שתף קטע נבחר

בניגוד לעמדת הקואליציה: אושר חוק נגד אפליה מטעמי נטייה מינית

הח"כים אמיר אוחנה (הליכוד) ומירב בן ארי (כולנו) הצביעו יחד עם האופוזיציה על תיקון לחוק, שלפיו בדין הישראלי תהיה התייחסות לאפליה מטעמים של נטייה מינית או זהות מגדרית, קרי עבור הקהילה הגאה. החוק אושר בקריאה טרומית

 

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית ברוב של 37 תומכים מול 36 מתנגדים את הצעת חוק הפרשנות (תיקון - הגדרת אפליה על רקע זהות מגדרית או נטייה מינית) של חבר הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) וקבוצת חברי כנסת. הצעה זו הוצמדה להצעה של ח"כ מיכל רוזין (מרצ).

 

שני חברי קואליציה, ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) וח"כ מירב בן ארי (כולנו) הצביעו בעד והביאו בעצם להעברת החוק בניגוד לעמדת הקואליציה. ההצעה כעת תעבור לדיון בוועדת הכנסת. יו"ר הקואלציה דוד אמסלם טען כי איפשר חופש הצבעה על הצעת החוק ולכן אין מדובר בכישלון הצבעה של הקואליציה.

אמיר אוחנה מירב בן ארי (צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ)
הצביעו בעד. אוחנה ובן ארי(צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ)

על פי הצעת החוק, בכל מקום בדין הישראלי שיש בו התייחסות לאפליה, המשמעות תהיה שמדובר גם על אפליה מטעמים של נטייה מינית או זהות מגדרית.

 

"לאור התמורות שחלו בחוק הישראלי מאז שנת 1992 ועד היום, ולנוכח הפגיעה התכופה בקהילת הלהט"ב בגין נטייה מינית או זהות מגדר בדרך של אפליה והתנכלות, הגיעה העת לתקן את חוק הפרשנות, מעבר למשמעות המשפטית", נכתב בדברי ההסבר לחוק. "בכוחו של שינוי זה להשפיע גם מבחינה חינוכית וחברתית. מוצע בהצעת חוק זו לקבוע כי בכל מקום בדין הישראלי שיש בו התייחסות לאיסור אפליה יתווסף האיסור על אפליה מטעמים של נטייה מינית או זהות מגדר. באופן זה לא יהיה צורך בעתיד לשנות כל חוק בנפרד".

 

הצעת חוק זו מבקשת להרחיב את הכללים שכבר קבועים כיום בחקיקה כדי שבכל מקום שבו אסורה או תיאסר בעתיד אפליה, יראו באפליה על רקע של נטייה מינית או זהות מגדר כאסורה גם אם לא צוין כך בפירוש. עם זאת, כיוון שחוקים שונים עוסקים בסוגים שונים של אפליה, מוצע לאפשר גמישות בפרשנות החוק כך שככל שמטרות החוק או הסעיף האוסר את האפליה נועדו להגן גם על קהילת להט"ב, לא יהיה צורך לציין זאת בפירוש בחוק, אולם במקום שהחוק לא נועד להגן על קהילות אלו, לא תיקרא לתוכו ההוראה המוצעת שבחוק הפרשנות.

 

"אפליה היא אסור. בני האדם שונים, אבל גם שווים", אמר חבר הכנסת חנין. "אסור להפלות מטעמי נטייה מינית וזהות מגדרית. אלה דברים שצריכים להיות מובנים מאליהם לכל אדם שרוצה לחיות בחברה ראויה שמתייחסת בכבוד לבני אדם. לפני כמה שנים העברתי חוק האוסר אפליה כזו במערכת החינוך. הגיע זמן לאסור אותה בחברה כולה".

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, בירכה: "כמה פשוט ככה צודק. לא ייאמן שאת זה ניסתה הקואליציה להפיל - אבל שוב הוכחנו שמאבק נחוש מנצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ
הצביעו בעד. אוחנה ובן ארי
צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ
מומלצים