שתף קטע נבחר

המשוואה החדשה של חמאס: שיגור רקטות מיידי על כל תקיפה של צה"ל

חמאס סבור שישראל לא מעוניינת במלחמה בדרום, ולכן החל במדיניות אש חסרת תקדים - אנשיו משגרים רקטות מיד לאחר כל תקיפה של חיל האוויר ברצועה. בישראל מעריכים גם כי מניעי חמאס לשינוי חוקי המשחק נובעים מכישלונותיו בחודשים האחרונים

 

תקיפת צה
(צילום: דוברות המשטרה, דובר צה"ל)
המשוואה החדשה שקבע חמאס: בצה"ל זיהו כי הרי המסיבי הלילה לעבר יישובי עוטף עזה, שכלל כ-45 שיגורי רקטות ופצצות מרגמה, ביצעו ישירות אנשי הזרוע הצבאית של חמאס, כמדיניות חדשה של ארגון הטרור.

 

לפי מדיניות זו שלא הונהגה אפילו בשנים שלפני צוק איתן, חמאס תוקף מייד ברקטות את יישובי העוטף, במקביל או בסיומה של כל תקיפה של חיל האוויר את יעדיו ברצועה. הלילה החלו בכך פעילי חמאס סמוך לחצות, לאחר שחיל האוויר הפציץ מתקן צבאי של חמאס ברפיח, בתגובה להפרחות עפיפוני תבערה אתמול שגרמו לשריפות בשדות עוטף עזה. כך הוכיחו הפעילים כי אירוע דומה בתחילת השבוע, בהיקפים מצומצמים יותר, לא היה מקרי.  

 

היעדים שהותקפו בתגובה ישראלית עד לפנות בוקר כללו מוצבים, מחסנים, משרדים ומתחם אימונים תת קרקעי של חמאס המיועד להכשרות פעילי הארגון.

 

במערכת הביטחון סבורים כי חמאס פועל כעת לפי תפיסה שישראל לא מעוניינת במלחמה בדרום, ארבע שנים לאחר מבצע צוק איתן, ולכן מרשה לעצמו לנקוט מדיניות אש חסרת תקדים ונועזת מבחינתו.

 

יחד עם זאת, הירי של חמאס עדיין מוגבל לשטחי עוטף עזה בלבד ובשעות הלילה. בישראל מעריכים כי מניעי חמאס לשנות את חוקי המשחק נובעים מתסכולו אל מול כישלונותיו בחודשים האחרונים והחרפה מדודה של המדיניות הישראלית בנוגע לעפיפוני התבערה.

 

אם לפני כשבועיים חיל האוויר החל לירות טילים קטנים בקרבת מפריחי העפיפונים כאזהרה, אזי שבימים האחרונים הותקפו גם רכביהם הריקים של גורמים בולטים ביחידת העפיפונים של חמאס, תשתיות הפרחות העפיפונים ולבסוף גם יעדי הארגון.

תקיפת חיל האוויר ברצועת עזה ()
תקיפת חיל האוויר ברצועת עזה

שריפה באזור אור הנר בדרום ()
עפיפוני תבערה: שריפה באזור אור הנר בדרום

נזק בעקבות ירי רקטות של חמאס בעוטף עזה  (צילום: ביטחון אשכול)
נזק בעקבות ירי רקטות של חמאס בעוטף עזה (צילום: ביטחון אשכול)
לאלה ניתן להוסיף את תסכוליו של הארגון מכך שמתחילת אירועי הגדר בסוף חודש מרץ לא נפרץ הגבול עם ישראל כפי שחמאס תכנן, אל מול יותר מ-165 פלסטינים, רובם ככולם לפי צה"ל פעילי חמאס, שנהרגו בעימותים, וכן כ-100 יעדים בתוך הרצועה שחיל האוויר תקף ופגעו בהתעצמות הצבאית של הארגון.

 

בישראל מעבירים לחמאס מסרים עקיפים לפיה תפיסתו לגבי המדיניות הישראלית שגויה, וצה"ל יסלים את צעדיו גם במחיר של הידרדרות אם המצב הנוכחי יימשך, חרף גישת "אי שבירת הכלים" שהוביל הדרג המדיני בחודש האחרון מול עזה.

 

"בעת הנוכחית יש לחץ יותר של תל אביבים וירושלמים בנוגע לשריפות עפיפוני התבערה מאשר לתושבי העוטף. צריך לעבוד בשכל מול עזה בתקופה הזו", אמרו אתמול ל-ynet מקורות ביטחוניים. "המאמצים הטכנולוגיים למצוא פתרון לתופעת העפיפונים מתקדמים היטב אך גם בעתיד לא יהיה לכך פתרון הרמטי. אמירות של שרים שיש לתקוף ישירות את המפריחים מיועדות בעיקר לדעת הקהל, ללא קשר לביטחון. מבחינת חמאס השימוש בתופעת העפיפונים הוא Win-Win כדי לעלות את הסוגיה שלהם לסדר היום העולמי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ביטחון אשכול
פגיעת רקטות בעוטף עזה
צילום: ביטחון אשכול
מומלצים