שתף קטע נבחר

עתירת המשיחיים מחב"ד: "עיריית ת"א ידעה על ההפרדה ואישרה"

ביום שני אמורה להתקיים עצרת "משיח בכיכר" בכיכר רבין. ראש העיר חולדאי הבהיר כי לא יאפשר אירוע שבו יש הפרדה בין גברים לנשים. האגודה המארגנת הגישה עתירה ובה נטען כי העירייה ידעה כבר בחודש מרץ על ההפרדה ואישרה אותה: "מניפולציה של ראש העיר"

 

 

הקרב על עצרת המשיח בכיכר רבין עולה מדרגה: לבית משפט לעניינים מנהליים בתל אביב הוגשה הבוקר (ה') עתירה של האגודה שטוענת כי היא מנהלת את פעילות חב"ד (בנושא הגאולה והמשיח) נגד עיריית תל אביב-יפו. העתירה הוגשה על רקע ההתנייה של העירייה והעומד בראשה, רון חולדאי, שלא תהיה הפרדה באירוע בין נשים וגברים כפי שתכננו המארגנים. בחב"ד אומרים שהעתירה אינה מטעמם.

 

האגודה "למען הגאולה האמיתית והשלמה" הגישה באמצעות עורכי דינה, איתי רוזין ויניב כהן, עתירה שבה היא דורשת מתן צו על תנאי מבית המשפט שיורה לעירייה לבוא ולנמק מדוע לא תבוטל הדרישה העירונית - להיעדר מחיצה בין גברים ונשים, כתנאי לקיום אירוע ציבורי בהפרדה למגזר החרדי שאמור להתקיים בכיכר רבין ביום שני הקרוב. הם מבקשים דיון דחוף בעתירה עוד היום.

הזמנה של האירוע של חב
כרזת הפרסום לעצרת חב"ד

בעתירה מפורט כי האגודה מקיימת "כנסי התחזקות שעיקרם קבלת מלכות שמיים, תפילה המונית בציבור שנשענות על מסורת ארוכת שנים". לטענתם בכל שנה נערך כנס "משיח בכיכר" והאגודה טוענת שקיימה בעבר מספר רב של אירועים דומים במרחב הציבורי כולל בכיכר רבין, באישור העירייה, שבהם הייתה הפרדה מלאה בין נשים לגברים.

 

בעתירה נטען כי כבר בחודש מרץ הוגשה בקשה מסודרת לעירייה לקיים את האירוע תוך שמצוין במפורש שהוא בהפרדה מלאה. יום אחר כך נטען שהאירוע כבר אושר.

 

יניב כהן איתי רוזין ()
עורכי הדין יניב כהן ואיתי רוזין

העותרים טוענים כי העירייה שינתה את עמדתה רק לאחרונה בגלל לחץ פוליטי. "מדובר במניפולציה של ראש העירייה, שבחר לעשות קמפיין על חשבון הציבור הדתי שומר המצוות שיש לו זכות טבעית לקיום אירועים במרחב הציבורי", נכתב בעתירה. 

 

העותרים טוענים כי עמדת העירייה נוגדת את החוק המפורש כפי שמוזכר בחוק איסור אפליה במוצרים, ומדובר באירוע דתי מובהק שמצדיק היעתרות לבקשת האגודה.

 

מעיריית ת"א נמסר בתגובה: "היועץ המשפטי לממשלה קבע ב-18 ביוני כי לעירייה שיקול דעת רחב לקביעת תנאים בנוגע לאישור השימוש במרחב הציבורי וכי בסמכותה לקבוע שלא תתקיים כל הפרדה מגדרית באירוע המתקיים לפי הרשאתה. עם קבלת החלטת זו ובאותו יום ממש, הודיעה העירייה על כוונתה להתנות את האישור העקרוני לקיום האירוע, בכך שלא תתקיים במסגרתו הפרדה בין נשים לגברים, ואף ניתנה להם זכות טיעון. בכל מקרה, העירייה תלמד את העתירה ותגיש תגובתה לפי החלטת בית המשפט".

 

תחת הכותרת "אמונה, שמחה, גאולה", ביקשו חסידיו של הרבי מלובביץ' לערוך אירוע לכבודו בכיכר המפורסמת בתל אביב. באירוע המדובר אמורים להופיע בין היתר אריאל זילבר ומקהלת ילדים. אלא שלקראת העצרת התברר בעירייה כי לנשים הוקצה אזור ישיבה נפרד. בעקבות כך פנו ארגוני נשים וחברי מועצת העיר לראש העיר חולדאי בדרישה שיפעל לביטול האירוע.

 

ביום שני האחרון הודיעה העירייה כי לא תאפשר לקיים במרחב הציבורי אירועים שבהם מתקיימת הפרדה מגדרית בין גברים לנשים. חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה קבעה כי בסמכות העירייה לקבוע שלא תתקיים הפרדה מגדרית באישורה.

 

בנצי פרידמן, אחד ממארגני העצרת, ציין אתמול בריאיון באולפן ynet לא חל שום שינוי בתוכניות לקיים את האירוע ואמר: "האירוע לא בוטל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים