 24 בדצמבר נשלח הביתה את החיילים האמריקנים, כך שהם יוכלו לחגוג את חג המולד עם משפחותיהם", אמר. בסיס אינצ'ירליק הוא בסיס המשמש בין השאר את חיל האוויר האמריקני במלחמתו נגד דאעש. דבריו של אינצ'ה הפתיעו פרשנים שונים משום שמפלגתו נחשבת פרו-אמריקנית יותר ממפלגתו האיסלאמיסטית של ארדואן.

  מוהרם אינצ'ה מועמד לנשיאות טורקיה (צילום: AP)
  מבטיח לשקם את היחסים עם המערב. מוהרם אינצ'ה(צילום: AP)

   

  האחים והאחיות בפלסטין

  אינצ'ה דאג גם לאותת כי לא יהיה בהכרח נוח בהרבה לישראל. בעצרת באנסיה בחודש שעבר, אחרי העימותים הקטלניים ביותר בגבול עזה מאז מבצע "צוק איתן", תקף אינצ'ה את מפלגתו של ארדואן ואמר כי במקום להסתפק בהפגנות ובתהלוכות עליה לנקוט צעדים רציניים יותר נגד ישראל. "האם החרמתם סחורות ישראליות? לא. האם ביטלתם הסכמים עם ישראל? לא. הם החזרתם את 20 מיליון הדולרים שישראל שילמה על אירועי המרמרה? לא", אמר אינצ'ה בעצרת. "היום ארדואן מארגן הפגנה גדולה בנוגע לפלסטין. אין לי התנגדות לזה. האחים והאחיות שלנו נהרגו בפלסטין, אנחנו מצטערים מאוד. אבל האירוע שלו לא נערך בשביל פלסטין, אלא בשביל הבחירות. המדינה שלי צריכה לדעת את זה, אני לא רוצה שיונו אתכם".

   

  אינצ'ה קרא אז לטורקיה להחזיר מיד את שגריריה מישראל ומארה"ב וטען שארדואן פשוט אינו מסוגל לנתק את הקשרים עם ישראל, אלא רק לדבר על כך. "לא אכפת לך מהמוסלמים בפלסטין, אכפת לך רק מהבחירות", תקף את הנשיא המכהן ואז הבטיח: "אם באמת תקרא תיגר על ישראל, אני אתייצב לימינך".

  מוהרם אינצ'ה מועמד לנשיאות טורקיה (צילום: AP)
  הסקרים האחרונים מלמדים: קרוב ל-30% יצביעו לאינצ'ה בסיבוב הראשון(צילום: AP)

  בשבוע שעבר, בעצרת בחירות בעיר אורדו שלחופי הים השחור, האשים אינצ'ה את ארדואן בקיום "עסקאות חשאיות" עם ישראל. "האם סחר הנפט עם ישראל נמשך? כן. האם אתה ממשיך לקנות זרעים מישראל? כן. האם שלחת הוראה לבתי ספר שלא להחרים מוצרים ישראליים? כן", אמר אינצ'ה. הוא הדגיש את העובדה שטורקיה ממשיכה לחייב פלסטינים באשרות כניסה לתחומיה בעוד ישראלים פטורים מאשרות כאלה.

   

  ובכל זאת, בשיחה עם אולפן ynet הסביר ד"ר חי איתן כהן ממרכז דיין באוניברסיטת תל-אביב כי בפועל ברור שמבחינה אידיאולוגית – לאינצ'ה ולמפלגתו אין דבר נגד מדינת ישראל, ודאי שלא בעוצמות של ארדואן. לדברי ד"ר כהן, אינצ'ה מבהיר שברצונו לשקם את היחסים עם ישראל ועם המדינות האחרות שאיתן הסתכסכה טורקיה בימי ארדואן, אך גם מנצל אירועים נקודתיים כמו התלקחויות בעזה כדי להציג את ארדואן כמי שאינו פועל בנחרצות מספקת נגד הממשלה בירושלים.

   

  האם די בכך כדי לגרור את ארדואן לסיבוב מכריע ולסכן, לראשונה זה שנים, את שלטונו? המבחן האמיתי הראשון של אינצ'ה יגיע בשבוע הבא.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים