שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  חבריו השתתפו בניסוי של צה"ל נגד אנתרקס והוא עשה מזה סרט

  בגיל 19 שי שרף היה עד לניסוי סודי רפואי של צה"ל נגד נגיף האנתרקס מבלי לדעת מה יהיו תופעות הלוואי. כמעט 20 שנה אחרי הוא יצר את הסרט "אנתרקס" שמבוסס על האירוע החריג שזעזע מדינה שלמה. צפו בטריילר

   

  בשנת 2007 נחשף בתוכנית התחקירים "עובדה" כי צה"ל ביצע ניסויים סודיים ורפואיים במאות חיילים ביחידות מובחרות נגד נגיף האנתרקס. הניסוי התקיים בשנת 1999, בימים שבהם כולם חששו מנשק ביולוגי ואישים רבים ברחבי העולם קיבלו מעטפות עם האבקה הלבנה והמסוכנת.

   

  התחקיר היכה גלים וצה"ל עמד תחת ביקורת ציבורית קשה. הניסויים כללו מתן זריקות נסיוב לחיילים צעירים שסמכו על הצבא ולא ידעו שלחומרים יהיו תופעות לוואי שליליות כמו גידולים על העור, בעיות נשימה ונגעים כרוניים שהתפתחו על עורם וילוו אותם שנים אחרי. בסופו של דבר הוגשה תביעה נגד משרד הביטחון שקבעה כי על המדינה לפצות את החיילים שהשתתפו בניסוי.

   

  מתוך הסרט
  מתוך הסרט "אנתרקס" (צילום: אלסין דוידי)

  הקולנוען שי שרף שירת לצד כמה מהחיילים שהשתתפו בניסוי. בגיל 19 הוא שירת ביחידת "מגלן" והוא זוכר כיצד בכירים מהצבא הגיעו במכוניות לבנות לכל מקום שבו הצוות שלו התאמן, הקימו אוהל שחור והכניסו את המתנדבים לקבל זריקות, שבע פעמים בסך הכל.

   

  לאחר ששרף ראה את התחקיר ב"עובדה" הוא החל לשאול את עצמו שאלות על הקשר שבין אדם למולדתו. שאלות אלו הובילו אותו ליצור את הסרט "אנתרקס" ביחד עם התסריטאית יעל אורון. הסרט מספר את הסיפור באופן עלילתי עם צילומי ארכיון אמיתיים ומבוסס על החוויות של שרף וחבריו לצבא בשנים שלאחר המקרה. היום (ד') יצא הטריילר לסרט שעתיד לצאת ב-12 ביולי. צפו


  פורסם לראשונה 19/06/2018 22:01

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלסין דוידי
  מתוך "אנתרקס"
  צילום: אלסין דוידי
  לאתר ההטבות
  מומלצים