שתף קטע נבחר

מחנות הילדים: זו הפרשה שמטלטלת את ארה"ב

טראמפ ממשיך להגן על המדיניות הנוקשה ואומר כי "כשהורים נעצרים בגבול, זה הכרחי להפריד את הילדים". במקסיקו, השכנה מדרום, מאשימים: "אכזריות וחוסר אנושיות". מורה נבוכים למצב העצוב

  

 

למרות הביקורת החריפה, ממשיך דונלד טראמפ להגן על המדיניות הנוקשה בגבולה הדרומי של ארצות הברית, שכוללת הפרדה של מהגרים בלתי חוקיים מילדיהם. בדברים שנשא הערב (ג') בכינוס לרגל 75 שנה לפדרציה הלאומית לעסקים עצמאיים בוושינגטון, אמר הנשיא האמריקני כי "כשהורים נעצרים בגבול, זה הכרחי להפריד את הילדים". הוא הוסיף כי הוא "רוצה לסיים את המשבר בגבול באמצעות היתר חוקי לעצור ולגרש משפחות של מהגרים בלתי חוקיים".

 

בסדרת ציוצים בטוויטר, השווה מוקדם יותר בין ארה"ב לגרמניה וכתב כי קבלת המהגרים הביאה לעלייה בפשיעה. "תהיי חכמה אמריקה!", הפציר. לדברי טראמפ, "הפשיעה בגרמניה עלתה ביותר מ-10% (הרשויות לא רוצות לדווח על הפשעים הללו) מאז שהחלו לקבל מהגרים. במדינות אחרות המצב אפילו גרוע יותר".

מכלאות הילדים שהופרדו מהוריהם במקסיקו (צילום: רויטרס)
"הכרחי להפריד ילדים כשההורים נעצרים בגבול". מחנות הילדים בארה"ב(צילום: רויטרס)

מכלאות הילדים שהופרדו מהוריהם במקסיקו (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בציוצים נוספים בטוויטר הוא האשים: "הדמוקרטים הם הבעיה. לא אכפת להם מפשיעה והם רוצים מהגרים בלתי חוקיים, לא משנה עד כמה הם רעים, שינהרו לתוך המדינה שלנו וישרצו בה. הם לא יכולים לנצח עם המדיניות הנוראית שלהם, אז הם רואים אותם כמצביעים פוטנציאליים".

 

טראמפ הוסיף כי "מתוך 12 אלף ילדים, 10,000 נשלחים לבדם על ידי הוריהם למסע מסוכן מאוד, ורק 2,000 מגיעים יחד עם ההורים - רבים מהם ניסו כבר כמה פעמים להיכנס למדינה". לדבריו, "עכשיו זו ההזדמנות הטובה ביותר עבור הקונגרס לשנות את חוקי ההגירה המגוחכים שעבר זמנם. עשו את זה, תמיד תחשבו על כך שאבטחת הגבולות שלנו צריכה להיות חזקה".

דונלד טראמפ  (צילום: רויטרס)
"הדמוקרטים הם הבעיה". טראמפ(צילום: רויטרס)

עד כה, אלפי ילדים כבר הופרדו מהוריהם המהגרים בעקבות מדיניות ה"אפס סובלנות בגבול" שעליה הכריז התובע הכללי ג'ף סשנס. אותה מדיניות מעמידה לדין כל מבוגר שחוצה את הגבול בניגוד לחוק. אם הוא נכנס לארה"ב עם ילדים הם נלקחים ממנו, ומועברים למתקני שהייה או למשפחות אומנה עד תום ההליך המשפטי של ההורה.

 

לפי המחלקה לביטחון המולדת 1,995 ילדים של מהגרים לא חוקיים הופרדו מהוריהם (או ממלווה בגיר אחר שהיה איתם) מ-19 באפריל ועד ל-31 במאי.

מכלאות הילדים שהופרדו מהוריהם במקסיקו (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מכלאות הילדים שהופרדו מהוריהם במקסיקו (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מכלאות הילדים שהופרדו מהוריהם במקסיקו (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

שר החוץ המקסיקני לואיס וידגראי קאסו כינה הערב את הפרדת הילדים מהוריהם בגבול ארה"ב "אכזריות וחוסר אנושיות", והפציר בממשל האמריקני לחשוב מחדש על המדיניות הזו. לדבריו, הוא שוחח על הנושא עם בכירים האו"ם, כולל המזכ"ל אנטוניו גוטרש.

 

איך הגענו למצב הזה?

עשרות אלפי הורים לילדים - רובם אזרחי הונדורס, אל סלבדור וגואטמלה - נתפסו בשנים האחרונות בעת שניסו לחצות את הגבול ממקסיקו לארה"ב באופן בלתי חוקי. הם סיפרו לרשויות האמריקניות כי נמלטו מקרטלי סמים, עוני קיצוני ואלימות של ארגוני פשע. ארה"ב אינה יכולה לשלוח אותם חזרה לצידו השני של הגבול אם הם אינם אזרחים מקסיקנים, וחייבת להעביר כל מקרה ומקרה להחלטת שופט הגירה.

 

ב-2008, הנשיא ג'ורג' וו. בוש התמקד בבעיית הקטינים שחצו את הגבול ללא הוריהם, וחתם על חוק שהתקבל פה אחד בקונגרס וקרא לשחרר את ה"קטינים הבודדים" הללו עם "כמה שפחות הגבלות".

 

עד שנת 2014, עמד הנשיא ברק אובמה בפני שטף, הן של ילדים שהגיעו לבדם והן של משפחות, שביקשו למצוא מקום מפלט מהאלימות במרכז אמריקה. בשלב מסוים, הממשל ניסה לשכן את המשפחות במרכזי מעצר מיוחדים. אולם, לאחר ששופט פדרלי בקליפורניה קבע כי הסדר זה מהווה הפרה של הסכם ישן שאינו מאפשר לשכן ילדים בתנאים הדומים לבית כלא, אפילו אם הוריהם איתם - ולכן הממשל החל לשחרר את המשפחות הללו עד לזימונן לבית המשפט.

ג'ורג' וו. בוש (צילום: Eric Draper / George W. Bush Presidential Library and Museum) (צילום: Eric Draper / George W. Bush Presidential Library and Museum)
ג'ורג' וו. בוש(צילום: Eric Draper / George W. Bush Presidential Library and Museum)

ברק אובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ברק אובמה(צילום: AFP)

שנים קדימה אל כהונת טראמפ, שהבטיח בכמה הזדמנויות לבנות חומה בגבול בין ארה"ב למקסיקו, והתובע הכללי סשנס שלעג למדיניות ההגירה הקודמת וכינה אותה "לתפוס ולשחרר". טראמפ וסשנס טענו כי אלו שמגיעים מנצלים פרצה במערכת - ובאים יחד עם הילדים כדי להבטיח שהם לא ייכלאו, ואז חומקים מהזימון לבית המשפט.

 

אז האם חל שינוי במדיניות האמריקנית?

כן, חל שינוי. המדיניות של ממשל טראמפ אמנם לא קוראת להפרדת ילדים מהוריהם, כפי שהבהירה מזכירת ביטחון המולדת קירסטן נילסן, אך היא גורמת לכך שההפרדה היא דבר בלתי נמנע.

 

מעט אחרי כניסתו של טראמפ לבית הלבן, מזכיר ביטחון המולדת דאז ג'ון קלי - כיום ראש הסגל בבית הלבן - העלה את רעיון ההפרדה בין הורים לילדיהם כאמצעי הרתעה מחצייה בלתי חוקית של הגבול. אולם, הממשל העדיף להתמקד באותה תקופה באיסור הכניסה של אזרחי שש מדינות מוסלמיות לארה"ב.

 

באפריל האחרון, התובע הכללי סשנס הודיע על תוכנית: ארה"ב תאמץ גישה של "אפס סובלנות" כלפי חציית גבול בלתי חוקית. אם אדם לא חצה את הגבול במעבר גבול מסודר על פי חוק, חציית הגבול תיחשב לעבירה גם אם הוא נחשב למבקש מקלט ואפילו אם אין לו כל עבר פלילי. בעוד הבגירים נעצרים ומועמדים לדין, הקטינים שהיו עימם מופרדים מהם.

התובע הכללי ג'ף סשנס (צילום: AP) (צילום: AP)
התובע הכללי ג'ף סשנס(צילום: AP)

מזכירת בטחון המולדת של ארה
מזכירת בטחון המולדת קירסטן נילסן(צילום: רויטרס)

נילסן ניסתה להרגיע את הרוחות כשטענה שילדים יופרדו מהורים רק במקרים מועטים, בין היתר כשהוריהם עוברים על החוק. זה יוצר רושם שגוי ולפיו רק ילדים שחצו את הגבול יחד עם הורים שהם חברי ארגון פשע או פושעים מסוג אחר - יופרדו. אולם, על פי החוק האמריקני, מעשה חציית הגבול עצמו ללא היתר הוא כבר פשע, ועילה להפרדה.

 

התוצאה היא שבמשך ששת השבועות שחלפו מאז הודעתו של סשנס על התוכנית - כמעט 2,000 ילדים הופרדו מהוריהם בגבולה הדרומי של ארה"ב.

 

האם גם ממשל אובמה הפריד ילדים מהוריהם בגבול?

המזכירה נילסן אמרה אתמול כי הפרדת המשפחות בגבול "אינה חדשה", וכי זה נעשה גם בתקופת בוש ואובמה - אם כי במידה פחותה. היא התכוונה: במידה מאוד מאוד פחותה.

 

גיל קרליקובסקי, ראש סוכנות המכס והגנת הגבולות של ארה"ב מתחילת 2014 ועד סוף כהונת אובמה, אמר כי הורים הופרדו מילדיהם רק אם הם נעצרו, וזאת בגין עבירות סמים או בעקבות צו מעצר שהיה תלוי נגדם. אולם, הוא מבהיר, כמות ההפרדות הייתה "זעירה" ביחס לכמות האנשים שחצו את הגבול במהלך כהונתו. 

 

קרליקובסקי עמד בראש הסוכנות בתקופה שבה כמות המשפחות והילדים שהעסיקו את אנשיו בגבול הייתה הרבה יותר גבוהה מהכמות כיום.

הפגנה נגד מדיניות הפרדת מהגרים מילדיהם לוס אנג'לס קליפורניה ארה
הפגנה נגד מדיניות הפרדת מהגרים מילדיהם בלוס אנג'לס(צילום: EPA)

הפגנה נגד מדיניות הפרדת מהגרים מילדיהם לוס אנג'לס קליפורניה ארה
(צילום: EPA)

 

איך הדמוקרטים אשמים במצב?

האמת שהם לא כל כך אשמים. אבל הם בהחלט מנסים לרכוב על הנושא כדי להפעיל לחץ על הרפובליקנים לקראת בחירות אמצע הקדנציה.

 

טראמפ אמר פעם אחר פעם כי האשמה היא על הדמוקרטים משום שהם הביאו "חוק נוראי שמפריד משפחות". אבל אין שום חוק שמורה על הפרדה בין הורים לילדיהם בגבול, וזו גם לא מדיניות שהדמוקרטים קידמו או יכולים לשנות לבד בהיותם מיעוט בקונגרס. יש לזכור כי החוק של בוש מ-2008 עסק בקטינים שהגיעו לבדם, ולא במשפחות.

 

בקרב הדמוקרטים, יש הטוענים כי טראמפ משתמש במשבר ההומניטארי שנוצר כמנוף למשא ומתן על חוק הגירה נוקשה יותר. הבית הלבן הכחיש זאת.

 

דובר הבית הלבן הוגאן גידלי אמר אתמול כי "המשבר הוא בגלל הדמוקרטים, אשר מלכתחילה דחו את תוכנית המהגרים של טראמפ". בריאיון לרשת "פוקס ניוז" הוסיף כי "זה מצב מסוכן למדינה הזו, והכל על מצפונם של הדמוקרטים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחנות ילדים בארה"ב
צילום: רויטרס
מומלצים