שתף קטע נבחר

נפתח הוסטל לנרקומנים בשכונה, יהיה בסדר

משרד הרווחה החליט להקים בית למכורים לסמים – חלקם עבריינים אלימים - בלב זכרון יעקב, ליד בתי ספר וגנים. בירור קצר העלה שהמדינה עושה ניסוי חברתי על חשבון ביטחון ילדינו. סליחה, אבל לא ניתן לזה לקרות

 

אילוסטרציה סמים הרואין  (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

כמה פעמים שמעתם על מקרים שהשכל הישר שלכם אמר לכם שמה שצפוי היה שיקרה אכן קרה, אבל הרשויות החליטו באופן מופקר ורשלני ש"יהיה בסדר"? כמה פעמים שמעתם על אישה שהוכתה על ידי בעלה והתלוננה לרשויות אך לבסוף נרצחה על ידו? כמה פעמים שמעתם על פדופיל שחזר לקהילה לאחר עונש סמלי וחזר לתקוף?

 

 

אנחנו תושבי זכרון יעקב מרגישים בתקופה האחרונה שאיש לא מקשיב לקולנו המתריע נגד סכנה עתידית. משרד הרווחה החליט לפתוח ביישוב הוסטל עבור אוכלוסיית מכורים לסמים קשים המוגדרים כמי שאינם בני שיקום, משתמשים בתחליפי סם, חלקם בעלי עבר פלילי אלים, וכל זאת בלב שכונת מגורים, סמוך לבית ספר יסודי וגני ילדים.

 

משרד הרווחה לא עדכן את המועצה או מי מתושבי השכונה במהלך וההוסטל יתופעל על ידי חברה זכיינית לצורכי רווח. החוסים המיועדים מוגדרים על ידי משרד הרווחה "לא מסוכנים" למרות הרקע הפלילי והשימוש בתחליפי סם. וכעת עולה השאלה: כיצד הייתם מגיבים לו זה קרה בדירה הסמוכה לכם?

 

זאת תמצית הסיפור שמתחולל מזה כחודש ימים בזכרון יעקב וזוכה להתנגדות גורפת של רוב תושבי המושבה. יש קומץ התומך בפתיחת ההוסטל - תושבים הטוענים שאין שום חשש משהותם של החוסים המדוברים במקום וכי עלינו לקבל את המוחלש והאחר בקרבתנו למען שיקומו. רובם, אגב, לא גרים בסמיכות להוסטל המיועד.

 

זכרון יעקב ידועה כקהילה שתומכת באחר ובשונה, בנוער בסיכון, בתשושי נפש ובאחרים. אין לנו ולא הייתה לנו התנגדות לשיקום אוכלוסיות מוחלשות. יש כמה פרויקטים כאלה בזכרון יעקב. בפועל קיים היום בשכונה שלנו משכן לנערות בסיכון ואיש מאיתנו לא התלונן נגדו. בצדק.

 

אחרי שלמדנו את ה"פתרון" המוצע על ידי משרד הרווחה, בגלגול אחריות לחברה בע"מ תוך הטלת הסיכון על אזרחים נורמטיביים, אנחנו אומרים Not In Your Back Yard, לא בחצר שלכם ולא בשלנו. לא בשום חצר. אנחנו מתנגדים בתקיפות להטיל על ילדינו סיכון על ידי הבאת מסוממים לפתח ביתנו.

 

אני פונה למשרד הרווחה: אם יש שכונה אחרת בארץ שבה פועלת בהצלחה תוכנית דומה, המתיימרת לטפל בחוסים מסוכנים (מסוממים או אסירים עם רקע אלים בהליכי שיקום), אנא הפנו אותנו אליהם. נשמח להפיג חששותינו בשיחה ישירה עמם. אם אין פרויקט כזה בארץ, הרי שעומדים לבצע ניסוי על ילדינו.

 

תתפלאו, אנחנו אנשים אינטליגנטים. תסבירו לנו. אם יש לכם הסברים טובים מעבר ל"סמכו עלינו, הכול יהיה בסדר", אולי נשתכנע.

 

מחקרים מוכיחים שמשתמשים ומכורים הם אלימים יותר, תוקפניים יותר ומסכנים את סביבתם. האם מישהו מוכן לקחת אחריות אישית במקרה שתהיה תקיפה? האם זו האוכלוסייה שתרצו שילדיכם יתקלו בה בבואם לבתי הספר, לגנים, לגני השעשועים, לחוגים? הייתם מוכנים להמר על ביטחון ילדכם?

 

בשכונה שלנו גרות כ-400 משפחות אבל אין בה שום פעילות קהילתית. לא מועדון, לא מרכז מסחרי, אפילו לא מכולת. מרבית שעות היום רחובות השכונה ריקים. עד שעות אחר הצהריים, היחידים שנמצאים בשכונה הם ילדים הצועדים לבד או בקבוצה של שניים-שלושה מבית הספר לבתיהם, או מביתם להסעה לחוגים. האם הבאה של 50-40 חוסים לא תביא לשינוי קיצוני באופי השכונה? הם יהפכו לרוב מוחלט של המשוטטים ברחבי השכונה בכל שעות היממה.

 

מי ישגיח על הילדים בדרך מבית הספר או בפארק? עובד סוציאלי בחצי משרה? יש פה רשלנות וחוסר מקצועיות קיצוניים של המדינה תוך הטלת סיכון על אזרחים שלווים, ילדים בעיקר.

 

אנחנו לא רוצים להפוך את המאבק הזה לאישי ומתלהם. מדובר במאבק ענייני לטובת ביטחון ילדינו. אנחנו לא מתנגדים לטיפול באוכלוסייה המדוברת, אבל ראוי שיתקיים עם רמת פיקוח צמוד המתאימה לרמת המסוכנות שלה, במקום חלופי ומותאם שאינו בשכונת מגורים - בוודאי שלא בקרבת בתי ספר וגני ילדים - ולבטח לא במחטף שכזה.

 

  • מאיר סודרי הוא תושב זכרון יעקב

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר מיוחס, סטודיו זוז
מאיר סודרי
צילום: יאיר מיוחס, סטודיו זוז
מומלצים