שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "תחנת מוצא: לבד, תחנה סופית: יחד"
  מתוך כ-10,000 תלמידים מכל הארץ שהשתתפו בתכנית "יוצרים שינוי" ויזמו פרויקטים למען החברה והסביבה, נבחרה הקבוצה הזוכה: תלמידי בית הספר היסודי "מרחבים" מראשון לציון. התלמידים שהחליטו לפתור את בעיית הבדידות של ילדים בהפסקות, יטוסו לייצג ישראל בכנס "יוצרים שינוי" הבינלאומי בטייוואן. צפו

  במהלך שנת הלימודים החולפת יזמו כ-10,000 תלמידים ממאות בתי ספר בישראל, מאות פרויקטים חברתיים בתחומי הקהילה, החברה והסביבה במסגרת התכנית החינוכית הבינלאומית "יוצרים שינוי".

   

  בכנס השנתי של "יוצרים שינוי" השתתפו כ-400 ילדים ובני נוער מכל הארץ כדי לשתף בפרויקטים החברתיים שהם יזמו. הפרויקטים, שנבחנו על ידי צוות שיפוט מקצועי, עסקו בסוגיות הנוגעות אל ליבם מקשת רחבה של נושאים: איכות הסביבה, בעלי חיים, סיוע לקשישים, זהירות בדרכים ועוד.

   

  הזוכים, שייטוסו לייצג את ישראל בכנס "יוצרים שינוי" הבינלאומי בטייוואן, הם תלמידים מבית הספר היסודי "מרחבים" מראשון לציון שהחליטו לפתור את בעיית הבדידות של ילדים בהפסקות והמציאו את "תחנת החברות"- מקום בו תלמידים בודדים יכולים למצוא חברים למשחק. הילדים ממועצת התלמידים בראשון לציון, הבינו שבעיית הבדידות בהפסקות נוגעת לילדים, בכל הארץ ובכל גיל. הם לא הסתפקו בתחושה בלבד: ערכו סקר, תצפיות וראיונות עם ילדים ומורים. בעקבות מה שגילו הם התחילו בעשייה.

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  התלמידים צבעו גדרות, ספסלים, התקינו "תחנת אוטובוס", בנו פינות ישיבה ואף דאגו שיהיה ילד תורן באזור, שתמיד ידאג להזמין ילד שנמצא לבד. למקום קראו "תחנת החברות" ואף בחרו לשים שלט שמסביר את מהות הרעיון: "תחנת מוצא: לבד, תחנה סופית: יחד".

   

  הילדים מדווחים שתלמידי בית הספר מגיעים בעקביות בהפסקות וכמעט שאין ילדים בודדים בחצר המטופחת והחדשה. התחנה הפכה למקום מפגש מרכזי ותוסס. ענתה על מטרתה והצליחה לייצר חברויות ולהפיג את הבדידות.

   

  פרויקטים נוספים שהשתתפו בתחרות היו של תלמידי תיכון שהחליטו לגשר על פערי הדורות ויצרו תכנית שנתית מול גמלאי העיר, של תלמידים מהפזורה הבדואית שמטפלים בבעיית הפסולת המושלכת לצד ביתם, של תלמידים שמנציחים ילדים שנספו בשואה שאין להם תיעוד, של תלמידים שהמציאו מתקן עבור ילדה נכה שתוכל להגשים את חלומה ולצייר, ועוד מגוון רחב של יוזמות מעוררות השראה.

   

  תלמידים מבית ספר מרחבים בראשון לציון זוכים בפרס בכנס יוצרים שינוי (צילום: מושיק ברין)
  "לאפשר לתלמידים, בכל מקום בעולם, לסמן נושאים שחשובים להם ולחשוב על פתרונות יצירתיים כדי להביא לשיפור בסביבתם ובחברה בה הם חיים"(צילום: מושיק ברין)

   

  "הרעיון העומד מאחורי תכנית "יוצרים שינוי" הוא לאפשר לתלמידים, בכל מקום בעולם, לסמן נושאים שחשובים להם ולחשוב על פתרונות יצירתיים כדי להביא לשיפור בסביבתם ובחברה בה הם חיים", מסבירה שרון טל, מנהלת עמותת "רוח טובה" האחראית על הפרויקט. "אנו מאמינים כי שיתוף הרעיונות הללו בעולם יסייע ביצירת סביבת חיים טובה יותר לנו ולילדינו ויעניק לאותם תלמידים את הכלים והכוח להאמין שבכוחם לייצר שינוי בכל תחום."

   

  "לתת את כל הכלים כדי לאפשר לפעול ולשנות"

  חנה ארז, מפקחת ארצית למעורבות חברתית במשרד החינוך מוסיפה: "הבנו, שאם אנחנו רוצים חברה ראויה, שיש בה ערבות הדדית אנחנו חייבים לפעול כדי שהנוער והילדים יפעלו. אנחנו מבטיחים לתת את כל הכלים כדי לאפשר לכם ולמורים שלכם לפעול ולשנות".

   

  תלמידים מבית ספר מרחבים בראשון לציון זוכים בפרס בכנס יוצרים שינוי (צילום: מושיק ברין)
  "אנו מזמינים את כל ילדי ישראל להצטרף לתכנית וליצור שינוי"(צילום: מושיק ברין)

   

  תכנית "יוצרים שינוי" היא תכנית חינוכית בינלאומית הפועלת ב-70 מדינות בעולם ובמאות בתי ספר בישראל, בהמלצת משרד החינוך. מטרתה להעצים ילדים ונוער ליצור שינוי חיובי. התכנית מיושמת על ידי תלמידים בכל הגילאים ומכל קשת החברה הישראלית; חילוניים, דתיים, ערבים, בדואים ותלמידי חינוך מיוחד. מעצם היותה גלובלית היא מעניקה פלטפורמה לשיתוף, היכרות והידברות של ילדים יוצרי שינוי גם ברחבי הארץ וגם בעולם.

   

  "אנו מאמינים כי שיתוף הרעיונות הללו יסייע ביצירת סביבת חיים טובה יותר לנו ולילדינו", מסכמת טל. "עד היום השתתפו בתוכנית כ- 28,500 ילדים מכ-450 מסגרות ברחבי הארץ ואנו מזמינים את כל ילדי ישראל להצטרף לתכנית וליצור שינוי".

   

  • התכנית החינוכית 'יוצרים שינוי היא תכנית בינלאומית שמטרתה להעצים ילדים ונוער, ולעודד אותם למעורבות חברתית וליצירת שינוי חיובי בסביבתם.
  • מוזמנים לצרף את בית הספר שלכם לתוכנית. לפרטים והרשמה לחצו כאן .

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מושיק ברין
  מתמודדים מפתח תקוה בכנס "יוצרים שינוי"
  צילום: מושיק ברין
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים