שתף קטע נבחר

9 להרצוג, שטייניץ לא זומן: דרמה לילית בסוכנות היהודית

ועדת המינויים של הסוכנות המליצה כי הרצוג ימונה ליו"ר הסוכנות במקום שרנסקי. נתניהו כעס, הודיע כי הוא מתנגד וביקש שחברי הוועדה יפגשו את שטייניץ וידונו שנית במועמדותו. הערכה: עמדת ראש הממשלה תכריע


יצחק הרצוג (צילום: אלכס קולומויסקי)
הרצוג. הבטיח לשקול את התפקיד במלוא הרצינות, אם יוצע לו(צילום: אלכס קולומויסקי)

דרמה בסוכנות היהודית: ועדת המינויים של הסוכנות היהודית, המורכבת מעשרה חברים נציגי ההסתדרות הציונית העולמית, קרן היסוד, הסוכנות היהודית והפדרציות היהודיות בצפון אמריקה, החליטה אמש (יום ד') ברוב של תשעה קולות מתוך עשרה להמליץ על יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית הבא, במקומו של נתן שרנסקי שמסיים בסוף החודש תשע שנות כהונה. יריבו של הרצוג, שר התשתיות יובל שטייניץ, לא זומן ולא רואיין. ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) לא צלח את הליך הבחירה.

 

חברי הוועדה, ובראשם יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית אברהם דובדבני, נפגשו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והציגו לו את המלצתם. נתניהו הבהיר להם כי הוא מתנגד למינוי הרצוג וכי מבחינתו המועמד הראוי לתפקיד הוא השר שטייניץ. עד היום נמנע נתניהו מלהמליץ על שטייניץ לתפקיד והוועדה דנה ברשימה ארוכה יותר של מועמדים עד שצימצמה אותה לשני מועמדים סופיים - הרצוג ושטייניץ.

שטייניץ. נתניהו שהסתייג ממועמדותו תומך בו כעת (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
שטייניץ. נתניהו שהסתייג ממועמדותו תומך בו כעת(צילום: אבי מועלם)

נתניהו שאל את חברי הועדה אם נפגשו עם שטייניץ ומשהשיבו לו שלא הוא כעס ושכנע אותם להיפגש איתו ביום חמישי ורק לאחר מכן לגבש המלצה סופית. ההמלצה תוצג בפני חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית שמתכנס ביום ראשון לשלושה ימים. סביר להניח שעד יום ראשון נתניהו יפעל מאחורי הקלעים לסכל את בחירתו של הרצוג ולתמרן את החברים לתמוך במועמדו שטייניץ. הערכה זהירה של גורמים בחבר הנאמנים של הסוכנות היא שבסופו של דבר עמדת נתניהו היא זו שתכריע, ולכן שטייניץ יהיה בסוף יו"ר הסוכנות הבא, ולא הרצוג.

 

גורמים בסוכנות אומרים שנתניהו אשם במצב המביך שנוצר כי בגל הקודם לפני ארבע חודשים אמר במפורש ששטייניץ אינו המועמד שלו ולכן לא זימנו אותו לראיון ולא הצביעו עליו. מעמד הרצוג בפדרציות היהודיות בארצות הברית חזק מאוד והוא נתפס כגורם שיכול לפעול לאיחוד העם היהודי אחרי המשברים סביב מתווה הכותל והגיור. אך אין תקדים לכך שחבר הנאמנים מאשר מועמד לתפקיד יו"ר הסוכנות בניגוד לדעת ראש הממשלה. כשיו"ר הסוכנות סלי מרידור סיים את תפקידו הפדרציות בארצות הברית רצו את שרנסקי ואילו ראש הממשלה דאז אריאל שרון רצה את זאב בילסקי - ובסופו של דבר שרון כופף אותם ובילסקי הפך ליו"ר הסוכנות.

בנימין נתניהו (צילום: יריב כץ )
נתניהו. נפגש עם חברי הוועדה(צילום: יריב כץ )

מאידך, לא היה תקדים גם לכך שכמעט כל חברי ועדת המינויים תומכים במועמד וראש הממשלה תומך במועמד שקיבל רק קול בודד. גורמים שקשורים לוועדת המינויים אמרו כי עד היום נתניהו הסתייג ממועמדותו של שטייניץ ולכן קשה להבין אם ההתנגדות הנחרצת שלו להרצוג היא לא תרגיל נוסף שנועד לתבוע את קבלת ראשות הקרן הקיימת לישראל בבוא היום, במסגרת חלוקת התפקידים במוסדות הציוניים בין המפלגות הגדולות. כיום ראשות הקק"ל בידי מפלגת העבודה ואילו אם הרצוג יקבל את הנהגת הסוכנות, הליכוד יתבע את הנהגת הקק"ל.

 

הרצוג אמר בשיחות סגורות כי אם התפקיד יוצע לו רשמית הוא ישקול אותו במלוא הרצינות כי מדובר בתפקיד חשוב מאוד לעם היהודי. בסביבת נתניהו אמרו מנגד כי "השר שטייניץ הוא מועמד מצוין".

 

דובר הסוכנות יגאל פלמור מסר בתגובה כי תהליך ההתייעצויות נמשך וטרם התקבלה החלטה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם, יואב דודקביץ
שטייניץ והרצוג
צילום: אבי מועלם, יואב דודקביץ
מומלצים