שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  צפו: טיל הטורפדו החדש של שייטת הצוללות

  טווח גדול יותר לעשרות ק"מ מהמטרה, משוגר מעומק של מאות מטרים, מתחמק מהטעיית האויב, פוגע בחשאיות במטרות בחוף ובנמל. בחיל הים סיימו את הניסוי בטיל הטורפדו החדש: "אירוע מכונן בחיל הים שקורה אחת לעשורים"

   

  ניסוי מערכת טורפדו חדשה של זרוע הים    (צילום: דובר צה"ל)

  ניסוי מערכת טורפדו חדשה של זרוע הים    (צילום: דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בזרוע הים של צה"ל השלימו הלילה (ג') ניסוי נרחב שסיים סדרת ניסויים בשנה האחרונה, שאפשרו לחיל להכריז על ה"טורפדו הכבד" של שייטת הצוללות, כמבצעי כמעט באופן סופי. סדרת ניסויים טכניים קטנים שיערכו בקרוב יאפשרו הכרזה רשמית של מבצעיות האמצעי החדש.

   

  הטילים החדשים משפרים בצורה ניכרת לעשרות ק"מ את טווח השיגור והפגיעה של הטיל החדש, למגוון מטרות, בהן בחוף, בקרבת כלי שיט בנמלי אויב וכן נגד מטרות בים עצמו. הטילים ישולבו בשנה הקרובה בחמש הצוללות הקיימות בחיל וגם בצוללת השישית, אח"י דקר, לאחר שבנייתה תושלם בגרמניה.

  ניסוי מערכת טורפדו חדשה של זרוע הים (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  ניסוי מערכת טורפדו חדשה של זרוע הים (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  במסגרת הניסויים שצה"ל החליט לחשוף לציבור ולאויביו, הותקפו עם הטיל החדש ספינות מטרה המדמות אויב, במים הריבוניים של ישראל וכן הותקפו גם מטרות חוף. לפי קצין בכיר בחיל הים, אחד מיתרונות הטיל החדש נוגע לכך שהוא דיגיטלי, בניגוד לטילי הטורפדו הוותיקים, אלמנט שמשפר את השליטה והדיוק של הטיל וכן יאפשר שדרוגים עתידיים של הטיל, בדומה לעדכוני תוכנה.

   

  "מדובר בטיל התת מימי העיקרי של הצוללות שלנו. זו יכולת שמחקה את מה שאנו עושים בעולם העל מימי של הצוללות, כלומר יכולת פגיעה מרחוק במטרות על ותת מימיות, בטווחים שיותר גדולים מטווחי ההתגלות של הצוללות, במגוון שלם של מהירויות - מעמידה סטאטית ועד למטרות נעות במהירות, כולל במים רדודים. זה נותן מענה מיידי ומשמעותי ומהווה עליית מדרגה לעומת הטורפדו הקיים", אמר הקצין.

  ניסוי מערכת טורפדו חדשה של זרוע הים (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  ניסוי מערכת טורפדו חדשה של זרוע הים (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  הקצין הבכיר ציין עוד כי מדובר ב"שדרוג בהיבט התחכום והטווחים. שיפור הטווח בטיל הזה נחשב במושגים עולמיים לטורפדו ארוך טווח. הטיל יוכל לרכוש מרחוק את המטרות. המערכים הסונאריים של הטיל הם דיגיטליים ולא אנלוגיים בניגוד לדורות קודמים, וזה ייתן לנו גמישות גדולה ויאפשר בעתיד אף להגדיל עוד יותר את הטווחים. זהו אירוע מכונן שקורה בחיל הים אחת לעשרות שנים".

   

  עומק הפעולה של הטיל החדש נחשב לגדול, מאות מטרים מתחת לקו המים. הניסוי המשמעותי מהלילה כלל את מבחן השילוב בין הטיל למערכות הלחימה של הצוללת. "בשילוב הזה לא נפגע שום יתרון של הטיל", ציין הקצין. "יש לטיל גם יכולת התמודדות מול אמצעי הטעיה שונים, כי העולם התת מימי הולך ונהיה דומה לעולם העל מימי. הטיל מתגבר על אמצעי הטעיה באופן שלא ייפגעו אחוזי הקטלניות והפגיעה שלו".

   

  שייטת הצוללות תפסה בשנים האחרונות נתח משמעותי במשימות "המערכה שבין המלחמות" (מב"ם), מאות מבצעים חשאיים לסיכול התעצמות איראן, חיזבאללה וחמאס. הקצין ציין בהקשר זה כי הצוללות רשמו בתקופה האחרונה אלפי שעות מבצעיות כאשר 60% משעות הים של הצוללות הוקדשו למבצעים, בהם איסוף מודיעין, והיתר לאימונים והסמכות: "הצוללות תמיד היו ובטח כעת כלי אסטרטגי חסר תחליף לביטחונה של ישראל. הן מהוות את כוח התקיפה התת מימי העיקרי שלנו. כשנחבר את הטורפדו החדש עם יכולת ההנעה העצמאית בצוללות החדשות שלנו, שמאפשרת לנו לשהות במשך ימים מתחת למים ללא צורך לצאת מחוץ למים לשינור, אז הערך המוסף מאוד גדול. הטיל מאפשר גמישות להתמודד עם שורת מטרות ובזירות שונות. הזירה נהיית יותר מורכבת, עם מי שבוחש בה את ידו".

   

  באופן כללי, ציין הקצין, כי ייתכן ובשנים הקרובות תשתנה צורת הצוללות, בין היתר כדי להקטין את הסיכוי שיתגלו: "בעבר, כשדיברו על חשאיות הצוללות, דיברו רק על החתימה האקוסטית, כלומר הרעש שהצוללת מייצרת ונקלט בסונארי אויב. היום יש גם רובד נוסף: יותר ויותר סונארים עם תדר נמוך שמזהים סונארים אקטיביים מרחוק, ולכן נשנה את הצורה בה הצוללת נבנית, עם פחות צורה גלילית ומוכרת".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים