שתף קטע נבחר

אלופת אירופה: איי פארו לא מפסיקה לעשות ילדים

חובבי הכדורגל מכירים אותה כבשר התותחים של אירופה, אך לאיי פארו יש גם במה להתגאות - שיעור הילודה הגבוה ביבשת. מה הסוד שלה?

שישה שמות מופיעים בתיבת הדואר של גנהילד הלמסדל, ובקרוב יתווסף שם שביעי. משפחה מרובת ילדים היא דבר שכיח באיי פארו, שם שיעור הילודה הוא הגבוה באירופה - למרות ששיעור התעסוקה גבוה גם הוא.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

לפי נתוני הבנק העולמי, כבר עשרות שנים שלאוטנומיה ששוכנת בצפון האוקיינוס האטלנטי ושכלכלתה משגשגת יש את שיעור הילודה הגבוה ביותר ביבשת: 2.5 ילדים בממוצע למשפחה, לעומת פחות משני ילדים בממוצע בשאר היבשת.

איי פארו שיעור הילודה הגבוה ב אירופה (צילום: AFP)
גנהילד עם משפחתה(צילום: AFP)

כשגנהילד, רופאה בת 41, תלד את הילד הרביעי שלה בעוד כמה שבועות, במשפחה שלה יהיו שבע נפשות, כולל בעלה ובתו מנישואים קודמים. "אחרי הכול ילדים הם המתנה הגדולה ביותר, אני חושבת. תמיד רציתי שיהיו לי ילדים", אומרת הלמסדל בביתה.

 

"משפחות גדולות עשויות להיות כאוטיות, אבל בסופו של דבר מדובר במשפחות שמחות", היא אומרת בחיוך, בעוד בנה ברנרד בן השנתיים מנסה לתפוס את תשומת לבה. לשתי השכנות שלה, שגרות במורד הרחוב בהויביק, ליד הבירה טורסהאבן, יש שישה ושבעה ילדים.

איי פארו שיעור הילודה הגבוה ב אירופה (צילום: AFP)
"אין שום דבר אחר לעשות כאן"(צילום: AFP)
 

קבוצת האיים סבלה במשך שנים מאחוז נמוך של נשים, משום שנשים רבות היגרו אחרי מלחמת העולם השנייה ולא שבו. המגמה השתנתה בחמש השנים האחרונות.

 

שוק העבודה של איי פארו, שהתבסס לאורך השנים על דיג, הפך מגוון יותר, והחברה באיים, שבאופן מסורתי הייתה בעלת ערכים שמרניים, הפכה ליברלית יותר. ב-1 ביולי 2017 אף אושרו באיי פארו נישואים חד-מיניים.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
  

כשהם נשאלים על הסיבה לשיעור הילודה הגבוה התושבים המקומיים צוחקים ומשיבים: "אין שום דבר אחר לעשות כאן". אלא שלפי האנס פאולי שטרום, סוציולוג בלשכה לסטטיסטיקה באיי פארו, דווקא יש מה לעשות: שיעור התושבים שלוקחים חלק בשוק העבודה באיי פארו הוא הגבוה באירופה, במיוחד בקרב נשים.

 

חופשת לידה של 46 שבועות

83% מתושבי איי פארו עובדים, בעוד באיחוד האירופי עומד השיעור על 65% בלבד (איי פארו היא חלק מדנמרק, כלומר אינה מדינה עצמאית, והיא אינה חברה באיחוד). 82% מהנשים בקבוצת האיים עובדות, לעומת 59% במדינות האיחוד. "יותר ממחצית הנשים עובדות במשרה חלקית", אומר שטרום, ומוסיף: "זה לא בגלל שהן מתקשות למצוא משרה מלאה, הן עושות את זה מבחירה".

 

הצעדים של הרשויות המקומיות והתנאים שהן מספקות ליולדות מסבירים את התופעה: חופשת לידה של 46 שבועות, שהרשויות רוצות להאריך לשנה, גני ילדים בשפע ובזול והנחות במסים. המסים על מכוניות עם שבעה מושבים, דרך אגב, הופחתו לפני כמה שנים.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

מדיניות הסיוע למשפחות באיי פארו נראית נדיבה בהשוואה לשאר אירופה, אך היא אינה שונה במיוחד מהיחס למשפחות בשאר האזור הנורדי, שבו שיעור הילודה וההשתתפות בשוק העבודה נמוכים משמעותית. אז מה הסוד של איי פארו? לתושבים יש קשר חזק עם המשפחה והם חיים קרוב לבני משפחתם, ולכן קל להם להסתייע בהם.

 

איי פארו צדה לווייתנים - הים נצבע אדום

 

"בתרבות שלנו", אומר הסוציולוג שטרום, "אנחנו תופסים את האדם כחבר משפחה יותר מאשר כאדם עצמאי. הקשר ההדוק והאינטימי בין הדורות מקל את ההבאה של ילדים לעולם". לדבריו לדת יש תפקיד שולי בעניין.

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)
 

הלמסדל עובדת עד 50 שעות בשבוע, ולעיתים קרובות היא חוששת שלא תצליח לעזוב את העבודה בזמן כדי לאסוף את הילדים. למזלה ההורים שלה יכולים להיחלץ לעזרתה בהתראה של שיחת טלפון.

 

"מכיוון שיש לנו קשר משפחתי קרוב כל כך אנחנו עוזרים הרבה אחד לשני. ההורים שלי חיים במרחק של חמש עד עשר דקות הליכה מכאן, אז זה עוזר", היא אומרת בחיוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ממוצע של 2.5 למשפחה באיי פארו
צילום: shutterstock
מומלצים