שתף קטע נבחר

המתנחלים כשלו, אז הם מנסים לפרק את בג"ץ

לקראת המאבקים על חוק ההסדרה, ובדרך לסיפוח יו"ש, הימין רוצה להסיר מכשולים. זה מה שנשאר לו אחרי שלא הצליח להתנחל בלבבות

 

מתנחלים במהלך פינוי ההתנחלות תפוח (צילום: אהוד אמיתון/tps)
הפינוי בתפוח, השבוע(צילום: אהוד אמיתון/tps)

ההצהרה של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בשבוע שעבר בהתנחלות עמיחי ביום חמישי האחרון, הסירה ספקות, אם היו כאלה, ביחס לתכלית שעומדת בבסיס הרדיפה של הימין המתנחלי אחר מערכת המשפט והפקידות המשפטית. "אם בג"ץ יפסול את חוק ההסדרה – נעביר את פסקת ההתגברות, ונפעל להחלת הריבונות על יהודה ושומרון", אמר. בתרגום לעברית - בית המשפט הוא מחסום בדרך לסיפוח, ולכן אם רצוננו בסיפוח, עלינו לבטל את תפקידו של בית המשפט ככזה שמפרש את החוקים בישראל.

 

 

זהו ההקשר שבו צריך לראות את הניסיונות לפגוע במערכת המשפט. האסטרטגיה הזאת נובעת מהכישלון של המתנחלים להתנחל בלבבות. למרות יותר מעשור של ניסיונות כאלה – בין היתר באמצעות בנות שירות שנשלחות לבתי ספר חילוניים לשירות הימין הדתי-אורתודוקסי, וגרעינים תורניים שפועלים במימון ממשלתי כבד – רוב הציבור הישראלי מעדיף לסיים את השליטה הצבאית בשטחים ולקדם את פתרון שתי המדינות, מאשר לספח את השטחים (ראו מדד השלום וסקרים שונים).

 

הכישלון של מפעל ההתנחלות בלבבות הצריך מהימין המתנחלי ניתוח ואיתור של החסמים בדרך לסיפוח, והמרכזי שבהם הוא בג"ץ. על אף השירות המעולה שעשה בית המשפט למתנחלים, בכך שהכשיר ועודו מכשיר את מפעל ההתנחלויות ופירוק קהילות פלסטיניות מיישוביהן (ודי בכך כדי לנפץ את המיתוס של "בג"ץ השמאלני"), בית המשפט היה גורם בולם בפני אי הצדק שבחיים תחת כיבוש של אוכלוסייה אזרחית פלסטינית על ידי הצבא ישראלי. אולם לא די היה באיתור בג"ץ כחסם המונע סיפוח, אלא נדרש שכנוע של הציבור לסירוס בית המשפט העליון.

 

השכנוע הזה הוא משימה לא קלה, לאור האמון הגבוה יחסית של הציבור במערכת המשפט ובבג"ץ, כולל הציבור שתומך במפלגות מהמרכז-ימין בישראל. האמון שבג"ץ זוכה לו מצד הציבור בולט עוד יותר על רקע חוסר האמון הגובר במפלגות הפוליטיות, שהדגיש את ההבנה בציבור שישנם פוליטיקאים שמבקשים להיות מעל החוק, על ידי הפגיעה בסמכויות בית המשפט.

 

ההצהרה של אדלשטיין, כמו גם קמפיין חוצות שמנהלים כמה מראשי ההתנחלויות בימים אלה, צריכים להגיע לכלל הציבור בישראל, ולא רק אל המתנחלים. הכרחי שהציבור הישראלי יידע שהדרך של המתנחלים למשיחיות של ההתנחלויות עוברת בפירוק המוסדות שהחברה הישראלית בנתה בעמל רב – ובהן מערכת אכיפת חוק ובתי משפט.

 

מוסדות אלו חיוניים לתפקודה של החברה כשהם עומדים בפני עצמם. הם חיוניים עוד יותר כאשר ברור שפירוקם משמש מקפצה למשיחיות קיצונית.

 

  • חובב ינאי הוא מקדם מדיניות ב"שתיל - הקרן החדשה לישראל"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים