שתף קטע נבחר

חמאס מהמר שישראל לא תיכנס לעזה - וטועה

הארגון העביר איתות לישראל: נמנע שינה מתושבי העוטף על כל תקיפה צה"לית. עם זאת, חמאס וגם הג'יהאד האיסלאמי מוכנים להמר שישראל לא תצא למערכה קרקעית בעזה בגלל העיסוק בהתבססות האיראנית בסוריה - וכאן הטעות: מוכנות צה"ל ונכונות הדרג המדיני לכבוש את עזה ברובה - קיימות

 

 

ליל האש הלילה בדרום היה לכאורה חלק מ"מערכת העפיפונים". אתמול אחרי חצות ישראל תקפה פעם נוספת מתקנים צבאיים של חמאס משום שגם אתמול שוגרו עפיפוני ובלוני תבערה ונפץ לעבר שטח ישראל והבעירו שדות בעוטף עזה. זאת על פי מדיניות התגובה המסלימה שנוקט צה"ל כדי לשים קץ לטרור העפיפונים.

 

תחילה ירו מכלי טיס ליד חבורות מפריחי עפיפונים ובלוני הליום, אחר כך תקפו כלי רכב ומבנים שבהם הכינו את העפיפונים ומאחר שהרמז לא הובן, הסלים צה"ל והחל לתקוף נכסים צבאיים של חמאס כדי לגבות מחיר גבוה ישירות מהזרוע הצבאית של חמאס שעומדת מאחורי מפריחי העפיפונים.

 

ההערכה במערכת הביטחון היא שחמאס, שמאבד כעת מנהרות בקצב מהיר וגם את יכולות הקומנדו הימי שלו, יעדיף לוותר על שיגור עפיפונים והבערת שדות בעוטף עזה ובלבד שלא ימשיך לאבד יכולות צבאיות כתוצאה מתקיפת ישראל.

פצמ
מקום נפילת פצמ"ר ליד גן ילדים באשכול(צילום: ביטחון אשכול)

חבלן מטפל בנפילת רקטה במועצה האזורית אשכול  (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

רסיסים פגעו בחלון ביישוב בעוטף עזה (צילום: ביטחון אשכול)
(צילום: ביטחון אשכול)

בפעם הראשונה שחיל האוויר תקף מטרות של הזרוע הצבאית של חמאס בתגובה על ירי העפיפונים, חמאס הבליג. אבל הלילה ראינו תגובה חדשה. גם חמאס החליט להסלים ושיגר יותר מ-40 רקטות ופצמ"רים לשטח ישראל. משמעות האיתות היא: אנחנו לא נשלים יותר עם תקיפת מטרות בשטחנו, גם אם הן בתגובה על העפיפונים. אנחנו, חמאס, נתקוף את הישראלים ביישובי עוטף עזה ונמנע מהם שינה אם ישראל תתקוף מסיבה כלשהי ברצועת עזה ותמנע שינה מאזרחי עזה.

 

זו בפירוש הסלמה בתגובה של חמאס, שנובעת מהמצוקה הגוברת והולכת של הארגון ושל הזרוע הצבאית שלו, החל מחודש מרץ השנה. צריך להדגיש בהקשר זה שצה"ל וגם חמאס נזהרים שלא לגרום לאבידות בנפש, כל צד בצד האחר. לכן צה"ל תקף בלילה וגם המענה של חמאס היה בלילה ובירי שרובו היה לשטחים פתוחים. מתוך הרקטות שנורו, רק חמש או שש כוונו על ידי חמאס לשטחים מיושבים.

 

את ההסלמה הלילה, שהיא לכאורה במסגרת "מערכת העפיפונים", צריך לראות בהקשר הרחב יותר, מפני שהיא עלולה להתדרדר במהירות במדרון שבסופו נמצאת מערכה נוספת ברצועת עזה, שבה צה"ל ייכנס לתוך שטח רצועת עזה ויכבוש לפחות חלקים נרחבים בה.

 

אילוסטרציה תקיפת צה
(צילום: דובר צה"ל)

 

המאפיין העיקרי במצב הזה הוא שחמאס סופג מאז סוף מרץ השנה, זה שלושה חודשים, מכות ואי-הצלחות למדיניות הפעלת הכוח שלו. הוא איבד כ-160 אנשים, המצוקה הכלכלית ברצועת עזה גוברת ואיכות החיים של יותר משני מיליון פלסטינים מתדרדרת.

 

טרור העפיפונים, שמתבצע בעידוד הזרוע הצבאית של חמאס, היה נחמה קטנה לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי על אף שהנזק הממשי שהסב הוא יחסית לא גדול וישראל יכולה לספוג אותו. אבל טרור העפיפונים והבלונים מפר את שגרת החיים בדרום ישראל ומערער את תחושת הביטחון של תושבי עוטף עזה ובכך נזקו העיקרי.

שריפה בנחל עוז בעקבות עפיפוני תבערה (צילום: אבי רוקח)
הדרום ממשיך לבעור(צילום: אבי רוקח)

לכן האגף הקיצוני בזרוע הצבאית של חמאס ובג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני ברצועת עזה מסרב לוותר על טרור העפיפונים והוא מוכן אפילו להמר על הסלמה, שלא תגיע להערכתו לכניסה צבאית של ישראל למבצע גדול ברצועת עזה. בכך הוא טועה.

 

גורמים ביטחוניים בכירים אומרים שצה"ל מוכן כיום הגנתית והתקפית למבצע גדול ברצועה, שבסיומו חמאס כנראה לא ישלוט יותר ברצועה. בצה"ל מעריכים שגורמים קיצוניים בזרוע הצבאית של חמאס טועים בהערכתם לא רק את מוכנות צה"ל אלא גם את נכונות הדרג המדיני בישראל לצאת למבצע גדול ברצועה שיהיה הרסני ובעל תוצאות שונות מאלה שהיו למבצע צוק איתן. בצה"ל אומרים כי בחמאס מעריכים שישראל לא תפעל מפני שהיא עסוקה במאבק עם האיראנים בצפון ורוצה להתמקד במאבק זה ולא להסתבך ברצועה.

 

"הם מבינים אותנו לא נכון וזה עלול להביא להתדרדרות, שבסיומה אנחנו נהיה ברצועת עזה והם יבינו שטעו", אומרים בצה"ל. במקביל, מעבירה ישראל מסרים, כנראה דרך מצרים, לחמאס שהיא לא תשלים עם המשך חילופי האש סביב הרצועה. בצה"ל אומרים שאם יהיו עוד כמה לילות או ימי קרב כאלה, ישראל תפעל. אם כתוצאה מהחלטה של הדרג המדיני בלחץ התושבים או כתוצאה מאירוע שיהיו בו נפגעים בצד הישראלי.

 

לכן מקווה ישראל שבחמאס יבינו שלטרור העפיפונים עשויות להיות תוצאות אסטרטגיות לא רצויות מנקודת ראותה של ישראל, אבל בהחלט גורליות מנקודת ראותם של תושבי עזה. בהקשר זה מזכירים בצה"ל כי הצבא מתאמן וערוך לפעול בכמה חזיתות במקביל ואם בחמאס סבורים שבגלל העימות עם האיראנים ושלוחיהם בצפון צה"ל לא יפעל ברצועת עזה, הם טועים טעות שעליה לא רק הם, ראשי חמאס, ישלמו ביוקר, אלא כל תושבי הרצועה. בצה"ל מציעים לחמאס ולג'א"פ לקחת אזהרה זו ברצינות רבה ולקחת צעד אחורה במלחמת העפיפונים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
אחת התקיפות בעזה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים