שתף קטע נבחר

למרות הבטחות ארדן: 10,000 תיקים על צריכת סמים בחצי שנה

השר ארדן קבע כי "המדיניות הנוכחית נכשלה, צריך להשקיע פחות באכיפה פלילית" בנוגע לצריכה עצמית של סמים קלים. אך באותו דיון בכנסת המשטרה דיווחה על 10,000 תיקים פליליים בחצי שנה נגד צרכנים

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הצהיר שישנה את המדיניות כלפי צרכני הסמים הקלים, אך על פי נתוני המשטרה היא ממשיכה ליישם מדיניות קודמת. ועדת העבודה והרווחה דנה הבוקר (יום ד') בהצעת החוק לאי הפללה לשימוש עצמי בקנאביס, שעברה בקריאה ראשונה.

גלעד  ארדן (צילום: ועדת העבודה, הרווחה והבריאות)
השר לביטחון פנים גלעד ארדן(צילום: ועדת העבודה, הרווחה והבריאות)
 

המשטרה הציגה בדיון נתונים ולפיהם מדי שנה נפתחים כ-20 אלף תיקים פליליים בגין שימוש עצמי בסמים. יותר מ-10,000 תיקים נפתחו בחצי השנה האחרונה. ארדן הסביר את החלטתו שלא לעודד לגליזציה בהצעת החוק ואמר: "מיסוד של התופעה מהווה השלמה עם קיומה ולא רצון לצמצם אותה. אנחנו עדיין רוצים לצמצם שימוש בסמים. כמובן שלכל מדיניות יש יתרונות וחסרונות וגם המדיניות הזו שאנחנו מציגים לא מושלמת".

 

על פי ההצעה, שימוש בקנאביס לא ייחשב עבירה פלילית וייאכף במרחב הציבורי בלבד. על עבירה ראשונה של החזקה ושימוש בקנאביס לצריכה עצמית ישלם העבריין קנס על סך 1,000 שקל. אדם שייתפס בעבירה שנייה של החזקה ושימוש במרחב ציבורי ישלם קנס של 2,000 שקל. רק מי שייתפס בפעם הרביעית יופנה להליך פלילי. ההצעה מוגבלת לשלוש שנים.

 

יוזם החוק, השר לביטחון פנים גלעד ארדן, אמר בפתח הדיון: "שימוש בסם הקנאביס מהווה עבירה פלילית. הצעת החוק הזו מציעה לשנות את ההתייחסות לשימוש בקנאביס מאכיפה פלילית - לאי הפללה בפעמים הראשונות. לא להיכנס אל תוך בתיהם של אנשים ולחפש אותם. צריך לבחון אם זו המדיניות הנכונה או שיש מדיניות אחרת שיכולה להשיג תוצאות טובות יותר - המדיניות הנוכחית נכשלה. צריך לעשות שינוי לפיו תהיה הרבה פחות השקעה באכיפה פלילית, ולהשקיע במקום זה במניעה וחינוך".

 

ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), יו"ר ועדת העבודה והרווחה אמר: "הקנאביס הוא קודם כל סם, הוא לא שונה מכל סם מסוכן אחר. אי אפשר להקל ראש - אני לא חושב שצריך להפוך את השימוש לקנאביס לדבר שהוא 'לא נורא' ושאפשר להשתמש בו. חבל שהפיקוח יעבור לאזורים הפתוחים בלבד, כדאי לשמור גם על המוגנות בתוך הבתים שלנו". לדברי אלאלוף, הוועדה תפעל כדי לקבל החלטה בנוגע להצעת החוק עד 10 ליולי.

 

אורן ליבוביץ', עורך מגזין 'קנאביס' תקף בדיון את השר ארדן: "אי הפללה משאירה את שוק הקנאביס בידיו של השוק השחור. הנוסח המוצע לא כולל הסדרה ופיקוח של המדינה, וכך הכסף נשאר בידיהם של עבריינים. במצב הנוכחי ובמצב שאתה מכוון אליו, אתה נותן מתנה גדולה לשוק השחור ולגורמי טרור".

 

בחוק מוצע לבטל רישום פלילי קודם בתיקי שימוש עצמי שטרם נסגרו. פעילי עלה ירוק דורשים לתקן את הסעיף ולאפשר ביטול רישום רטרואקטיבי גורף, לכל מי שאי פעם הורשע בקנאביס. "אם הסעיפים לא יתוקנו, נגיש עתירה לבג"ץ נגד החוק".

 

ח"כ אילן גילאון ממרצ ציין כי יתמוך בהצעת החוק ואמר: "גם בדיאטה של 30 קילוגרם הקילו הראשון חשוב. אני לא מבין את ההיגיון שעומד מאחורי ההפרדה של עבירה ראשונה ושנייה. אתה מצפה שמי שלוקח שכטה ראשונה לא ייקח את השנייה, השלישית והרביעית?

מה שמניע את ההתנגדות ללגליזציה זה שמרנות ופחדנות. חבל שאנחנו מתעסקים בזה במקום בבעיות הרבה יותר חריפות שאנחנו לא עוסקים בהן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השר גלעד ארדן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים